Du JAV jūrų pėstininkai stos prieš teismą dėl žudynių Irako Haditos mieste

Du Jungtinių Valstijų jūrų pėstininkai stos prieš karo lauko teismą dėl jiems pateiktų kaltinimų prieš dvejus metus nužudžius 24 civilius Irako Haditos miesto gyventojus, penktadienį pranešė kariškiai.
JAV jūrų pėstininkų korpusas išplatino pareiškimą, kuriame sakoma, jog pulkininkas leitenantas Jeffrey Chessanis (Džefris Česenis) bus teisiamas dėl to, kad nesugebėjo tinkamai ištirti šio kruvino incidento, o grandinis Stephenas Tatumas (Stivenas Teitemas) kaltinamas vykdęs žudynes.

Abu kariai yra pirmieji atiduoti karo lauko teismui šioje byloje. Tai patys rimčiausi kaltinimai karo nusikaltimais, kuriuos įvykdė JAV kariai Irake per ketverius metus trunkantį konfliktą.

Prokurorai kaltina jūrų pėstininkus, jog šie 2005 metų lapkričio 19 dieną į vakarus nuo Bagdado esančiame Haditos mieste šaudė į neginkluotus vyrus, moteris ir vaikus keršydami už pakelėje padėtą bombą, kuriai sprogus žuvo vienas karių bendražygis.

Iš pradžių buvo JAV kariai teigė, kad per bombos sprogimą žuvo 15 žmonių. Tačiau kiek vėliau žurnale „Times“ pasirodė tyrimas, prieštaravęs oficialiems pranešimams, ir tada buvo atlikti dar du išsamesni įvykio tyrimai.

Pernai gruodį jūrų pėstininkai paskelbė pateikę kaltinimus aštuoniems kariams. Keturi karininkai, tarp jų ir J.Chessanis, buvo apkaltinti netinkamai ištyrę įvykio aplinkybes, dar keturi kariai buvo apkaltinti žmogžudyste.

Karo prokurorams buvo itin sunku pateikti kaltinimus kariams, kadangi stigo kaltės įrodymų, o liudytojų parodymai buvo surinkti praėjus keliems mėnesiams po minėtų įvykių.

Kiek anksčiau dviems jūrų pėstininkams kaltinimus žmogžudyste teko panaikinti, taip pat ir du karininkai išvengė kaltinimų netinkamai atlikus tyrimą.

Dėl žudynių inicijavimo kaltinamas viršila Frankas Wuterichas (Frenkas Vuteričas) irgi turėtų išvengti 17 kaltinimų žmogžudyste, vietoj to jis gali būti teisiamas tik dėl nesavanoriškai įvykdytų žudynių. Dėl to dar nepriimtas galutinis sprendimas.

Dar vienas karininkas – leitenantas Andrew Graysonas (Endrius Greisonas) laukia preliminaraus sprendimo, kuris lems, ar jis iš viso stos prieš teismą

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.