Skirti nuskausminamųjų – gydytojo pareiga

Skausmo klinikų neužplūstų tokia gausybė pacientų, jei šeimos ir kitų specializacijų gydytojai nevengtų išrašyti būtinų skausmą malšinančių vaistų, taip pat ir opioidinių (narkotinių) analgetikų.

Pasak Vilniaus universiteto ligoninės (VUL) Santariškių klinikų skausmo gydymo dienos stacionaro gydytojo Alfredo Vaitkaus, norint patekti pas šios srities specialistą tenka laukti 1-2 mėnesius. Nemažai pacientų sudaro žmonės, kuriems būtų buvę galima padėti jų poliklinikose.

„Neretai mes tik patvirtiname ar rekomenduojame, kad žmogui reikėtų skirti tam tikrų vaistų nuo skausmo, pavyzdžiui, opioidinių analgetikų, ir patariame grįžti pas savo gydytoją. Po paciento apsilankymo Skausmo klinikoje jo gydytojas tarytum gauna indulgenciją išrašyti būtinų vaistų, nors toks „leidimas“ įstatymiškai nereikalingas. Gydymo medikamentais, taip pat ir opioidiniais analgetikais, taikymas turėtų būti šeimos ir kitų gydytojų specialistų kompetencija“, – sakė A.Vaitkus.

Nepagrįstos baimės

Anot skausmo specialisto, ir tarp medikų, ir apskritai visuomenėje įsigalėjusios pasenusios nuostatos dėl skausmą malšinančių vaistų vartojimo. Viena dažniausių – nepagrįsta opioidinių analgetikų baimė. Gydytojai nelinkę skirti opioidinių analgetikų, ypač esant neonkologinės kilmės skausmui. Pacientus ir medikus labiausiai baugina įsitikinimas, kad prie tokių vaistų galima priprasti.

„Lėtinio skausmo ligų grupėje tikros priklausomybės rizika yra minimali. Teoriškai ji tokia pati kaip ir pripratimo prie alkoholio ar rūkymo. Tačiau rūkymo niekas nevertina kaip rimto priklausomybės sutrikimo, o kai kurių šalių kultūroje kasdienis vyno vartojimas per pietus laikomas įprastu, normaliu dalyku. Liūdina ir tai, kad retas medikas suvokia pripratimo ar priklausomybės terminų esmę, bet vos išgirdę kalbas apie opioidinius analgetikus ima skelbti apie tykančius pavojus“, – teigė A.Vaitkus.

Pasak specialisto, dar vienas klaidingas „įprotis“ – lėtiniams skausmams malšinti skiriama injekcinė, taip pat ir opioidinių analgetikų, vaistų forma. „Tai ne tik neefektyvus skausmo malšinimas. Kaip tik toks būdas daug greičiau skatina tolerancijos vaistams atsiradimą“, – sakė pašnekovas.

Metadonas – skausmui malšinti

A.Vaitkus pabrėžė, kad tokiais analgetikais kaip tramadolis daugelis žmonių labai sėkmingai valdo skausmą. Šis opioidinis analgetikas veikia kiek kitaip negu kiti šios grupės vaistai nuo skausmo.

Mediko teigimu, gyvenimo kokybę gali žymiai pagerinti tris paras veikiantys fentanilio pleistrai ar ilgesnio veikimo geriamas morfinas. Prieš porą metų skausmui malšinti Lietuvoje leista taikyti metadoną. Jis veikia ilgai, todėl vertinamas kaip saugesnis dėl priklausomybės atsiradimo rizikos nei trumpo veikimo opioidiniai analgetikai. Pasaulyje skausmui malšinti šis vaistas naudojamas jau keliasdešimt metų, tačiau Lietuvos įstatymai iki tol leido jį skirti tik priklausomybės ligoms gydyti. Besigydantiesiems nuo priklausomybės šis preparatas buvo ir yra kompensuojamas, o kenčiantiesiems nuo lėtinio skausmo už vaistą tenka mokėti patiems.

Vaistų skirti privalo

Pasak A.Vaitkaus, siekiant įveikti stiprių opioidinių analgetikų baimę labai reikėtų nacionalinių opioidinių analgetikų skyrimo rekomendacijų. Nors pasaulyje tokių rekomendacijų gausu ir jos prieinamos, daugumai Lietuvos specialistų jos kol kas mažai žinomos.

„Be to, dažni vaistų nuo skausmo išrašymo tvarkos keitimai lemia klaidingą jos interpretavimą. Noriu pabrėžti, kad pagal dabartinę tvarką gydytojai, atsižvelgdami į savo specialybę, pagalbos lygį ar skausmą sukėlusią ligą, gali skirti visus be išimties vaistus nuo skausmo – tiek neopioidinius (nenarkotinius), tiek stiprius opioidinius. Nesvarbu, ar tai būtų tramadolis, geriamas morfinas, fentanilio pleistrai, metadonas ar kitas vaistas. Skirti juos pacientui, kai yra visos indikacijos – gydytojo pareiga. Tam nebūtinos specialios konsultacijos skausmo gydymo įstaigose. Vaistus reikia skirti vadovaujantis skausmo stiprumu ir taikomo gydymo efektyvumu. Nustačius individualią opioidinių analgetikų paros dozę, atsižvelgiant į vaistų formą, jų galima skirti 15 ar 30 dienų“, – teigė A.Vaitkus.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.