Mokslui ir studijoms numatoma skirti beveik 1,7 milijardo litų

Kitų metų valstybės biudžeto projekte, kurį Vyriausybė pateikė Seimui, mokslui ir studijoms iš viso numatyta beveik 1,7 milijardo litų.
Tai yra 511,9 mln. litų daugiau nei šiais metais, antradienį pranešė Švietimo ir mokslo ministerija.

Daugiau nei pusę minėtos padidėjimo sumos sudaro ES ir bendrojo finansavimo lėšos – 287,2 mln. litų, kurios nuo 2008 metų yra įtrauktos į Švietimo ir mokslo ministerijos Mokslo ir studijų sistemos tobulinimo programą.

Mokslo ir studijų institucijų specialiųjų programų lėšos didės 41,4 mln. litų. Kitos iš valstybės biudžeto skiriamos lėšos išaugs 183,4 mln. litų. Taigi asignavimai mokslui ir studijoms 2008 metais sudarys 1,58 proc. BVP (šiais metais – 1,24 proc. BVP).

Mokslo ir studijų sistemos pertvarkai kitų metų biudžete numatyta 122,2 mln. litų.

Nuo 2008 metų sausio 1 dienos 20 proc. bus didinamas dėstytojų ir mokslo darbuotojų darbo užmokestis. Anot ministerijos, tai yra beveik 9 proc. daugiau negu kitiems biudžetinių įstaigų darbuotojams, kuriems atlyginimai kitais metais augs 11,3 proc. Tam skiriama 88,7 mln. litų.

16,2 mln. litų numatyta doktorantų, meno aspirantų ir rezidentų stipendijoms padidinti.

12,8 mln. litų skiriama mokslo programų konkursiniam finansavimui, dar 4,5 mln. – remti įsitraukimą į tarptautines mokslo programas (dalyvavimui 7-ojoje bendrojoje programoje, EUROSTAR mokslinių tyrimų programoje).

Praėjusią savaitę įvykusiame posėdyje Vyriausybės strateginio planavimo komitetas pritarė nuostatai šalia minėtų valstybės biudžeto asignavimų 2008 metais mokslo ir studijų sistemos pertvarkai papildomai skirti dar ne mažiau kaip 70 mln. litų iš Privatizavimo fondo.

Mokslo ir studijų sistemos pertvarkos gairėse, kurios pritarė minėtas komitetas, numatytas studijų kokybės gerinimas, studijų, mokslinių tyrimų finansavimo ir finansinės paramos studentams pertvarkymas, universitetų ir mokslinių institutų atnaujinimas, jų autonomijos ir atskaitomybės stiprinimas.

Kaip pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba, pirmajame pertvarkos etape numatoma žymiai padidinti dėstytojų ir mokslininkų atlyginimus, sudaryti jiems geresnes darbo sąlygas. Specialios paramos priemonės bus skiriamos tobulinti dėstytojų kompetencijai. Papildomai lėšų taip pat bus skirta studijų paskolų ir stipendijų fondui.

Mokslo ir studijų reformos tikslas – pasiekti, kad aukštojo mokslo ir mokslinių tyrimų sistema atitiktų šalies ūkio, visuomenės ir individualaus žmogaus poreikius, užtikrintų ilgalaikę darnią šalies plėtrą ir tarptautinį konkurencingumą.

Dėl mokslo ir studijų pertvarkos principų dar birželį susitarė socialdemokratų, konservatorių, liberalcentristų, Liberalų sąjūdžio, valstiečių liaudininkų ir Pilietinės demokratijos partijos.

Susitarimas numato, kad už studijas turės mokėti visi studentai, tačiau nuo įmokos arba paskolos grąžinimo bus atleidžiami gerai besimokantys valstybinių aukštųjų mokyklų studentai. Aukštosios mokyklos pačios nustatys studentų skaičių ir tikslų studijų įmokos dydį, tačiau įmokos intervalą nustatys valstybė.

Anot partijų pasirašyto dokumento, studijų socialiniam prieinamumui užtikrinti bus sukurta efektyvi paskolų sistema, dengianti studijų įmoką ir iš dalies kitas studijų išlaidas. Paskola bus be palūkanų, ji turėtų būti grąžinama studijas baigusio asmens pajamoms pasiekus nustatytą lygį.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Švietimas su žyma , , , , , , , .

2 atsiliepimai į "Mokslui ir studijoms numatoma skirti beveik 1,7 milijardo litų"

  1. velniop centus!

    nesinori nei skaityti apie toki ,,dideli mokytoju atlyginimo kelima&#039&#039, tiesiog pykinti pradeda

  2. uz mokytojus!

    Ir vel mokytojai palikti uz borto! Idomu, i universitetus vaikai gal tiesiai is gimdymo namu patenka? Kas jiems iki 19m ziniu i smegenis prifarsiruoja – gal moksliniai darbuotojai, destytojai ar universitetu dekanai? Juk jie jau gauna gatava, mastanti produkta! Gal mokytojams is vis nustoti mokyti, o tik kaip auklems priziureti vaikus iki 19m. Tuomet destytojams darbo nebutu – juk gautu net abeceles nemokanti jaunima!!!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.