Intelektinės nuosavybės vagys

Nesąžiningi verslininkai, siekiantys pasisavinti plačiai žinomus kai kurių šalies leidinių prekinius ženklus ir taip sukelti sumaištį žiniasklaidos erdvėje, sulaukė deramo atkirčio.

Vakar Seime buvo renkami parašai po kreipimusi į teisingumo ministrą Petrą Bagušką siekiant atkreipti dėmesį, kaip pasinaudojant skylėtais įstatymais bandoma pavogti „Vakarų ekspreso“ prekės ženklą.

Mūsų dienraščiui Valstybinio patentų biuro (VPB) atstovai pripažino, kad ši įstaiga prieš prekių ženklų vagis yra bejėgė, todėl tenka imtis teisinių priemonių.

Užsiima vagystėmis

Žiniasklaidoje jau buvo skelbta, jog UAB „Leidybos namai“ ar su ja susiję asmenys prieš kurį laiką bandė užregistruoti ne tik „Vakarų ekspreso“, bet ir „Suvalkiečio“, „Lietuvos žinių“, „Alytaus naujienų“, „Šiaulių naujienų“ prekės ženklus, nors minėta bendrovė su šiais prekės ženklais neturi nieko bendro.

„Prašydami atkreipti dėmesį į šį atvejį, manome, kad jis yra vienas iš precedentų, verčiančių įvertinti esamą prekių ženklų registravimo tvarką bei jos pakeitimo galimybes“, – rašoma Seimo narių kreipimesi.

Anot jo, pagal šiuo metu galiojantį Lietuvos Respublikos prekių ženklų įstatymą VPB, nagrinėdamas paraišką prekių ženklui registruoti, tikrina tik prekių ženklo atitikimą Prekių ženklų įstatyme įtvirtintiems absoliutiems reikalavimams. Seimo narių nuomone, tai tėra formali ekspertizė, kuri neužkerta kelio galimybei piktnaudžiauti ir žmogui iš gatvės užregistruoti svetimą, nors plačiai žinomą ar jau įregistruotą ženklą.

Neįvertinus tokių akivaizdžių aplinkybių, teisėti ženklų savininkai yra priversti gaišti laiką bei patirti finansines išlaidas ieškodami teisybės.

Seimo nariai atkreipė dėmesį, kad ženklas, vartojamas leidžiant laikraštį „Vakarų ekspresas“, neabejotinai atitinka plačiai žinomo ženklo kriterijus.

Tai, kad šį ženklą siekė užregistruoti nieko bendro su šiuo laikraščiu neturintis asmuo, parlamentarų nuomone, yra vertintina kaip šiurkštus nuosavybės pažeidimas, už kurį dalis atsakomybės tenka ir nepagrįstą sprendimą dėl nesąžiningai įgytų teisių apsaugos priėmusiai valstybei.

Ciniškas verslas

Kreipimosi iniciatorius – Seimo narys Eligijus Masiulis minėtus verslininkų veiksmus įvertino kaip nesąžiningos konkurencijos, cinizmo ir įžūlumo pavyzdį.

„Ir tokie dalykai įsigali valstybėje, kuri dedasi esanti teisine šalimi. „Vakarų ekspresas“ – sudedamoji Klaipėdos istorijos dalis, vienas iš miesto simbolių, pats augau ir brendau su šiuo dienraščiu. Pavogus šį prekės ženklą, tarsi prarasčiau ir dalelę savęs. Reikia visomis priemonėmis užkirsti kelią tokioms naujoms, ciniškoms vagystėms“, – sakė jis.

Jo nuomone, jei prekių ženklų vagys bus nebaudžiami, iškils grėsmė intelektinės nuosavybės apsaugai.

„Patentų biuras veikia pagal įstatymus, tačiau tai neturėtų būti vien formali įstaiga, kuri tik suderina duomenų bazę, formaliai registruoja, ir nežiūri, ar tai plačiai žinomas, visuotinai pripažintas prekės ženklas. Kyla abejonių, ar iš mokesčių mokėtojų pinigų išlaikoma institucija atlieka savo tikrąją paskirtį. Jei nėra gilinamasi į esmę, neginami plačiai naudojami prekės ženklai, tokios institucijos mums nereikia“, – teigė jis.

Politiko vertinimu, fiziniai ar juridiniai asmenys, vagiantys intelektinę nuosavybę, turėtų būti baudžiami griežčiau nei tie, kurie pasisavina materialinę nuosavybę.

„Intelektinės nuosavybės vagystės – ateities vagystės, todėl reikia prevenciškai jau dabar užkirsti tam kelią“, – tikino jis.

Nesuprantama situacija

Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) pirmininkas Dainius Radzevičius teigė visada pasisakantis tik už garbingą verslą, konkurenciją, kovą idėjomis, kūrybiškumu, o ne bandymais konkuruoti vagystėmis, plagiatais.

„Iki šiol kai kurie leidėjai neužregistravo naudojamų prekės ženklų, nes tikriausiai jiems neįžvelgė jokios grėsmės. Bet besiklostanti situacija yra keista ir sunkiai suprantama. Spėju, kad tokiais veiksmais siekiama kažkaip pasipelnyti, uždirbti iš perimtų prekės ženklų – panašiai daroma ir su interneto adresais“, – sakė jis.

