Bailiai daro gėdą tautai

Mūsų šalies vaikinai – ištižėlių karta: nuo tarnybos kariuomenėje slapstosi tūkstančiai, o du trečdaliai šaukiamųjų netinkami dėl sveikatos.

Baigėsi šiais metais paskutinis šaukimas į privalomąją karo tarnybą. Šiandien Kariuomenės dieną mokomajame pulke Rukloje švęs 463 naujokai.

Patriotai – Visagine

Visuomenėje vyraujanti nuomonė, kad diduma į kariuomenę einančių šauktinių – kaimo jaunimas, yra klaidinga. Miestų ir kaimų gyventojų santykis tarp šauktinių kasmet lieka beveik nepakitęs: miestiečiai sudaro 54-60 proc. naujokų.

Pagal norinčių tarnauti jaunuolių skaičių tarp Lietuvos miestų nuolat pirmauja Visaginas. Laikinai einančio Karo prievolės administravimo tarnybos (KPAT) viršininko pareigas majoro Gintauto Žukaičio manymu, anksčiau visaginiečiai, kurių dauguma – rusai, į kariuomenę galbūt eidavo siekdami gerai išmokti lietuvių kalbą. Bet lietuvių kalbos kursai mokomajame pulke panaikinti jau prieš kelerius metus kaip nebereikalingi – svetimtaučiai naujokai šiais laikais į kariuomenę ateina mokėdami valstybinę kalbą. Kuo dabar paaiškinti tokį nelietuviško Visagino gyventojų sąmoningumą, KPAT vadas sakė nežinąs. „Pagal visus rodiklius Visaginas – geriausias. Tiesa, ir Šalčininkais negaliu skųstis, – sakė G.Žukaitis. – Veikiausiai lietuviai mažiau patriotiški nei kitataučiai.”

Tėvas nustebo

Kariškiai neanalizuoja, kiek iš kokių socialinių sluoksnių naujokų patenka į kariuomenę. Bet aukštas pareigas einančių tėvų vaikų pasitaiko ne taip ir retai. Tiesa, parlamentarų sūnūs iki šiol tarnavo, LŽ žiniomis, tik du. Pareigą tėvynei atliko Seimo nario Gintauto Mikolaičio sūnus, o Jono Pinskaus sūnus iš pirmosios santuokos Kristijonas į kariuomenę išėjo prieš tris mėnesius, rugpjūtį.

Garbės sargybos kuopoje tarnaujantis K.Pinskus LŽ papasakojo, kad mokėsi Tarptautinio verslo mokykloje, bet neišlaikė sesijos ir buvo pašalintas. Po to gavo šaukimą į kariuomenę. Vaikinas sako nebandęs išsisukinėti nuo tarnybos: „Aš norėjau eiti į kariuomenę ir anksčiau, bet įstojau mokytis. Kai kilo problemų dėl mokslų, pamaniau, kad būtų visai neblogai patarnauti, paragauti kareiviškos duonos.”

Kristijonas sako, kad tėvas, sužinojęs apie šaukimą į kariuomenę, šiek tiek nustebęs paklausė: „Kam ten eini?”

Šauktinių dar neatsisako

Šauktinių kasmet mažėja, nes kariuomenėje mažinamas privalomosios tarnybos kareivių skaičius. Dar neaišku, kada Lietuvos kariuomenė visiškai atsisakys šauktinių, – politikai to kol kas nenusprendė.

Pasak KPAT specialistų, jei dabar Lietuva nuspręstų šauktinius (apie 2 tūkst. vyrų) pakeisti profesionalais, vien algoms reikėtų beveik 40 mln. litų per metus. Be to, atsisakius karo prievolės, reikės pakeisti daugybę įstatymų, Konstituciją ir sukurti verbavimo sistemą. Nors portugalai apsiėjo be pagrindinio šalies įstatymo pakeitimo – jie sustabdė Konstitucijos straipsnio, numatančio karinę prievolę, galiojimą taikos metu.

Mažinant šauktinių skaičių, didinamas asmenų, kuriems tarnyba atidedama, būrys. Pavyzdžiui, seniau į kariuomenę nebūdavo šaukiami asmenys, kurie augina 2 vaikus arba studijuoja dieniniuose aukštųjų mokyklų skyriuose. Dabar nuo tarnybos atleidžiamas ir 1 vaiko tėvas. KPAT darbuotojai juokauja, jog įstatymuose numatyta daugiau priežasčių neiti į kariuomenę, nei į ją eiti. Krašto apsaugos ministras net gauna prašymų atidėti tarnybą dėl šaukiamųjų pasiimtų būsto paskolų. Tačiau to įstatymai nenumato.

