Lenkijos „Ponas Beveik“ sulaukė triumfo valandos

Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas sekmadienį atsikratė „Pono Beveik“ įvaizdžio – rinkėjų valia jis per rinkimus didele persvara įveikė šalį valdančius konservatyvių pažiūrų brolius Kaczynskius.
Verslą remianti D.Tusko Pilietinė platforma nesunkiai įveikė prezidento Lecho Kaczynskio (Lecho Kačynskio) ir premjero Jaroslawo Kaczynskio (Jaroslavo Kačzynskio) partiją „Įstatymas ir teisingumas“, rodė balsavusiųjų apklausa.

„Tai buvo mūšis. Mes jį laimėjome. Bet rytoj mums reikia kibti į darbą“, – sakė D.Tuskas savo rinkimų štabe, kur šalininkai plojo ir skandavo jo vardą.

Tai buvo saldus kerštas D.Tuskui, kuris 2005 metų pabaigoje patyrė ir asmeninį pažeminimą, kai kelios savaitės po parlamento rinkimų, per kuriuos „Įstatymas ir teisingumas“ maža persvara įveikė Pilietinę platformą, jis pralaimėjo L.Kaczynskiui prezidento rinkimus.

Dabar prezidentui turbūt teks dirbti su D.Tusku kaip su šalies premjeru.

Po nesėkmingų 2005-ųjų D.Tuskui sunkiai sekėsi įtikinti savo partiją, kad jis vertas likti jos lyderiu, iš dalies dėl to, kad nesugebėjo atsikirsti Kaczynskiams, kurie garsėja kompromisų nepripažįstančiu stiliumi.

Pastarosiomis savaitėmis D.Tuskui vėl teko susidurti su nepasitenkinimu, nes Pilietinei platformai nesisekė populiarumu aplenkti „Įstatymo ir teisingumo“.

Tačiau spalio 12-ąją jis nutildė kritikus – savo netikėtai puikiu pasirodymu per televizijos debatus su J.Kaczynskiu. D.Tuskas atrodė gerokai pranašesnis už prastai pasirengusį premjerą ir patraukė savo pusėn daugiau Kaczynskių priešininkų. Pilietinės platformos populiarumas iš karto šoktelėjo.

50 metų D.Tuskas, pademonstruodamas jaunatvišką energiją ir laiko dvasią, apkaltino aštuoneriais metais vyresnius dvynius tuo, kad jie dvejus savo valdymo metus kenkė šalies įvaizdžiui užsienyje ir nesupranta paprastų lenkų rūpesčių.

Jis žadėjo sumažinti mokesčius, kad paspartėtų ir taip greitas šalies ekonomikos augimas ir sugrįžtų daugiau kaip milijonas jaunų lenkų, per pastaruosius trejus metus išvykusių dirbti į Didžiąją Britaniją ir Airiją.

Gerų manierų, draugiškas D.Tuskas yra tikras eurofilas ir bus akivaizdus kontrastas Kaczynskiams, kurie šnairavo į Europos Sąjungos (ES) lyderius.

Be to, jis nuo pat jaunystės laikosi liberalių pažiūrų ekonomikos atžvilgiu ir nuolat deklaruoja, kad Lenkijai reikia mažesnio valstybės kišimosi ir daugiau verslininkų.

D.Tuskas komunistų valdymo laikais, universitete studijuodamas istoriją, aktyviai kovojo prieš režimą ir pogrindyje dirbo žurnalistu, be to, savarankiškai mokėsi ekonomikos – įsteigė mažą dažymo firmą ir tapo vienu iš nedaugelio nepriklausomų šalies verslininkų.

„Dažydamas visokiausius pramoninius objektus, kaminus ir tiltus, … jis perprato rinkos ekonomikos funkcionavimą“, – sakė jo ilgametis draugas Jerzy Borowczakas (Ježis Borovčakas).

„Tai buvo sunkus darbas po 16 valandų per dieną, plieskiant saulei, kad darbas būtų baigtas laiku. Donaldas žinojo, kaip vadovauti kompanijai, visai taip pat, kaip žinojo, kaip būti darbininku“, – sakė profesinės sąjungos „Solidarumas“ lyderis J.Borowczakas.

Po 1989-ųjų D.Tuskas ir grupė draugų Gdanske įsteigė politinę partiją – Liberalų demokratų kongresą, kuris propagavo valstybinės ekonomikos privatizaciją.

Per 1991 metų rinkimus Liberalų demokratų kongresas gavo 37 vietas 460 vietų Seime, bet po dvejų metų visas jas prarado. Tada D.Tuskas nusprendė prijungti savo partiją prie didesnės Laisvės sąjungos.

2001-aisiais jis nuo jos atsiskyrė ir įsteigė Pilietinę platformą.

D.Tuskas žavisi tokiais politikais kaip velionis JAV prezidentas Ronaldas Reaganas (Ronaldas Reiganas) ir buvusi britų ministrė pirmininkė Margaret Thatcher (Margaret Tečer).

Jis taip pat ištikimai rėmė Lechą Walesą (Lechą Valensą), buvusį Gdansko laivų statyklos elektriką, kuris komunistų laikais vadovavo opozicinei profesinei sąjungai „Solidarumas“, o 1990-aisiais buvo išrinktas prezidentu ir kuris per šiuos rinkimus rėmė Pilietinę platformą.

Be to, D.Tuskas didžiuojasi tuo, jog yra kašubas – Gdansko regione gyvenančios slavų tautinės mažumos atstovas – ir aktyviai prisidėjo prie jos kultūrinio atgimimo.

Apie savo šaknis jis sužinojo jau suaugęs, bet išmoko kašubų kalbą ir parašė pirmąjį vadovėlį tiems, kas nori ją išmokti.

D.Tuskas, kuris taip pat yra futbolininkas, yra vedęs ir turi du jau suaugusius vaikus.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.