Į vairuotojų sveikatą – pro pirštus

Medicinines pažymas dalijantys medikai nesivargina tirti prie vairo sėsti ketinančių žmonių

Medikų išvada „Vairuoti gali“ kasmet į gatves išleidžia dešimtis tūkstančių naujų vairuotojų.

Tarp jų – prastai matantys ir girdintys, neskiriantys spalvų, priklausomi nuo kvaišalų. Tačiau gauti privalomą sveikatos pažymą jiems nėra jokių kliūčių.

Užduoda vienintelį klausimą

Gauti vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininę pažymą – nesunki užduotis. Procedūra paprastai trunka vos keliolika minučių.

Nors medikai privalo ištirti būsimųjų vairuotojų akiplotį, regą, klausą, pusiausvyrą, reakciją, nustatyti kraujo grupę. Taip pat būtina psichiatro išvada ir pažyma iš priklausomybės ligų centro. Tačiau dažniausiai apsiribojama klausimu – „ar turite sveikatos problemų?“ Jeigu atsakymas neigiamas, gydytojas pasirašo ir uždeda spaudą. Jokios komisijos, jokio durų varstymo ir varginamo laukimo eilėse.

Nors sveikatos sutrikimų, kurie neleistų sėsti prie vairo, sąrašas ilgas, numatoma daugybė išimčių. Jei sveikata gera, leidžiama vairuoti ir po sunkių traumų ar lėtinių ligų.

Vairuoti uždrausta akliesiems, turintiems ženklų galūnių funkcijų sutrikimą, sergantiems epilepsija ar kitomis ligomis, dėl kurių ištinka priepuoliai, pavyzdžiui, cukralige, širdies ir kraujagyslių ligomis. Taip pat vairuoti negali turintys psichikos sutrikimų ir sergantys priklausomybės ligomis.

Pasitiki garbės žodžiu

Uostamiesčio medikai tvirtino ne kartą susidūrę su vairuotojų bandymais nuslėpti įvairius negalavimus. Nemažai žmonių gydosi privačiose klinikose ir savo sveikatos sutrikimus kruopščiai slepia. Patikrinti duomenų medikai negali, todėl jiems tenka pasitikėti vairuotojų garbės žodžiu.

Išvadą, kad asmuo vairuoti gali, medikas turi teisę tvirtinti tik gavęs kitų specialistų – neurologo, chirurgo, psichiatrų pastabas. Nors ir turėdami abejonių dėl vairuotojo sveikatos, gydytojai priversti duoti teigiamą atsakymą.

„Neseniai atėjo jaunas vaikinas, kuris akivaizdžiai nesiorientavo, blaškėsi po kabinetus. Pamaniau – kaip jis galėtų sėsti prie vairo, jeigu jį reikia už rankos vedžioti? Tačiau gavę psichiatrų išvadą, kad vaikino nėra jų sąrašuose, pažymą turėjome išduoti“, – apgailestavo A.Renkauskienė.

Kitąkart į medikus kreipėsi jaunas vyras, kuris skyrė ne visas spalvas. Įtarusi, kad vaikinas daltonikas, medikė pasiuntė jį pas akių ligų specialistą. Tačiau šis pripažino, kad jaunuolis vairuoti gali.

Moterį prirėmė prie sienos

Sveikatos priežiūros įstaigose įsigalėjusi praktika kelia abejonių dėl medikų išvadų pagrįstumo. Tačiau jie linkę kaltinti pačius vairuotojus, kurie neretai slepia savo ligas ir pažymos reikalauja net grasindami.

Klaipėdos miesto pirminės sveikatos priežiūros centro Profilaktinio skyriaus vedėja gydytoja Audronė Renkauskienė iki šiol su siaubu prisimena prieš kelis mėnesius įvykusį incidentą. 50 metų vyras, kuriam pripažintas neįgalumas, pažymos bandė išsireikalauti smurtaudamas.

„Paaiškinau jam, kad dėl sveikatos būklės jis negali dirbti vairuotoju ir vežioti keleivių. Vyras įtūžo, ėmė keiktis ir pareikalavo, kad atiduočiau dokumentus su medikų komisijos išvadomis. Neturėjau teisės to daryti, todėl atsisakiau. Tada vyras prirėmė mane prie sienos ir, bandydamas išplėšti popierius jėga, sužeidė man ranką“, – pasakojo gydytoja.

Šoko ištikta moteris šaukėsi pagalbos, iškvietė apsaugininkus, tačiau užpuolikas spėjo pasprukti. Dėl išpuolio ir grasinimų A.Renkauskienė kreipėsi į policiją. Kolegos gydytojai moteriai diagnozavo rankos sausgyslių patempimą.

