Vilniuje pasaulinė premjera – keturių spalvų performansų oratorija „Machunas”

Rugpjūčio 21 dieną, Vilniuje įvyks pasaulinė premjera – keturių spalvų performansų oratorija „Machunas”, sukurta garsaus menininko Jurgio Mačiūno gyvenimo motyvais. Pirmą kartą Lietuvoje demonstruojamas reginys – vienas originaliausių „Kristupo vasaros festivalio” projektų. Performanso bendraautoriai – visame pasaulyje garsūs JAV menininkai Lucio Pozzi ir Frank J. Oteri.

Pasak „Kristupo vasaros festivalio” projektų vadovės Jurgitos Jankutės, „Machuno” žanras apibrėžiamas kaip „performansų oratorija”, suvienijanti tiek vizualinius ir literatūrinius, tiek muzikinius kūrinio komponentus. „Galima sakyti, kad šis renginys – tai unikali vizualinių menų, teatro, šokio ir muzikos sintezė, sukurianti itin įtaigią emocinę atmosferą”, – sakė J. Jankutė.

„Machuno” siužetas pagrįstas Amerikos lietuvio Jurgio Mačiūno – XX a. antrosios pusės architekto, menininko ir aktyvaus visuomenininko – gyvenimo ir mirties istorija. J. Jankutės teigimu, jo vardas tyčia rašomas netaisyklingai – tiek fonetikos sumetimais, tiek norint atsieti šį pasakojimą nuo tikslaus menininko gyvenimo atpasakojimo.

„Šiuolaikinio meno centre” vyksiančią oratoriją sudaro 4 dalys: „Geltona”, „Žalia”, „Raudona” ir „Mėlyna”. Kiekviena iš šių dalių simbolizuoja skirtingus menininko J. Mačiūno gyvenimo etapus. Muzikinei performanso daliai diriguos maestro Donatas Katkus.

Beveik keturias valandas truksiančioje oratorijoje J. Mačiūno vaidmenį atliks aktorius Egidijus Bakas, perteiksiantis statišką menininko personaliją, aplink kurią sukasi visas meno pasaulis. Dainuos Skirmantas Sasnauskas.

Iš visų šioje oratorijoje veikiančių personažų tik J. Mačiūnas turės vardą, visos kitos veiksmą kursiančios aktorės ir šokėjos (tik moterys) – bevardės. Judėjimo iliuzija oratorijoje bus kuriama ir vaizdo projekcijomis.

J. Jankutės teigimu, J. Mačiūnas įkūrė tai, kas šiandien prisimenama kaip paskutinis meninio avangardo judėjimas – milžiniškos įtakos tolimesnei meno raidai turėjęs ‘Fluxus”. „Viliamės, kad pagrindinio veikėjo gyvenimas atspindės daugelio mūsų – menininkų ir ne meno žmonių – gyvenimišką patirtį”,- sakė J. Jankutė.

Keturių spalvų performansų oratoriją „Machunas” Lucio Pozzi ir Franko J. Oteri sukūrė 2002 metų birželį per penkerius intensyvaus bendradarbiavimo metus.

Apie oratorijos bendraautorius

Lucio Pozzi (g. 1935) – tapytojas, instaliacijų ir performansų autorius. 2003 m. Marvelli galerijoje, Niujorke, buvo atidaryta personalinė jo darbų paroda ‘Green Paintings” („Žali paveikslao”). Daugelį metų menininkas kuria ir dalyvauja performansuose. Vieni iš naujausių – „Walking Around in Circles” („Vaikščiojimas ratais”) (2002) ir „Playrooms” („Žaidimo kambariai”) (2002).

Frank J. Oteri (g. 1964) – Niujorke gyvenantis kompozitorius, kurio kūriniai skambėjo tokiose skirtingose erdvėse kaip Carnegie Weill Recital Hall, Los Andželo šiuolaikinio meno muziejuje, folkmuzikos, kantri ir roko klubuose „Greenwich Village” Manhetene ir „Lower East Side”. Čia jis dažnai muzikuoja ir su savo sena bliugraso grupe „The String Messengers”. F. Oteri taip pat yra aktyvus muzikos žurnalistas ir muzikologas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Renginiai su žyma , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.