LŽS vadovo nuomone, kiekvienas, kuris kėsinasi į plačiai žinomo, tačiau neregistruoto prekės ženklo vardą, elgiasi mažų mažiausiai negarbingai ir nesąžiningai.

„Tie, kurie bando pavogti „Vakarų ekspreso“ prekės ženklą, – negarbingi ir trumparegiai žmonės, nes tiesa gali būti įrodyta teisme“, – teigė jis.

Jo manymu, vien pasipelnyti trokštantys verslininkai šiuo atveju turėtų būti baudžiami didelėmis baudomis.

„Jei norėjo pasipelnyti, tegul ir gauna atgal bumerangu finansines sankcijas. Tokias, kad daugiau nekiltų noras nesąžiningai veikti. Tas bendroves, kurios vagia prekės ženklus, reikia viešinti. Nė vienai verslo struktūrai nesąžiningo veikimo paviešinimas į gera neišeis“, – sakė jis.

Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos pirmininkė Ramutė Šimukauskaitė „Vakarų ekspresui“ sakė, kad leidinių prekės ženklų vagystės – vis dažnesnis reiškinys.

„Tai naujas, bet jau pagreitį įgaunantis reiškinys. Akivaizdžiai peršasi mintis, kad šiuo metu vyksta žiniasklaidos priemonių koncentracija. Vis daugiau verslo struktūrų bando valdyti žiniasklaidos priemones. Tačiau naudojami metodai – nesąžiningi, vyksta tiesiog vagystės. Manau, šioje situacijoje kalti netobuli įstatymai“, – tikino ji.

Išeitis – teismai

VPB Prekės ženklų ir dizaino departamento direktorė Digna Zinkevičienė „Vakarų ekspresui“ teigė, kad minėta įstaiga veikia pagal įstatymus ir tėra teisės aktų vykdytoja.

„Mes ne teisminė institucija, kuri reikalautų sąsajų su prekės ženklu, įrodymų. Norint įregistruoti prekės ženklą, reikia teisingai užpildyti dokumentus ir susimokėti valstybės rinkliavą. Mes netikriname įgaliojimų, kas registruoja. Jei viskas teisingai užpildyta, paskelbus mūsų biuletenyje apie ketinimą registruoti prekės ženklą, vyksta ekspertizė“, – teigė valdininkė.

Procesas trunka tris mėnesius, per kuriuos gali būti pareikštos pretenzijos, protestai dėl prekės ženklo registravimo.

„Yra du galimi variantai: arba prekės ženklas neatitinka reikalavimų, arba jau yra panašaus, identiško prekės ženklo savininkas. „Vakarų ekspreso“ atveju reikėtų kreiptis į teismą dėl nesąžiningų ketinimų. Tai – iš esmės vagystė, tačiau mes – ne ta institucija, kuri nagrinėja nuosavybę, veikiame savo rėmuose“, – sakė ji.

Paklausta, ar tokiu atveju bet kam iš gatvės būtų galima užpatentuoti kad ir Lietuvos trispalvę ar himną, D. Zinkevičienė atsakė neigiamai.

„Tai – simbolika, heraldika. Jei yra prekės ženklo pavadinime yra žodis Lietuva, būtina gauti Teisingumo ministerijos palaiminimą“, – tikino D. Zinkevičienė.

Leidėjai apstulbę

Su UAB „Leidybos namai“ ketinimais pasisavinti „Alytaus naujienų“ prekės ženklą susidūręs šio laikraščio redaktorius Romas Burba „Vakarų ekspresui“ sakė buvęs šokiruotas.

„Laikraštis leidžiamas nuo 1945 metų, o su dabartiniu pavadinimu – nuo 1991 metų. Kai man pranešė, kad ketinama pasisavinti šį prekės ženklą, aš buvau daugiau nei nustebęs. Švelniai tariant, tokie verslininkų veiksmai yra nesąžiningi. Bandoma kovoti ne idėjomis, o šiurkščiais pažeidimais. Bausti reikia tokius žmones ir bendroves“, – siūlė jis.

Verslininkai visgi vėliau atsisakė ketinimų perimti „Alytaus naujienų“ prekės ženklą.

„Šiaulių naujienų“ direktorius Vytautas Skripkauskas yra teigęs, kad jo atstovaujama bendrovė nutarė registruoti naudojamą prekės ženklą savininkams išgirdus, kad Vilniuje veikianti įmonė siekia jį perimti.

„Vis tik nesuprantu, kaip galima pretenduoti į „Šiaulių naujienų“ pavadinimą. Laikraštis leidžiamas nuo 1923 metų, jie su juo neturi nieko bendra. Ta įmonė su mumis niekaip nesusijusi ir nekontaktavo“, – teigė V. Skripkauskas

„Yra piktaudžiaujama“

Julius SABATAUSKAS, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas

. Dabar yra piktnaudžiaujama. Žinoma, Patentų biuras gali nežinoti prekės ženklo savininkų, jei tai ne visuotinai atpažįstamas prekės ženklas

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.