68 proc. Lietuvos gyventojų mano, kad žmonės, turintys psichikos sveikatos problemų, yra pavojingi, rodo pernai atlikta „Eurobarometro” apklausa.
Lietuva pagal šį tyrimą pasižymėjo, kaip labiausiai bijanti tokių žmonių, tačiau Lietuvoje jie įvykdo tik 4 proc. visų nusikaltimų, skelbia viešoji įstaiga Globali iniciatyva psichiatrijoje (GIP).
„Pasaulio Sveikatos Organizacijos duomenimis, vienas iš keturių pasaulio gyventojų bent kartą gyvenime patiria psichikos sveikatos problemų, todėl nesunku įsivaizduoti kokiam dideliam skaičiui žmonių neigiamos aplinkinių nuostatos neleidžia visavertiškai gyventi. Darbdavių, pažįstamų, kolegų, kaimynų, šeimos narių – visų, kas supa psichikos negalią turintį asmenį – požiūris įtakoja jo gyvenimo kokybę”, – teigė GIP direktorė Karilė Levickaitė.
Šią savaitę organizuojama tolerancijos akcija „Griauname sienas, ugdome toleranciją” plačiajai visuomenei trečiadienį siūlo filmų peržiūras, o savaitgalį kviečia į menininkų pasirodymus „Menas adresu Vasaros 5” Vilniaus miesto psichikos sveikatos centre. Čia dailininkai, aktoriai, šiuolaikinio meno atstovai pateiks savo interpretacijas apie „nepažintą erdvę”.
Tarp renginių – ir žurnalistų mokymai „Psichikos sveikatos sutrikimų turintys asmenys žiniasklaidoje”. Anot Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininko Dainiaus Radževičiaus, „Eurobarometre” užfiksuotos nuostatos iš dalies yra ir žiniasklaidos darbo rezultatas.
„Tiesiogiai visuomenė neturi tiek daug galimybių prisiliesti prie psichikos negalės problematikos. Todėl didelę reikšmę jos nuostatoms turi tai, kaip žiniasklaidos atstovai savo darbuose vaizduoja psichikos negalią turinčius asmenis”, – teigė D. Radzevičius.
GIP užsakyta žiniasklaidos stebėsena parodė, kad didžioji dalis joje pasirodžiusių naujienų psichikos sveikatos sutrikimų turinčių asmenis vaizduoja kriminaliniame kontekste.
Pasaulinė psichikos sveikatos diena minima spalio 10-ąją.
Ir neturintis psichinių problemų yra pavojingas 💡 Tikrai 2 iš 3 yra pavojingi ir gali bet kuriuo metu tokiais tapti nuo gyvenimo būdo 😕