Prezidentas Valdas Adamkus dėl mokslo ir studijų finansavimo metodiką nustatančio Vyriausybės nutarimo kreipėsi į Konstitucinį Teismą.
Prezidentas prašo ištirti, ar Vyriausybės 2004 metais priimta metodika, kuria nustatomas valstybės biudžeto lėšų poreikis ir jų skyrimas mokslo ir studijų institucijoms, neprieštarauja Konstitucijos straipsniams, numatantiems aukštųjų mokyklų autonomiją ir tai, kad aukštasis mokslas prieinamas visiems pagal kiekvieno žmogaus sugebėjimus bei kad gerai besimokantiems piliečiams valstybinėse aukštosiose mokyklose laiduojamas nemokamas mokslas.
Pagal minėtą metodiką, nustatomos proporcijos tarp lėšų, skiriamų studijoms, moksliniams tyrimams, administravimui, ūkio ir kultūros vertybėmis pripažintiems objektams. Numatoma, kad pagal valstybės biudžeto galimybes mokslui ir studijoms skirtos lėšos padalinamos mokslo ir studijų institucijoms atsižvelgiant į valstybės finansuojamų vietų skaičių, skirtingas išlaidas skirtingoms studijų programoms, mokslo veiklos lygį.
„Konstitucinio Teismo išaiškinimas dėl mokslo ir studijų finansavimo metodikos galėtų padėti politikams priimti tikslingus sprendimus švietimo reformų srityje”, – teigiama prezidento spaudos tarnybos pranešime.
Po praėjusią savaitę įvykusio susitikimo su premjeru Gediminu Kirkilu bei švietimo ir mokslo ministre Roma Žakaitiene prezidentas V.Adamkus pažadėjo savo paramą ryžtingiems reformos žingsniams, vedantiems į studijų kokybę ir konkurencingumą.
Dėl mokslo ir studijų pertvarkos principų dar birželį susitarė socialdemokratų, konservatorių, liberalcentristų, Liberalų sąjūdžio, valstiečių liaudininkų ir Pilietinės demokratijos partijos.
Susitarimas numato, kad už studijas turės mokėti visi studentai, tačiau nuo įmokos arba paskolos grąžinimo bus atleidžiami gerai besimokantys valstybinių aukštųjų mokyklų studentai. Aukštosios mokyklos pačios nustatys studentų skaičių ir tikslų studijų įmokos dydį, tačiau įmokos intervalą nustatys valstybė.
Anot partijų pasirašyto dokumento, studijų socialiniam prieinamumui užtikrinti bus sukurta efektyvi paskolų sistema, dengianti studijų įmoką ir iš dalies kitas studijų išlaidas. Paskola bus be palūkanų, ji turėtų būti grąžinama studijas baigusio asmens pajamoms pasiekus nustatytą lygį.