Šį penktadienį Kongresų rūmuose koncertuos trys Suomijos muzikės

Šį penktadienį, lapkričio 9-ąją, 19 val. Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras (meno vadovas ir vyr. dirigentas Gintaras Rinkevičius) pristato išskirtinai „moterišką“ simfoninį koncertą „Muzikinė šiaurės pašvaistė“: Kongresų rūmuose koncertuos suomių muzikės – dirigentė Eva Ollikainen ir pusseserės smuikininkės Elina ir Emma Vähälos.

Net ir XXI amžiuje orkestras diriguojamas moters vis dar yra retas reiškinys: dirigavimas – viena iš nedaugelio sričių, kurioje, matydami moterį, vis dar nustembame. Ši, tam tikra prasme viena paskutiniųjų vyrų tvirtovių, šiandien tebėra sunkiai įveikiama: stereotipai trukdo daugeliui moterų studijuoti simfoninį dirigavimą bei vadovauti didiesiems orkestrams. Moterys dirigentės dažnai laikomos rizikingu ar netgi pavojingu pasirinkimu, orkestro vadovybei ieškant meno vadovo ir dirigento. Galimybės moterims diriguoti dažnai didžiąja dalimi „vyriškiems“ orkestrams amžių bėgyje buvo retos, tačiau yra ir labai sėkmingų bandymų – Marie Gruner dirigavo Vienos Ludwig Morelli orkestrui, o jos pasirodymas, manoma, inspiravo J. Straussą sukurti polką „Die Emanzipierte“. Kompozitorė Ethel Smith (1858-1944) dirigavo Didžiosios Britanijos orkestrams, tarp jų ir BBC simfoniniam orkestrui; garsi kompozicijos pedagogė Nadia Boulanger (1887-1979) tapo pirma moterimi, dirigavusia Londono filharmonijos, Bostono simfoniniam bei Niujorko filharmonijos orkestrams; dirigentė Ethel Leginska (1886-1970) įkūrė du moterų orkestrus – Bostono moterų simfoninį ir Čikagos moterų simfoninį; Veronika Dudarova yra ilgiausiai orkestrui vadovavusi moteris – Maskvos valstybiniam simfoniniam orkestrui ji dirigavo nuo 1960 iki 1989 m.

Lietuvą garsina tik viena dirigentė moteris – Margarita Dvarionaitė, pianisto Kazimiero Dvariono duktė, kompozitoriaus Balio Dvariono dukterėčia. Ji studijavo Sankt Peterburge, profesoriaus Iljos Musino simfoninio dirigavimo klasėje. M. Dvarionaitė 1957–1961 m. dirigavo Lietuvos operos ir baleto teatro, 1961–1993 m. Lietuvos nacionalinės filharmonijos simfoniniams orkestrams, dėstė Lietuvos muzikos akademijoje.

Vilniaus Kongresų rūmų publikai Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras jau šį penktadienį dovanoja vieną iš retų progų prieš simfoninį orkestrą su batuta rankoje pamatyti moterį.

„Gimė nauja žvaigždė“ – taip Helsinkio spauda atsiliepė apie Evos Ollikainen pasirodymus. Būdama vos dvidešimt penkerių, talentinga muzikė yra nepaprastai daug pasiekusi ir jau pelniusi tarptautinį pripažinimą. 2003 metais jaunoji dirigentė laimėjo tarptautinį J. Panulos konkursą, 2004 m. jai buvo suteikta galimybė dirbti su Londono filharmonijos orkestru ir dirigentu Kurtu Masuru bei Christophu von Dohnányi. Ji dalyvavo Pierre Boulez meistriškumo kursuose. E. Ollikainen nuolat bendradarbiauja su Suomijos radijo simfoniniu, Turku filharmonijos ir Tamperės miesto orkestrais, Vaasa, Jyväskylä, Mikkeli, Oulu, Tapiola ir Pori orkestrais, Uusinta šiuolaikinės muzikos ansambliu ir Norrlandsoperan Švedijoje. Ji dirigavo Karališkajam Stokholmo filharmonijos, Umea, Trondheimo, Helsingborgo, Islandijos ir kt. simfoniniams orkestrams. Jos repertuare – ir klasikinės, ir šiuolaikinės muzikos šedevrai.

Koncerte smuikais grieš kitos dvi žinomos Suomijos muzikės – Elina ir Emma Vähälos. Elina Vähälä šiuo metu yra tarptautinėje scenoje labiausiai žinoma suomių smuikininkė, grojanti A. Stradivarijaus smuiku, o jos pusseserė Emma Vähälä – už subtilų muzikavimą vertinama įvairių kamerinių ansamblių narė. Elinos Vähälos scenos partneriai buvo Juri Bashmet, Chee-Yun, Peter Csaba, Patrick Gallois, Itamar Golan, Ralf Gothóni, Ivry Gitlis, Bruno Giuranna, Jan-Erik Gustafsson, Steven Isserlis, Frans Helmerson, Cho-Liang Lin, Mihaela Martin, Adam Neiman, Arto Noras ir kiti žymūs muzikai.

Šiame koncerte, rengiamame bendradarbiaujant su Suomijos ambasada, skambės simfoniniai šokiai iš garsiojo L. Bernsteino miuziklo „Vest Saido istorija“, kontraversiško skambesio A. Schnittke‘s Concerto Grosso bei pietų temperamentu alsuojančios šokių melodijos iš M. de Fallos baleto „Trikampė skrybėlė“.

Maloniai kviečiame į simfoninės muzikos vakarą „Muzikinė šiaurės pašvaistė“, vyksiantį šį penktadienį, lapkričio 9 d., 19 val. Kongresų rūmų salėje. Primename, kad bilietus į šį ir kitus Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncertus įsigyti galima Kongresų rūmų kasoje ir visose bilietai.lt bilietų pardavimo vietose.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Renginiai su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.