Vilniuje kasmet vis brangiau gyventi

Lietuvos sostinė įeina į brangiausių pasaulio miestų šimtuką, tačiau gerokai atsilieka nuo Rygos ir Talino

Pragyvenimas Lietuvos sostinėje kasmet brangsta. Tą rodo tarptautinių kompanijų atliekami pragyvenimo sąnaudų įvairiuose pasaulio miestuose tyrimai. Vilnius patenka į brangiausių miestų šimtuką, tačiau šiuo aspektu gerokai atsilieka nuo Latvijos ir Estijos sostinių.

Vilniaus valdžios atstovai teigia, kad buvimas ne tarp pačių brangiausių pasaulio miestų turi savų pliusų ir minusų.

Tiria kelios kompanijos

Keliolika tarptautinių kompanijų ar institutų kasmet atlieka tyrimus apie tai, kaip brangu gyventi įvairiuose pasaulio miestuose. Tyrimuose dalyvaujančiuose miestuose palyginamos įvairios kainos, konvertavus jas į JAV dolerius ar eurus, nelygu kas atlieka tyrimą.

Paprastai vertinamos išlaidos būstui įsigyti ir išlaikyti centrinėje miesto dalyje bei pakraščiuose, transportui, būtiniausiems maisto produktams, aprangai, kai kurioms buities ar namų apyvokos prekėms, pramogoms, taip pat viešbučių ar restoranų kainos.

Šiomis dienomis apie naujausią tyrimą paskelbė įtakinga organizacija „Economist Intelligence Unit”. Jos atlikta apklausa „Pasaulio pragyvenimo sąnaudos” parodė, kad keturių naujųjų Europos Sąjungos narių sostinėse pragyvenimas brangsta sparčiausiai žemyne. Varšuva, Praha, Budapeštas ir Bratislava pagal pragyvenimo brangumą sparčiai kyla 130 miestų sąraše.

Pasak „Economist Intelligence Unit”, Tokijas išlieka brangiausiu miestu pasaulyje, po jo seka Oslas ir Japonijos miestas Osaka.

Vilnius, Ryga ir Talinas, kaip ir daugelis kitų Europos miestų, šiame tyrime nedalyvauja.

Nepakeitė „dislokacijos”

Pragyvenimo brangumą Baltijos valstybių sostinėse tiria kita tarptautinė organizacija – Merserio žmogiškųjų išteklių konsultavimo kompanija (Mercer Human Resource Consulting – MHRC). Ji kasmet paskaičiuoja, kaip brangu gyventi 144 pasaulio miestuose. Įvertinus tų pačių produktų ar paslaugų kainas, paskaičiuojamas kiekvieno miesto brangumo indeksas.

Ir šio tyrimo duomenimis, brangiausias pasaulio miestas yra Tokijas. Tuo tarpu Europoje, pasak MHRC, pirmauja ne Oslas, bet Londonas.

Maskva yra 4-oje sąrašo vietoje, Helsinkis 20-oje, Varšuva 27-oje, Praha 28-oje, Kijevas 54-oje. Minskas šiame tyrime nedalyvauja.

Iš Baltijos valstybių sostinių aukščiausiai yra Ryga. Ji pagal pragyvenimo brangumą yra 54-oje vietoje tarp 144 tiriamų miestų. Prieš metus Latvijos sostinė buvo 48-oje vietoje.

Talinas vejasi Rygą. Per metus Estijos sostinė šoktelėjo iš 75 į 60 vietą.

Vilnius irgi įeina į brangiausių miestų šimtuką. Jis – 91 vietoje ir per metus nepakeitė savo „dislokacijos”. Tačiau kainų indeksas, parodantis, kiek padidėjo svarbiausių produktų ir paslaugų kainos, Lietuvos sostinėje per metus šiek tiek padidėjo. Manoma, kad tokia tendencija išliks ir kelerius ateinančius metus, todėl Vilnius turėtų „kopti” aukštyn brangiausių miestų sąraše.

Buvimas per vidurį atitinka tikrovę

Vilniaus savivaldybės administracijos Ekonomikos departamento vadovas Vygintas Jakas „Kauno dienai” sakė, kad tokie tyrimai atliekami daugiausiai užsienio turistams arba verslininkams, susiruošusiems aplankyti vieną ar kitą šalį. „Jiems populiariai pateikiama informacija, kur gali prireikti daugiau ar mažiau pinigų pragyvenimui”, – teigė pareigūnas.

Tačiau, anot jo, ne visada brangumo indeksas atitinka kitus kriterijus. „Pavyzdžiui, gali būti taip, kad brangiame mieste, kur labai gerai išvystyta infrastruktūra, sodrus pramoginis gyvenimas, tačiau ten nėra ką pasižiūrėti istoriko ar architekto akimis. Pramogautojas į tokį miestą atvažiuos nepaisydamas brangumo, architektūra besidomintis – ne. Ir atvirkščiai, pigiame mieste gali būti labai prasti viešbučiai, ne itin saugu gyventi, bet labai įdomus jo kultūrinis gyvenimas, gausybė įdomios architektūros ar muziejų”, – kalbėjo V.Jakas.

Lietuvos sostinės buvimas „per sąrašų viduriuką”, pasak pareigūno, atitinka tikrovę. „Lyginant su kitais miestais, pas mus nėra labai brangu, tačiau Vilnius tikrai turi gerai išvystytą infrastruktūrą, neblogų pramogų, taip pat solidų kultūrinį gyvenimą ir yra istoriškai įdomus. Be to, įvairūs tyrimai rodo, kad Vilnius yra laikomas gana saugiu miestu”, – sakė Savivaldybės atstovas.

V.Jakas prognozavo, kad Lietuvos sostinė „po truputį brangs ir lips tuose sąrašuose į viršų”. Tą, pasak jo, pirmiausia lemia gyvenimo lygio kilimas visoje Lietuvoje.

Pragyvenimo sąnaudų tyrimai Kaune, lyginant su kitais pasaulio miestais, neatliekami.

Stasys Gudavičius

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Vilniuje kasmet vis brangiau gyventi"

  1. kazik

    Pries pora savaiciu buvau rygoje – tikrai zymiai brangiau viskas nei Vilniuje. Saunu, kad taip zenkliai nesivejame kaimynu.. Nieko gero, tas gyvenimo brangumas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.