Duris atvėrė slaptažodis

Kalbinti medikai tvirtino, kad pažymą nusipirkti nėra bandoma arba teisinosi tuo neužsiimantys.

Tačiau ne vienas jaunas vairuotojas tikino, kad sveikatos problemos išgaruoja vos tik atvėrus piniginę. Kad sveikatos pažymos dažnai paprasčiausiai nusiperkamos, neabejoja ir vairavimo mokyklos savininkas Rolandas Jurgaitis.

„Visi turi pažįstamų, kurie greitai sutvarko dokumentus. Vadinamieji sveikatos tikrinimai vyksta tik dėl akių. Turbūt tik aklam neleidžia vairuoti“, – piktinosi vairuotojus rengiantis specialistas.

Į būsimųjų vairuotojų sveikatą pro pirštus žiūri ne tik uostamiesčio medikai. Panaši padėtis ir kituose miestuose.

Vilnietė verslininkė Rita (pavardė redakcijai žinoma) pasakojo, jog vairuotojo sveikatos pažymą gavo per penkiolika minučių. Gydytojai užteko tik pasakyti, kad ją atsiuntė vairavimo mokykla „Visagalis“. Žurnalistė nusprendė pati įsitikinti, ar šis slaptažodis vis dar veikia.

Pirmas žingsnis – skambutis į Vilniaus Centro poliklinikos padalinį – Darbo medicinos centrą.

Koridoriuje kaktomuša ji susidūrė su gydytoja, kurios ir reikėjo, ir atsargiai užsiminė, jog ką tik skambino. „Kas jus siuntė?“, – pasitikslino gydytoja. „Visagalis“, – tokio atsakymo užteko.

Į kabinetą žurnalistė pateko be eilės, regėjimas jai buvo patikrintas žaibiškai. Kitame kabinete jai liepė užsimerkus suglausti rodomuosius pirštus ir patikėjo garbės žodžiu, kad ji neturinti psichikos sutrikimų ir neserganti priklausomybės ligomis.

45 litai nukeliavo į gydytojos stalčių, o eksperimento dalyvė gavo užpildytą pažymą. Visa procedūra truko maždaug dešimt minučių.

O vairavimo mokyklos „Visagalis“ direktorius Zenonas Kubiliūnas tikino, jog apie tokią gydytoją niekada nėra girdėjęs ir neturi su ja jokių reikalų. Visi mokyklos mokiniai pažymas atsineša iš savo poliklinikos.

Tiesa, porą dienų anksčiau, žurnalistei neprisistačius, tos pačios mokyklos darbuotoja užtikrino, kad norint užsirašyti į vairavimo pamokas, pažyma iš poliklinikos nereikalinga. „Turime savo sveikatos tikrinimo komisiją“, – toks nuskambėjo atsakymas.

Keisti tvarką – per anksti?

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) rengia vairuotojų sveikatos tikrinimo tvarkos pakeitimo projektą, kuris turi įsigalioti kitąmet. „Vairuotojų sveikatos tikrinimo tvarka bus laisvesnė ir asmeniškesnė“, – teigė ministerijos Asmens sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė Genovaitė Paulauskienė.

Lietuvoje planuojama įteisinti Europos Sąjungos šalyse (Belgijoje, Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje, Olandijoje) taikomą vairuotojo „garbės deklaraciją“. Tai specialus klausimynas, kurį pildydamas žmogus pats įvertina savo sveikatos būklę. Sveikatos pažymos galiojimo laiką planuojama pratęsti iki dešimties metų. Šiuo metu ji galioja penkerius metus.

„Pacientas turi įsisąmoninti, kad jis ir pats atsako už savo sveikatos būklę. Kiekvienas turi jausti pareigą laiku kreiptis į gydytoją“, – sakė G.Paulauskienė.

Jau kitąmet turinti įsigalioti įstatymo pataisa į gatves išleis dar daugiau nesąžiningų vairuotojų. Medikų nuomone, įsigaliojus naujajai tvarkai, padėtis keliuose primins ne karą, bet tiksinčią bombą.

Nors avarijų, įvykstančių dėl prastos vairuotojo sveikatos, nėra daug, saugaus eismo specialistai ir medikai mano, kad palikti sveikatos priežiūrą patiems vairuotojams ir pasitikėti jų geranoriškumu Lietuvoje dar anksti.

Prieš kelis mėnesius atlikta šalies miestų gyventojų apklausa parodė, kad nuo kitų metų planuojamai įvesti tvarkai pritaria trečdalis apklaustųjų – tiek jų mano, jog tokia tvarka padidintų vairuotojų atsakomybę.

Didžiausi naujosios tvarkos šalininkai – vyresnio amžiaus žmonės. Tačiau net penktadalis apklaustųjų mano, kad vairuotojų sveikatos tikrinimas apskritai neturi jokios prasmės.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.