Kišenes patikrinti sunku

Partijų ir rinkimų kampanijų finansavimo kontrolės įstatymo projektai stringa. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) tikina, jog neįmanoma kandidatų ir jų rėmėjų kišenes patikrinti prieš paskelbiant rinkimų rezultatus.

Vakar į Vyriausybės pasitarimą susirinkę įvairių žinybų atstovai išsiskirstė nieko nepešę. Politinių partijų ir rinkimų kampanijų finansavimo kontrolės įstatymų projektų svarstymas atidėtas savaitei. Finansų ministerija (FM) ir VMI įpareigotos sukurti planą, kaip rinkimų kasas patikrinti prieš politikams sėdant į Seimo ar savivaldos kėdes. Tačiau premjero Gedimino Kirkilo padaryta savaitės pauzė greičiausiai neatneš pokyčių.

„Pozicija nesikeis ir po savaitės. Sutikdami su reikalaujamu 10 dienų terminu mes politikams įteiktume indulgenciją. Neįmanoma per tokį laiką atlikti būtinų procedūrų. Ir tai ne dėl resursų stygiaus. Joks finansavimo ar žmonių išteklių didinimas čia nepadės“, – LŽ VMI poziciją išdėstė viešųjų ryšių specialistas Darius Buta.

FM kaip ekspertas į posėdį atsikviestas VMI vadovas Modestas Kaseliauskas pagrindiniam šių teisės aktų rengėjui – Teisingumo ministerijai – pažėrė skaičių. Po šiais metais įvykusių savivaldybių tarybų rinkimų, VMI patikrino 266 savarankiškų politinės kampanijos dalyvių ataskaitas, 284 bylų dokumentus, 417 lapų papildomų dokumentų. Buvo analizuojami duomenys beveik tūkstančio fizinių ir panašus skaičius juridinių asmenų, prisidėjusių aukomis ir suteikusių paslaugas politikams. Pagal rizikos kriterijus buvo atlikti 50 juridinių asmenų priešpriešiniai patikrinimai, apklausti 54 fiziniai asmenys.

Vyriausiosios rinkimų komisijos, kuriai, atsisakius idėjos steigti kontrolės padalinį prie Specialiųjų tyrimų tarnybos, perduotos koordinavimo funkcijos, vadovas Zenonas Vaigauskas bando įtikti abiem šalims. „Pagrįstos VMI abejonės, tačiau suprantamas ir politinį susitarimą vykdančių siūlymo autorių noras prasikaltusius, neskaidriai mandato siekusius asmenis nustatyti dar prieš patvirtinant rinkimų rezultatus. VMI turi pagalvoti, gal iš esmės galima pakeisti tikrinimo metodiką, pavyzdžiui, imti tikrinti išankstines ataskaitas“, – samprotavo jis.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.