Teismas Užutrakio dvaro sodybos pastatų grafų palikuoniui negrąžino

Vilniaus apygardos administracinis teismas penktadienį kaip nepagrįstą atmetė grafų Tiškevičių palikuonio Josepho Tyszkiewicziaus (Džozefo Tiškevičiaus) skundą dėl administracinių aktų panaikinimo ir įpareigojimo natūra atkurti nuosavybės teises į dalį Užutrakio dvaro pastatų.

Netoli Trakų esantį Užutrakio dvarą atgauti norintis J.Tyszkiewiczius atsisakė piniginės kompensacijos – beveik 2 milijonų litų vertybiniais popieriais ir Kultūros ministeriją padavė į teismą.

JAV pilietis mano, kad skirta suma neproporcinga tikrajai pastatų vertei.

Šiemet gegužės 22 dieną Kultūros ministerijos įsakymu ir tą pačią dieną priimtu sprendimu J.Tyszkiewiczui buvo atkurtos nuosavybės teisės į dalį Užutrakio dvaro sodybos pastatų jų natūra negrąžinant, o išmokant jam 1 milijono 880 tūkstančių 102 litų kompensaciją vertybiniais popieriais.

Pretendentas į savo tėvo Zdislawo Tiškevičiaus iki neteisėto nusavinimo Lietuvoje turėtą nekilnojamąjį turtą J.Tyszkiewiczius mano, kad valstybės išperkamo turto statusas Užutrakio dvaro pastatams suteiktas nepagrįstai: Kultūros ministerijos priimti administraciniai aktai yra neteisėti, nepagrįsti, priimti neatsižvelgiant į jo valią, todėl prašo teismo juos panaikinti ir įpareigoti Kultūros ministeriją natūra atkurti nuosavybės teises į buvusiame Užutrakio dvare esančių išlikusių pastatų dalį.

Kultūros ministerijos atstovas teismui paaiškino, kad ginčijami administraciniai aktai priimti vadovaujantis galiojančių teisės aktų nuostatomis, kurios nustatė, kad nuosavybės teisės į priklausančią Užutrakio dvaro sodybos pastatų dalį J.Tyszkiewicziui negalėjo būti atkurtos natūra, todėl prašo teismo atmesti skundą kaip nepagrįstą.

Vyriausybės 2007-ųjų birželio 19-sios nutarimu yra patvirtintas valstybinės reikšmės istorijos, archeologijos ir kultūros objektų sąrašas, į kurį yra įtraukta ir Užutrakio dvaro sodyba.

Vadovaujantis Lietuvos Konstitucija, tokie istorijos, archeologijos ir kultūros objektai priklauso Lietuvai išimtine nuosavybės teise. Tad Užutrakio dvaro sodyba negali būti atkurta natūra – privatizuota.

Trakų istorinio nacionalinio parko atstovai mano, kad Kultūros ministerija pagrįstai nusprendė J.Tyszkiewicziui negrąžinti natūra nekilnojamojo turto, o administraciniai aktai priimti įgyvendinant Vyriausybės nutarimų nuostatas ir yra teisėti.

Teismas nusprendė, kad kultūros ministro priimti administraciniai aktai yra teisėti ir pagrįsti.

Užutrakio dvaro sodyba sudaro istoriškai susiformavusį vientisą sodybinės žemės sklypą su visais jame esančiais dvaro įvairios paskirties pastatais, želdiniais, vandens telkiniais, susisiekimo, inžineriniais ir technologiniais įrenginiais, smulkiaisiais architektūros elementais bei dailės kūriniais, taip pat visų nurodytų sudėtinių dalių liekanomis ir jų vietomis, sujungtais į teritorinį, funkcinį bei architektūrinį vienetą.

Teisėjų manymu, grąžinus J.Tyszkiewicziui dalį pastatų natūra, šis kompleksas, kaip kultūros paminklas, prarastų savo kultūrinę istorinę vertę.

Be to, pastatai, į kuriuos prašo atkurti nuosavybės teises J.Tyszkiewiczius, yra reikalingi tenkinti visuomenės poreikiams – bendroms gyventojų ir turizmo reikmėms.

Jam nepalankų teismo sprendimą J.Tyszkiewiczius dar gali apskųsti Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.