Kova dėl mandato žada intrigą

Antrajame Seimo nario rinkimų ture varžysis konservatorių ir „darbiečių“ atstovai. Šios partijos optimistiškai vertina savo statytinių galimybes, o politologai nesiryžta vienareikšmiškai prognozuoti kovos baigties.

Kiek daugiau kaip 10 tūkst. Dzūkijos rinkėjų balsų lėmė, kad spalio 28-ąją antrajame ture dėl Seimo nario vietos šioje apygardoje varžysis du kandidatai – konservatorius Kęstutis Čilinskas ir buvęs Darbo partijos (DP) lyderis Viktoras Uspaskichas. Už pirmąjį kandidatą balsus atidavė 30,29 proc. dzūkų, už antrajį – 20,26 procento. Iš viso rinkimuose praėjusį sekmadienį dalyvavo 25,95 proc. rinkėjų. Antrasis rinkimų turas mokesčių mokėtojams atsieis 815 tūkst. litų.

Laukia sunki kova

Pirmajame ture varžėsi 10 kandidatų, atstovaujančių įvairioms partijoms. Trečias sekmadienį liko socialliberalas Aurimas Truncė (13,47 proc.), ketvirta – valstietė liaudininkė Monika Ražanauskienė (11,96 proc.), penktas – liberaldemokratų deleguotas Antanas Terleckas (7,68 proc.), šešta – socialdemokratė Ona Balevičiūtė (6,68 proc.), septintas – liberalcentristas Gediminas Jegelevičius (6,03 procento). Likusių trijų kandidatų laimėjimai – veikiau simboliniai.

Konservatorius K.Čilinskas prisipažino laukiantis sunkios kovos antrajame ture. Jis mano, kad praėjusį sekmadienį už jį balsavo konstruktyviai nusiteikę rinkėjai, nepasikliovę populistiniais pažadais. Koks bus rezultatas po dviejų savaičių, K.Čilinskas nesiėmė prognozuoti.

Baigiasi populizmo era

Tėvynės sąjungos lyderis Andrius Kubilius rinkimus Dzūkijoje vertina kaip signalą, kad Lietuvoje, kaip ir kaimyninėse valstybėse, ateina laikas, kai grynojo populizmo politika, kuri labai sėkmingai veikė kelerius pastaruosius metus, artėja į pabaigą.

Pasak parlamentaro, tai, kad „darbiečiai“ rinkimams atidavė visas jėgas, o V.Uspaskichui pavyko pasiekti antrąją vietą, neatrodo labai įspūdingai. „DP puikiai supranta, kad ji yra vieno lyderio partija. Jei tas lyderis nepateks į Seimą, kils klausimas ne tik dėl paties dvasinio lyderio, bet ir dėl visos partijos likimo“, – įsitikinęs A.Kubilius. Anot jo, jei antrasis turas baigsis taip, kaip pirmasis, artimiausiu metu permainų pamatysime ir DP frakcijoje Seime.

Džiaugiasi arba teisinasi

Atviros durys

Pasak politologo Algio Krupavičiaus, nors rinkėjų aktyvumas buvo mažas, jis iš esmės nesiskyrė nuo rodiklių per ankstesnius pakartotinius rinkimus vienmandatėse apygardose. Paprastai juose aktyvumas svyruoja tarp 10 ir 30 procentų.

„Jei žvelgtume per partijų konkurencijos prizmę, pastaruoju metu Alytaus apygarda buvo palankesnė konservatoriams. Tai matome ir dabar. Tačiau tas palankumas yra santykinis, nes lieka nemenka tikimybė, kad antrajame rinkimų rate konservatoriai itin daug balsų nesurinks. Visi kiti kandidatai atstovavo jiems daugiau oponuojančioms nei pritariančioms politinėms jėgoms“, – LŽ sakė politologas. Jis atkreipė dėmesį, kad anksčiau vykusiuose rinkimuose nemažai balsų Alytaus rajone surinkdavo socialdemokratai. Šį kartą jų laimėjimas menkas. „Iš vieno fakto didelių apibendrinimų gal ir negalima daryti, tačiau socialdemokratams tai yra svarbus signalas susirūpinti būsimų Seimo rinkimų rezultatais“, – mano A.Krupavičius.

