Styginių kvartetas „Art Vio” pristatė savo pirmą kompaktinę plokštelę. Joje įrašyti lietuvių kompozitorių Eduardo Balsio (1919-1984) ir jo mokinių Juozo Širvinsko bei Anatolijaus Šenderovo kūriniai.
Kvarteto „Art Vio” nariai – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) auklėtiniai. Ingrida Rupaitė (I smuikas), Kristijonas Venslovas (II smuikas), Tomas Petrikis (altas) griežia Vilniaus savivaldybės Šv. Kristoforo kameriniame orkestre (meno vadovas ir dirigentas Donatas Katkus), o Povilas Jacunskas (violončelė) – Lietuvos valstybiniame simfoniniame orkestre (meno vadovas ir dirigentas Gintaras Rinkevičius). Muzikantai, 2003 metais susibūrę į kvartetą, daug koncertuoja, jau sulaukė pripažinimo ir net apdovanojimų. Jie – respublikinio kamerinių ansamblių konkurso Vilniuje laureatai (2003), dalyvavo tarptautiniuose konkursuose Suomijoje (2004) ir Lenkijoje (2006), griežė reprezentaciniame koncerte Karalių rūmuose per Lietuvos prezidento Valdo Adamkaus vizitą į Ispaniją bei Lietuvos ir Vokietijos menininkų koncerte (2005). Muzikantai kelerius metus tobulinosi meistriškumo kursuose Austrijoje.
„Art Vio” credo – stilistinė įvairovė, todėl groja įvairius kūrinius – nuo klasikos šedevrų iki šiuolaikinės muzikos. Jų repertuare J.Haydno, W.A.Mozarto, L.van Beethoveno, E.Griego, M.Ravelio, M.K.Čiurlionio, J.Naujalio, O.Balakausko kūriniai. Pirmoji kompaktinė plokštelė taip pat skirta lietuvių autoriams.
Mokytojas ir mokiniai
„Labai vertinga ir svarbu, kad šis jaunų muzikantų kolektyvas į savo pirmą plokštelę įrašė lietuvių kompozitorių programą, – kalbėjo vakaro vedėja muzikologė Vytautė Markeliūnienė. – Atlikėjai, pasirinkę prieš kelis dešimtmečius sukurtus kvartetus, naujai juos interpretuoja, savitai perteikdami kūrinių menines idėjas.” Muzikologė atkreipė dėmesį, kad visus tris įrašytus kūrinius tarsi suvienijo mokytojo ir mokinio ryšys: E.Balsys buvo J.Širvinsko ir A.Šenderovo kompozicijos dėstytojas Lietuvos valstybinėje konservatorijoje (dabar Lietuvos muzikos ir teatro akademija). Įdomu ir tai, jog J.Širvinskas ir A.Šenderovas kvartetus dedikavo savo autoritetams. J.Širvinsko „Styginių kvartetas Nr.2. Kompozitoriui atminti” skirtas lietuvių muzikos klasiko Juozo Gruodžio atminimui, sukurtas jo gimimo šimtmečiui 1984 metais; A.Šenderovas „Styginių kvartetu Nr.1” pagerbė Dmitrijų Šostakovičių 1975-aisiais, sužinojęs apie garsiojo kompozitoriaus mirtį.
„Mums labai brangi lietuvių kompozitorių muzika, todėl ją pasirinkome savo pirmajai plokštelei, – kalbėjo I.Rupaitė. – Gerai, kai šalia mūsų – ne tik puikūs autoriai, bet ir nuostabūs žmonės, su kuriais įdomu kalbėti apie jų kūrinius, konsultuotis dėl konkrečių dalykų. Manau, visi turėtume daugiau groti ir šių, ir kitų lietuvių kompozitorių muzikos savo šalyje, aktyviau propaguoti ją užsienyje. Juk mes lietuviai esame!”