Neatvyko net 17 000

Kad ir kiek būdų būtų teisėtai išvengti tarnybos, daugybė jaunuolių tiesiog nekreipia dėmesio į savo prievolę Tėvynei. Jie neatvyksta į karo prievolės centrus, ignoruoja šaukimus, slapstosi. Pasak majoro G.Žukaičio, per pirmuosius 6 šių metų mėnesius į savivaldybių atrankos komisijas ir KPAT padalinius turėjo prisistatyti 47 tūkst. šaukiamojo amžiaus jaunuolių. Iš jų 17 tūkst. neatvyko!

Iš kitų 30 tūkst. vaikinų – 22 tūkst. tarnyba buvo atidėta (84 proc. – dėl studijų aukštosiose mokyklose). Dalis likusiųjų buvo pripažinti netinkami tarnybai dėl sveikatos. Dalis iki šaukimo dar nubyrėjo dėl įvairių naujų aplinkybių. Bet planas buvo įvykdytas: į kariuomenę paimta tiek, kiek reikėjo – 1600.

Renka burtais

Danijoje, kur šaukiamojo amžiaus jaunuolių yra gerokai daugiau nei reikia, padėtis visiškai kitokia. Pasak KPAT Viešųjų ryšių skyriaus vedėjo Laimio Bratiko, danai į kariuomenę pirmiausia paima savanorius šauktinius, o likusius išrenka burtais. Jei didelė dalis Lietuvos jaunimo nevengtų savo pareigos, ir mūsų šalyje tektų rengti panašias loterijas. Deja, Lietuvoje šauktinius kartais tenka gaudyti su policija, skirti jiems baudas ir netgi kelti baudžiamąsias bylas. KPAT renka duomenis ir apie įtarimų keliančius medikus, kurių pavardės nuolat kartojasi nedarbingumo lapeliuose, išduodamuose šauktiniams jų išvykimo į dalinį dieną ar išvakarėse. Pasak KPAT darbuotojų, tarnybos vengiantiems ir karinės įskaitos dokumentų nesusitvarkiusiems vaikinams kyla problemų panorus studijuoti, įsidarbinti ar, pavyzdžiui, gauti JAV vizą (ambasada dažnai teiraujasi, ar vizos prašytojas susitvarkęs kariuomenės reikalus).

Peraugusiems berniukams, aimanuojantiems dėl privalomosios tarnybos ir tvirtinantiems, kad civilizuotame pasaulyje seniai nebėra karo prievolės, kariškiai primena, jog šiuo metu į kariuomenę šaukiami 11 Europos Sąjungos valstybių piliečiai: Lietuvos, Estijos, Graikijos, Vokietijos, Suomijos, Danijos, Kipro, Austrijos, Švedijos, Bulgarijos ir Lenkijos (pastarosios dvi valstybės prie profesinės tarnybos pereis kitąmet). Kai kuriose šalyse su tarnybos vengiančiais asmenimis elgiamasi gerokai griežčiau nei Lietuvoje. Pavyzdžiui, pasak L.Bratiko, į Graikijos piliečių pasus dedamas spaudas ir juo patvirtinama, kad asmuo atliko tarnybą arba yra nuo jos atleistas. Jei dėl kokių nors priežasčių tikrindami asmens dokumentus pareigūnai neranda tokio spaudo, paso savininką iškart perduoda kariškiams.

Kompiuterių karta

KPAT duomenimis, Lietuvos vaikinų sveikata nuolat prastėja. 1991 metais tinkami tarnybai kariuomenėje buvo pripažinti 65,7 proc. šaukiamųjų, o šiemet – tik 34 procentai. Kariškiai neatmeta galimybės, kad dalis ligonių yra paprasčiausi apsimetėliai, bet tokių nedaug.

Vadinamoji kompiuterių karta yra prastokos sveikatos. Vis dėlto tarp šių vaikinų kariškiai randa puikių raketų taikytojų. „Kompiuterinių žaidimų žaidėjų įgūdžiai akivaizdūs. Drausmės atžvilgiu jie ne geriausi, bet taikytojai – puikūs, matyti, kad su kompiuteriu užaugę”, – sakė L.Bratikas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , .

14 atsiliepimų į "Bailiai daro gėdą tautai"

 1. Laura

  As asmeniskai rimtai net nevertinciau tokio vyro, kuris nejo i kariuomene. Arba jis bailys, arba netikras vyras-boba. Kitose Europos sajungos salyse nera galimybes kilti karjeros laiptais tiems vyrams, kurie neatliko privalomos tarnybos. O kariumene juk siais laikais Lietuvoje tikrai nera pavojinga, tai nesuprantu kam begti nuo jos?Aisku, nebent tikrai esi gaidys koks nepilnavertis)))))))

 2. GV

  O as manau , kad tai vistik turi buti savanoriska tarnyba. Ir vyras ar nevyras tarnaves ar netarnaves tai asmenine nuomone. Ir ji daugialiui neidomi.

