Dainuojamoji poezija skambės ir traukiniuose

Spalio 16-21 dienomis vyks penktasis tarptautinis dainuojamosios poezijos festivalis „Tai – aš“. Apie tai, kokių staigmenų sulauks bardų gerbėjai, pasakoja festivalio vadovas Juozas Žitkauskas.

– Kuo bus išskirtinis jubiliejinis festivalis?

– Nuo tada, kai pradėjome organizuoti jį, festivalis gerokai pakito ir išsiplėtė. Todėl šiemet per koncertus pasirodys dar daugiau atlikėjų – kartu su Lietuvos bardais iš viso dalyvaus dešimties valstybių atstovai. Per mažiau nei savaitę vyks 24 koncertai. Išsiplėtė ir festivalio geografija – dainuojamoji poezija skambės ne tik Vilniuje ir kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose, bet ir Vievyje, Skapiškyje, Pasvalyje ir Varėnoje. Jau antrus metus festivalis kerta Lietuvos sieną – du koncertai vyks Rygoje.

Nors oficiali festivalio pradžia spalio 16 dieną, jau spalio 13-ąją maršrutu Vilnius-Kaunas ir Kaunas-Vilnius pajudės traukinys su bardų vagonu. Jame įvairių kartų bardai gros, dainuos ir bendraus su keleiviais. Tą dieną Kauno geležinkelio stotyje bus surengtas ir trumpas improvizuotas koncertas.

Pirmą kartą – Rusijos atstovas

– Ar dalyvaus žinomiausi Lietuvos dainuojamosios poezijos atlikėjai?

– Atsižvelgdami į tai, kad vis labiau populiarėja jungtiniai dainuojamosios poezijos koncertai, nusprendėme sukviesti visus mūsų šio žanro klasikus – Olegą Ditkovskį, Saulių Bareikį, Gediminą Storpirštį, Andrių Kaniavą ir Domantą Razauską į populiariausių Lietuvos bardų dainų koncertą. Labai gaila, kad šiemet dėl ligos festivalyje nedalyvaus Vytautas Kernagis, dėl įtempto darbo grafiko nepamatysime ir publikos numylėtinių Kosto Smorigino bei Aido Giniočio.

Dar viena šio festivalio naujovė padės dainuojamosios poezijos gerbėjams atsakyti į dažnai pateikiamą klausimą – kodėl festivalyje niekada nebūna bardų iš Rusijos, juk ši šalis turi senas geras dainuojamosios poezijos tradicijas? Manau, kad šiemet tokių klausimų nekils, nes pirmą kartą festivalyje turėsime svečią iš Rusijos – Viačeslavą Kovaliovą.

Galimybė pasimokyti

– Kokių tradicijų atsirado per penkerius metus?

– Per šį laiką nepakito festivalio struktūra – renginys kasmet vyksta spalio mėnesio vidurio savaitgalį – penktadienį, šeštadienį ir sekmadienį. Festivalis kaskart atidaromas dideliu pradžios koncertu, po kurio būna tradiciniai „Naktinėjimai“, šeštadieniais visuomet vyksta trys autoriniai koncertai ir dar kartą „naktinėjama“. Sekmadienis skirtas specializuotam renginiui „Bardai vaikams“, vėliau vyksta autorinis pasirodymas ir festivalį baigia finalinis koncertas.

Festivalio tradicija tapo ir bardų keliavimas už sostinės ribų. Šiemet jau trečią kartą vyksime į rajonus. Ši tradicija sumanyta ne mūsų, ją padiktavo regionuose gyvenančių klausytojų susidomėjimas ir poreikiai.

Nuo antrojo festivalio laikų atsirado ir edukacinė programa – tai kūrybinės dirbtuvės jauniesiems bardams. Per jas jaunimas turi galimybę nemokamai pasitobulinti, išbandyti savo jėgas. Šiemet dviem kūrybinių dirbtuvių grupėms vadovaus bardas D.Razauskas ir kompozitorius Alvydas Jegelevičius. Kūrybinių dirbtuvių specifika tokia, kad kiekviena iš dviejų grupių pasirenka po kūrinį ir tris dienas visi kartu jį mokosi. Per festivalio uždarymo koncertą, kuris vyks spalio 21 dieną Šv. Kotrynos bažnyčioje, jaunieji atlikėjai su savo grupės vadovu atliks kūrinį publikai. Taip siekiame įrodyti, kad šis festivalis yra ne tik pramoga, bet ir galimybė pasimokyti dainuojamosios poezijos meno.

