Knygos nepigs

Įsigyti norimą knygą gali sau leisti toli gražu ne kiekvienas klaipėdietis. Už patraukliai apipavidalintą vidutinės apimties romaną tenka pakloti ne mažiau kaip dvidešimt litų. Tačiau sumažinti knygų savikainą, o kartu ir kainą leidyklos nesiruošia. Knygynų asortimentas jau nebepigs, o po euro įvedimo mėgstamos knygos skaitymas gali tapti vien turtingųjų privilegija.

Knygynų tinklo „Po langu” savininkė Vitalija Zairienė pripažino, kad knygos skaitytojui – per brangi pramoga. „Turint galvoje mūsų atlyginimus, knygos tikrai yra per brangios. Neretai tenka išgirsti nuogąstavimų, kad jų kainos per didelės”, – sakė V.Zairienė.

Anot verslininkės, knygų kainos labai priklauso nuo jų tiražo – kuo jis mažesnis, tuo knyga brangesnė. „Anksčiau kai kurių bestselerių tiražai siekdavo dešimtį tūkstančių egzempliorių. Pastaruoju metu pakankamai sėkmingu laikomas dviejų tūkstančių tiražas. Mažas tiražas reikalauja ne mažiau investicijų knygą paruošiant spaudai”, – aiškino V.Zairienė.

Jos teigimu, knygos kaina priklauso nuo apipavidalinimo, popieriaus kokybės, viršelio patrauklumo. Užsienyje išliekamosios vertės neturinti literatūra spausdinama ant prastesnio popieriaus, knygos viršeliai yra minkšti, tad pinga ir pati knyga. „Tokios negaila nei pamesti, nei padovanoti, nei tiesiog išmesti. Aišku, toks piginimo principas neturėtų būti taikomas klasikinei, metodinei literatūrai”, – mano V.Zairienė.

Knygynų savininkė skundėsi, kad vasarą itin populiarūs laisvalaikio romanai neseniai vėl pabrango, tokiu būdu nuo lentynų buvo atbaidyta dar daugiau potencialių skaitytojų. Leidyklos „Alma littera” atstovė ryšiams su visuomene Laura Narbutaitė-Bilotienė dienraščiui patvirtino, kad grožinės literatūros kainos pakilo. „Ir jos tikrai nebekris. Kol kas kainos išliks stabilios, tačiau po euro įvedimo tikriausiai ir vėl šoktels”, – prognozavo vienos didžiausių Lietuvoje leidyklos atstovė.

L.Narbutaitė-Bilotienė teigė, kad užsienyje išties bandoma mažinti knygų kainą jų kokybės sąskaita. „Pirmasis leidimas paprastai būna solidžiau paruoštas, po to keičiasi ir knygos spausdinimo kokybė, ir atitinkamai kaina. Tačiau Lietuvoje tokios taktikos dar neišbandė nė viena leidykla”, – tvirtino „Alma littera” atstovė. L.Narbutaitė-Bilotienė sakė, kad brangiausia yra specializuota literatūra, žodynai, mat parengti šias knygas leidybai yra sudėtingiausia.

Pigiau knygų šiuo metu galima įsigyti interneto aukcionuose, kur jos būna net pora litų pigesnės nei knygynuose. Prieš kelerius metus pasirodžiusi mokslinė ir grožinė literatūra „iš antrų rankų” internete parduodama vos už 1-5 litus.

Tačiau, palyginti su skandinavais ar rusais, Lietuvos gyventojai knygą į rankas paima rečiausiai. Šių metų pradžioje atliktų tyrimų duomenimis, knygas skaito vos septyni procentai tautiečių.

Arnoldas Remeika

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.