 3. Napabuves kareivėliu

  Lietuvos vaikinai ne bailiai o blaiviai mastantys žmonės, iš kariuomenės gryžus taves nelauke jioke ateitis. nei darbo, nei mokslo jiokio ner. Kai Lietuva pasirupins busimu kareivių ateitim tada mes tuopačiu atsakysim. 💡 🙄

 4. Buves karys

  As tarnavau, bet niekam nepatariu. Isskyrus, bukagalviu serzantu issikalinejima, nieko naujo ten nepamaciau. Gaila prarastu metu ir tiek. Tarnavau KJP, teko bendrauti ir su danais ir su kitu valstybiu kariais. Ten kita situacija viduje, nereikia lyginti. As labiau jauciausi kalinys nei kareivis. Nebent per siuos 7 metus ivyko daug pokyciu, kuo as labai abejoju.

 5. Jonas

  Cia Laurai jeigu jai tinka galetu taip pat patarnauti kariuomeneje. Kokia pana jei netarnavo kariuomeneje ?

 6. NEILLITA

  MANAU, KAD SAVE GERBIANTIS VAIKINAS AR VYRUKAS TUTI TARNAUTI KARIUOMENEJE…tAI PUIKI GYVENIMO MOKYKLA…. 🙂

 7. nesvarbu

  grioviu kasti, stumdytis ir kitus stumdyti, ismokti Lietuvos himna galima ir realiame gyvenime, nebutina tarnauti kariuomeneje. man tai gaula jaunimo, kurie istraukti darbu, verciami tarnauti… jei buciau vyras, neiciau i kariuomene, nebent netureciau nei darbo, nei namu ….

 8. Az

  Mergos kurios manote kad vyras privalo tarnauti, tai eikit pačios ir tarnaukit. Supraskite jums tai būtų kaip pastoti 18 metų. 9 mėn. neštumas ir po to pasekmės panašu kaip nepagimdysi 18 m. vaiko tai nepatarnausi valstybei didinant gimstamumą. Ar merginas verčia gimdyti? Taip ir tarnyba – metus nesamonės ir po to dar pasėkmės, bet tai privaloma.

 9. :(:

  Siaubas ką čia prirašėte 👿 Niekas nesislapsto-parasčiausiai kam ten įdomu prarasti savo gyvenimo laiką? Anksčiau irgi nesąmonė būdavo VYRAMS REIKĖJO TARNAUTI 25 metus. 😡 . Tai kas nenorėdavo irgi ištižėliai buvo? Šiaip išsiperka pas mus o „besislapsto” tik vargšai, neturintys babkių 😥

 10. Niki

  Nesuprantu zmones ko jus taip nusiteike pries kariuomene (zinoma ne visi)?As mergina, bet man patinka karuomene, „parduociau velniu siela” jei tik galeciau gyvenima susieti su profesionale karuomene.Nes zinau, kad tai labai idomus ir „spalvinagas” darbas.Ir nesuprantu, kaip to gali nenoreti vaikinai
  😯
  Nieko ten baisaus toje karuomeneje, priesingai ten supper idomu, tokia nuomone susidariau pabendravus su vaikinais kurie atliko privaloma tarnyba.Ir beja tarnaujete ne kitai, o savo valstybei – Tevynei. O tai didele garbe, patikekit manimi, galiu patvirtinti tai ir as, nes savo gyvenima ruosiuos „paaukoti” – TEVYNES LABUI.

 11. Kariuomenei Ne

  As kariuomenei nepritariu,pritariu tik profesionaliai bet ne sauktiniu, nes kai tave kviecia eini vos ne kaip per prievarta, plius kokius ten surenka,paziurekit garbes kuopa isimine fraze”mesos namie as isvis nematau” ar jis gali ginti lietuva, tokiam issilavinima suteiktu, darbo vieta rastu , o ne metus laiko tyciotus, tai kas rodoma per tv yra ir realiam gyvenime, isgertuves, pachmelas ir panasiai, ar to mums reikia, manyciau pats geriausias variantas yra profesionali armija, kur vyrai yra ruosiami rimtam darbui,rimtai issistudijuoja strategijas,pasiruosia fiziskai ir psichologiskai. Todel sauktiniu kariuomenei dedu minusa 🙂

 12. Tarnaves

  Nors nerasykit nesamoniu mamyciu lepuneliai bailiai disciplina ir sportas dar niekam nepakenke ir per tuos metus turtingais netapsit be to tarnyba pareiga nors aisku ka jus ismanot apie pareiga.

 13. vytazz

  armija nesamone ka gali zmogus padaryti per tuos metus daug ka nuveikti ,o i armija tik apmokina ir tiek o kas jau tokiu igudziu turi tai kam eit.o gryzus po armijos jau sautuva sugebi suvaldyt tai gryzia is armijos pasireiskia ar nusauna ar dar pn…

 14. To Laura

  Tada prashom eiti laura ir tarnaut. O mes turim kitokiu sumanymu, kurie mums tikrai praverst gyvenime. Gerai,tu laikai mus gaidziais, o tu td esi vishta. thxbyenow

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.