– Minėjote tradicinius „Naktinėjimus“, papasakokite apie juos plačiau.

– „Naktinėjimuose“ suteikiama galimybė pasirodyti mažai ar visiškai nežinomiems Lietuvos bardams. Tai puiki galimybė parodyti savo talentus publikai ir dalyvauti festivalyje, nes „Naktinėjimuose“ laukiami visi norintys pasirodyti bardai.

– Kur vyks festivalio renginiai?

– Pagrindiniai festivalio renginiai jau tradiciškai vyks Vilniaus mokytojų namuose. Du didieji koncertai bus Šv. Kotrynos bažnyčioje – tai sakrali erdvė, labai tinkama dviejų žanrų – poezijos ir muzikos – draugystei. Klausydamiesi bardų atliekamos muzikos žmonės bažnyčioje galės pabūti patys su savimi, pamąstyti apie savo išgyvenimus, šie dalykai puikiai atskleidžia festivalio pavadinimą „Tai – aš“.

Sostinėje bardai dainuojamosios poezijos gerbėjus kvies į Lietuvos muzikos, teatro ir kino muziejuje bei bare „Milk Bar“ rengiamus koncertus. Žiūrovai bus laukiami ir Pasvalio krašto muziejuje, Skapiškio kultūros namuose, Varėnos viešojoje bibliotekoje, Vievio gimnazijoje, „Laiptų“ galerijoje Šiauliuose, Panevėžio muzikiniame teatre, Klaipėdos koncertų salėje ir Kauno kultūros centre. Norime, kad koncertai vyktų pačiose patogiausiose vietose ir žiūrovas lengviau atrastų kelią į dainuojamosios poezijos vakarus.

Senbuviai pasirodys kitaip

– Ar tarp užsienio atlikėjų žiūrovai pamatys pažįstamų veidų, festivalio senbuvių?

– Publikai pažįstamų užsienio atlikėjų tikrai bus, tačiau šiemet jų pasirodymai atrodys šiek tiek kitaip. Per ankstesnius festivalius solo programas atlikę skandinavai Stanley Samuelsenas, Oisteinas Rianas ir Steenas Vidaras Larsenas pasirodys kaip „Trio Acoustica“.

– Kodėl pakvietėte šiuos atlikėjus?

– Kasmet kviečiame po keletą ankstesnių festivalių dalyvių iš užsienio. Po koncertų rengiame apklausas ir tuos muzikus, kurių labiausiai pageidauja publika, stengiamės pasikviesti į kitų metų festivalį. Kaip tik šie atlikėjai ir buvo vieni geidžiamiausių. Labai gaila, tačiau praėjusių metų publikos numylėtinis Julianas Dawsonas iš Anglijos vis dėlto šiemet negali atvykti, tačiau jis pažadėjo koncertuoti kitų metų festivalyje.

– Kaip pasirenkate naujus ir publikai negirdėtus atlikėjus?

– Dainuojamosios poezijos žanras ir bardai iš užsienio šalių Lietuvoje nėra labai populiarūs ir žinomi. Skirtingai negu džiazo ar populiariosios muzikos atlikėjai, bardai retai kada tampa itin garsūs. Todėl mes suprantame, kad klausytojas pasirenka koncertus tikrai ne dėl jam negirdėtų užsieniečių pavardžių, o dėl jau pamėgtų lietuvių bardų. Tik vienam kitam žiūrovui smalsu pamatyti, ką naujo ir įdomaus parodys jam nežinomas atlikėjas. Todėl festivalio meno vadovas G.Storpirštis kasmet stengiasi aplankyti keletą užsienyje rengiamų dainuojamosios poezijos festivalių ir tokiu būdu pasikviečiame įdomiausių ir talentingiausių bardų. Tačiau vien užsieniečių atlikėjų koncertus rengiame retai, dažniausiai jie pasirodo kartu su puikiai pažįstamais lietuvių bardais.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Renginiai su žyma , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.