Liubeko choras su unikaliu dirigentu

Šiandien 18 val. Klaipėdos universiteto Menų fakulteto koncetrų salėje dainuos kamerinis choras iš Liubeko (Vokietija) Collegium Vocale „Europa Cantat“, kuriam vadovauja labai spalvinga asmenybė – profesorius, filosofijos mokslų daktaras, kompozitorius, žymus Vokietijos choro ir orkestro dirigentas Neithard Bethke.

Nors Neithard Bethke gimė Vokietijoje, tačiau turi lietuvininkų kraujo. Jo senelis gyveno ir dirbo pastoriumi Šilutėje. Mama – profesionali muzikė ir fortepijono dėstytoja buvo pirmojis N. Bethke mokytoja. Būdamas septynerių metų, jis nemokėdamas natų, jau grojo vargonais vaikų mišioms.

Šlėzvigo-Holšteino muzikos akademijoje ir Vokietijos vargonininkų mokykloje N. Bethke studijavo bažnytinę muziką, orkestrinį dirigavimą ir kompoziciją. 1966 m. tęsė studijas Ispanijoje pas žymų Madrido radijo ir televizijos orkestro dirigentą Igorį Markevičių, vargonavimo mokėsi Paryžiuje pas žymų Notre-Dame vargonininką Pierre Cochereau bei Freiburg-Breisgau aukštojoje muzikos mokykloje prof. Walter Kraft klasėje.

1969 m. buvo pakviestas dirbti Radzeburgo vargonininku. Tais pačiais metais buvo įkurta Radzeburgo vasaros akademija. Į ją buvo kviečiami įvairūs muzikantai, ansambliai, dainininkai ne tik iš Rytų ir Vakarų Vokietijos, bet ir Europos ir viso pasaulio. Už nuopelnus per muziką vienijant Rytus ir Vakarus, N. Bethke 1972 m. jis buvo paskirtas bažnytinės muzikos vadovu. Tuo metu jis buvo jauniausias trisdešimtmetis muzikos vadovas visoje Vokietijoje. 1981 m. jis tapo Vokietijos Bacho orkestro vadovu.

Greta aktyvios koncertinės veiklos N.Bethke Kylio Kristijono-Albrechto Universitete studijavo muzikologiją, istoriją, teologiją. Per savo gyvenimą jis yra sukūręs daugiau nei 140 kūrinių. Iš jų – apie trisdešimt kūrinių vargonams, mišios, trys oratorijos, dvylika kantatų, dvi simfonijos, dainų ciklai ir kt.

1972, 1978 ir 1985 N. Bethke sukonstravo ir pastatė naujus vargonus Radzeburgo bažnyčioje. Kiekvienais metais jis organizuoja Radzeburgo tarptautinę vargonų savaitę, kuri sutraukia tūkstančius muzikantų iš viso pasaulio, Vasaros akademija sukviečia pasitobulinti jaunus muzikus studentus į meistriškumo kursus pas žymiausius pedagogus, atlikėjus, solistus.

Be to, jau 47 metus jis yra miesto gaisrinės departamento savanoris. Šias pareigas N.Bethke laiko svarbiomis ir naudingomis. Ne kartą supypsėjus gaisrines racijai teko palikti dainuojančius choristus ir skubėti gesinti gaisro.

Neithard Bethke diriguojamas kamerinis choras Collegium Vocale „Europa Cantat“ koncertuos ne tik Klaipėdoje. Salio 17 d. jis dainuos Šilutėje, spalio 18 d. Kaune, spalio 20, 21 d. Vilniuje.

Choro programoje skambės J. Brahmso „Čigonų dainos“, B. Bartoko „Slovakų liaudies dainos“ ir paties kompozitoriaus N. Bethke „Humoristiniai madrigalai“. Akompanuos Kay Roggenkamp ir Ulrich Stioker, soprano partiją atliks Juliane Maria Sprengel Potsdam.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Renginiai su žyma , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.