Politologo teigimu, jei mechaniškai sudėtume skirtingų partijų kandidatų balsus, ko gero, potencialiai galinčiųjų balsuoti už DP kandidatą yra daugiau nei už konservatorių. „Galimybė, kad V.Uspaskichas gali laimėti Seimo nario mandatą, pakankamai reali“, – teigė pašnekovas. Politologas sutiko, kad likus metams iki naujų Seimo rinkimų rinkti parlamentaro neverta.

Kvietė į Kėdainius

Vakar Vilniaus apygardos teismas atmetė Generalinės prokuratūros skundą, kuriuo prokurorai siekė skirti suėmimą ilgai Rusijoje besislapsčiusiam DP lyderiui V.Uspaskichui. Į Seimo narius kandidatuojančio „darbiečių“ lyderio gynėjo skundą dėl paskirto namų arešto teismas patenkino iš dalies. Apygardos teismas įtariamajam leido lankytis viešosiose vietose, tačiau draudimo nuo 20 val. vakaro iki 8 val. ryto neišvykti iš gyvenamosios vietos nepanaikino.

„Tokiomis sąlygomis labai sunku laimėti rinkimus ir įtikinti žmones, kai jie nemato savo kandidato“, – išklausęs nuosprendį sakė kandidatas į parlamentą. Jis teigė kviesiąs rinkėjus atvažiuoti į Kėdainius, o kad nebūtų kaltinamas papirkinėjimu, žadėjo juos vaišinti tik arbata su cukrumi.

Vilniaus apygardos teismo salė vakar buvo sausakimša. Į posėdį susirinko minia V.Uspaskicho gerbėjų ir gausus būrys žiniasklaidos atstovų. Moraliai buvusį DP vedlį palaikė dvi bendražygės – Loreta Graužinienė ir Dangutė Mikutienė.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , .

6 Responses to Kova dėl mandato žada intrigą

 1. Zaraza

  Iš didelio rašto,Lietuvos demokratija, išėjo iš krašto: nusikaltėliui,kgb artistui Uspaskich nors ir apribota judėjimo laisvė po Marijos žemę,bet kandidatuoti į Seimą,prašom. Demokratija {kad ir nusikaltėliui} šimtaprocentinė. Jei visą Seimą sudaro vien nusikaltėliai,tai Uspaskich pataikys tiesiai į dešimtuką.

 2. mm, zarazai

  ne nuo to pradedi seimas tikrai pilnas nusikalteliu tada reiketu paleisti seima ir ir vel musu mokesciu moketoju pinigais rinkti naujus protinguolius ir kada tai baigsis, jau reikes eit su sakem i seima.

 3. mindaugas

  kur mes dasiritom… Niekur pasaulyje,bent jau kur nors kvapas demokratijos yra,negaletu pretenduot istatymus leist zmogus,kuriam byla iskelta,kaltinamas sunkiu tikrai nusikaltimu,o ir paciam kaip sazine leidzia list i valdzia…Tyciojimasis akivaizdus.O ziauriausia ir baisiausia,kad uz toki zmogu dar kazkas balsuoja.Tragiskai liudna

 4. to zarazą

  ZARAZA ar ne reiks parduoti butą ? jei agurkinis pamatys ir paduos už šmeižimą 👿

 5. jonas zaibas

  kiek kainavo uspaski(chui) dzuku tevynes isdavyste generolo vanago zemeje?

 6. cirkas

  Optimistas gi tas U. [Nieko nebus], „auksciausias“ teisingumas neleis jam daug pasiekt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.