J.Balsio kūrinio istorija
Per vakarą kvartetas virtuoziškai atliko plokštelėje įrašytų kūrinių ištraukas, sulaukė puikių kolegų vertinimų. Tačiau ypač brangi E.Balsio dukters LMTA Kamerinio ansamblio katedros docentės Dalios Balsytės kalba. D.Balsytė pasakojo, jog daug metų stebėjo šiuos, į kvartetą susibūrusius stygininkus – įdomius, rimtus, kryptingai siekiančius savo tikslų. Prisiminė ir jų daugiau kaip prieš metus Kultūros ministerijos konkursui pateiktą paraišką dėl pirmos plokštelės išleidimo finansavimo. „Tąkart jauno kolektyvo platūs užmojai atrodė rizikingi, o šiandien matome, jog tikėjimas jais buvo toliaregiškas,” – kalbėjo D.Balsytė.
Docentė pasveikino muzikantus su pirmąja – jau penkeri! – kolektyvo sukaktimi, prisiminė E.Balsio kvarteto, parašyto prieš 55 metus, kūrimo istoriją. Tarp dokumentų – kompozitoriaus, kuris tuo metu mokėsi Leningrado (dabar Sankt Peterburgas) konservatorijos aspirantūroje, susirašinėjimas su Jurgiu Fledžinsku, Lietuvos kvarteto smuikininku. Jau tada J.Fledžinskas teigė, jog ši „lietuviška „novinka” – vienas geriausių mūsų kūrinių kvartetui, „priimtas į aukso fondą”.
Autorių vertinimai
Kompozitorius Nacionalinės premijos laureatas A.Šenderovas kalbėjo, jog jam didelė garbė, kad kūrinys įrašytas vienoje plokštelėje su jo pedagogo E.Balsio ir kolegos J.Širvinsko muzika.
„Vienoje garbingiausių mano kolekcijos vietų – „Art Vio” plokštelė, – kalbėjo A.Šenderovas. – Šie jauni atlikėjai – vienas geriausių šių dienų Lietuvos kvartetų.”
Kalbėdamas apie savo kūrinį, kompozitorius prisiminė savo, dar jauno autoriaus, dalyvavimą kompozitorių konkurse Maskvoje, pažintį su D.Šostakovičiumi, pasirengimą vizitui pas muzikos garsenybę, kuris taip ir neįvyko, nes kompozitorius mirė.
„Šis mano kūrinio atlikimas išsiskiria jaunatviškumu. Visi muzikantai gražūs, labai entuziastingai, emocingai groja. Dar svarbu, kad tai keturi virtuozai, kurie ne tik puikiai griežia, bet ir jaučia vienas kitą”, – negailėjo pagyrų kompozitorius.
Kaip LŽ kalbėjo A.Šenderovas, muzikantai suprato kūrinio idėją, bet pateikė ir savo viziją, kuri išsiskiria įdomiais atlikimo niuansais. Lyginti yra su kuo, – šį kūrinį atliko ir Lietuvos, ir Vilniaus kvartetai. Tuo metu, kai jį įrašinėjo „Art Vio”, nieko apie tai nežinodami tą patį A.Šenderovo kūrinį savo pirmajai plokštelei įrašė ir kiti jauni – „Chordos” – kvarteto muzikantai. Nori nenori, savotiška konkurencija, įdomu bus palyginti interpretacijas.
J.Širvinsko „Styginių kvartetas Nr.2” taip pat dažnai griežiamas Lietuvoje ir užsienyje. „Seniai stebiu kvartetą „Art Vio”, matau didžiulę jų pažangą, – LŽ kalbėjo J.Širvinskas. – Jie janatviškai energingi, tačiau labai rimtai žvelgia į profesiją, kūrybą ir į autorių. Tai svarbu. Jie naujai supranta interpretaciją, siūlo netikėtų sprendimų. Juos argumentuoja kalbėdami su kompozitoriumi, įtikina grieždami. Man patinka, kaip „Art Vio” atliko mano antrąjį kvartetą.”