V.Landsbergis teismui skundžiasi, kad mirusio tėvo apšmeižimas jam sukėlė ligą

Europarlamentaras Vytautas Landsbergis, kuriam šiemet balandį Santariškių klinikų Širdies chirurgijos klinikoje buvo atlikta širdies kraujagyslių šuntavimo operacija, teigia, kad šį negalavimą sukėlė išgyvenimai dėl mirusio tėvo apšmeižimo, paskelbto Vytauto Petkevičiaus knygoje „Durnių laivas”.
Neseniai 75-ąjį gimtadienį atšventęs politikas tikina susirgęs išemine širdies liga. Šiuo pagrindu ieškinyje yra grindžiama neturtinė žala.

V.Landsbergis į teismą padavė knygą „Durnių laivas” parašiusį rašytoją Vytautą Petkevičių ir už patirtus išgyvenimus reikalauja 100 tūkst. litų neturtinės žalos atlyginimo.

Vilniaus apygardos teismas, kuris nagrinėja V.Landsbergio ieškinį dėl garbės ir orumo gynimo, ketvirtadienį nusprendė iš gydymo įstaigos išreikalauti ambulatorinę politiko sveikatos istorijos kortelę.

„Galiu parodyti po operacijos perpjautą savo krūtinę”, – teismui pareiškė europarlamentaras. Tačiau bylą nagrinėjantis teisėjas Dainius Rinkevičius patikino, kad nesąs medicinos specialistas ir nelabai supras.

Šioje civilinėje byloje kol kas vyksta parengiamieji posėdžiai. Teisėjas D.Rinkevičius posėdyje šalių pasiteiravo, ar yra galimybė susitaikyti.

V.Landsbergis atsakė, kad susitaikytų, jei rašytojas pripažintų, kad piktavališkai apšmeižė jo mirusį tėvą Vytautą Landsbergį-Žemkalnį.

Rašytojas su šia sąlyga nesutiko.

„Nesu išgalvojęs nė vieno žodžio, sakinio, neturiu supratimo, kodėl nusikaltau. Jis gali pasakyti, kad skaitydamas mano knygą susirgo kokia nors venerine liga”, – pareiškė V.Petkevičius. Jo teigimu, V.Landsbergis jau anksčiau turėjo sveikatos problemų, jis esą „amžinai skundžiasi ir teisiasi”.

„Durnių laivo” autorius sakė nebent atsiprašytų tik tuo atveju, jei po atsiprašymo europarlamentaras visiškai pasveiktų ir gyventų šimtą metų.

Bylą teismas atidėjo, nes ilgai posėdžiuose nesirodęs V.Petkevičius pateikė savo atsiliepimą į politiko jam pareikštą ieškinį. Su juo nori susipažinti V.Landsbergis. Be to, bylai pasiruošti norėtų atsakovo advokatas.

2006-ųjų rugsėjį Generalinė prokuratūra dėl senaties nutraukė baudžiamąją bylą rašytojui V.Petkevičiui, iškeltą dėl tarpukario Lietuvos veikėjo Vytauto Landsbergio-Žemkalnio apšmeižimo knygoje „Durnių laivas”.

Prokurorai išanalizavo Aukščiausiojo Teismo jiems grąžintą bylą ir, atsižvelgę į teismų nutarčių nuostatas konstatavo, kad yra Baudžiamojo kodekso 313 straipsnio 2 dalyje numatyti baudžiamojo nusižengimo požymiai – viešas paskleidimas apie mirusįjį prasimanymus, galinčius nulemti žmonių panieką ar pakirsti pagarbą jo atminimui. Tačiau, kadangi suėjo senaties terminas, bylą nuspręsta nutraukti.

Tų metų birželio 20 dieną Aukščiausiasis Teismas buvo nusprendęs, kad prokurorai turi taisyti bylą arba nutraukti ją dėl senaties.

Aukščiausiojo Teismo išplėstinė septynių teisėjų kolegija tada atmetė ir prokuratūros, ir V.Petkevičiaus kasacinius skundus bei paliko galioti sausio 17 dieną paskelbtą Vilniaus apygardos teismo nutartį.

Šia nutartimi buvo panaikintas išteisinamasis nuosprendis V.Petkevičiui dėl tarpukario Lietuvos veikėjo apšmeižimo ir byla perduota generaliniam prokurorui, konstatuojant, kad kaltinamasis aktas byloje buvo surašytas netinkamai, nesilaikant Baudžiamojo proceso kodekso reikalavimų, viena kaltinamojo akto dalis prieštarauja kitai.

Tuo tarpu Generalinė prokuratūra buvo parašiusi kasacinį skundą, teigdama, kad apeliacinės instancijos teismas pats galėtų ištaisyti visus trūkumus ir klaidas. Prokurorų manymu, teismas pats iš esmės galėjo spręsti dėl V.Petkevičiaus kaltumo ar nekaltumo.

V.Landsbergis-Žemkalnis knygoje „Durnių laivas” pavadintas „Hitlerio draugu”, „naujai iškeptu patriarchu”, taip pat sietas su KGB ir neva bendradarbiavęs su šia sovietinio saugumo struktūra.

V.Petkevičius savo kaltės dėl šmeižto niekada nepripažino, teigė, kad tikslo pažeminti mirusįjį neturėjo. Jis savo knygą vadina „politinių šaržų ir veidų galerija”.

Nukentėjusysis, europarlamentaras V.Landsbergis yra sakęs teismui, kad savo knyga „Durnių laivas” V.Petkevičius norėjo keršyti dėl nepavykusios savo politinės karjeros.

Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba už šią knygą V.Petkevičių yra griežtai pasmerkusi.

„Durnių laivu” taip pat piktinosi Lietuvos kultūros ir visuomenės veikėjai, o grupė dešiniosios opozicijos parlamentarų prašė prokurorų ištirti knygoje paskelbtus tikrovės neatitinkančius teiginius. Dalies visuomenės nuomone, kai kurie knygos autoriaus teiginiai žeidžia sausio 13-osios kovotojų už laisvę garbę ir orumą.

Žymus architektas, Nepriklausomybės kovų savanoris V.Landsbergis-Žemkalnis (1893-1993 m.) Antrojo pasaulinio karo metais pasitraukė iš Lietuvos į Vokietiją, vėliau emigravo į Australiją. 1959 metais V.Landsbergis-Žemkalnis grįžo į Lietuvą.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , , , .

2 atsiliepimai į "V.Landsbergis teismui skundžiasi, kad mirusio tėvo apšmeižimas jam sukėlė ligą"

  1. aha

    TAi kad pilnai pavadinimas atitinka situaciją 😕

  2. Geras

    Pats muša – pats rėkia… 😀

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.