Prokurorai dar kartą bandys sustabdyti klaipėdietės dukters grąžinimą į Vokietiją

Generalinis prokuroras Algimantas Valantinas pirmadienį Aukščiausiajam Teismui įteikė kasacinį skundą, kuriuo prašo patikrinti žemesnės instancijos teismo nutartį grąžinti klaipėdietės Ingos Rinau mažametę dukrą jos tėvui į Vokietiją.
Aukščiausiojo Teismo taip pat prašoma patikrinti žemesnės instancijos teismų priimtas nutartis, kuriomis buvo atsisakyta priimti nagrinėti prokurorų prašymą atnaujinti procesą byloje.

„Lietuvoje tai pirma tokio pobūdžio byla, todėl reikšminga teisminės praktikos formavimuisi,“ – generalinės prokuratūros pranešime cituojamas generalinis prokuroras Algimantas Valantinas.

Pasak generalinio prokuroro, įvertinant migracijos procesus panašaus pobūdžio civilinių bylų gali daugėti, todėl itin svarbus teisinis šios bylos aspektas – nuo to, kokia Lietuvoje susiformuos teismų praktika, gali priklausyti daugelio mišrių santuokų atžalų teisėtų interesų užtikrinimas.

Generalinis prokuroras dar vasarą kreipėsi į Klaipėdos apygardos teismą, prašydamas atnaujinti procesą šioje civilinėje byloje, motyvuodamas tuo, kad priimant Lietuvos apeliacinio teismo nutartį galėjo būti padarytos esminės teisės normų taikymo klaidos (netaikyta Hagos konvencijos išimtis, kt.), galėjusios lemti nepagrįsto teismo sprendimo, pažeidžiančio mažametės Luisos Rinau teisėtus interesus, priėmimą.

Tačiau Klaipėdos apygardos teismas atsisakė šį generalinio prokuroro prašymą priimti ir nagrinėti iš esmės, o Lietuvos apeliacinis teismas generalinio prokuroro skundą dėl šios nutarties panaikinimo atmetė.

Kadangi tai yra civilinė byla, išimtinai susijusi su mažamečio vaiko interesų apsauga bei tarptautinių ir nacionalinių teisės aktų taikymu, generalinis prokuroras tikisi, kad Lietuvos Aukščiausiasis Teismas jo kasacinį skundą priims nagrinėti ir suformuos teisminę praktiką šio pobūdžio bylose.

Kartu su kasaciniu skundu generalinis prokuroras Aukščiausiojo Teismo pirmininkui įteikė ir prašymą sustabdyti įsiteisėjusios Lietuvos apeliacinio teismo nutarties, kuria mažametės L.Rinau motina įpareigota sugrąžinti vaiką tėvui į Vokietiją, vykdymą.

Apeliacinis teismas yra paskelbęs, kad pagal įstatymus vaiko sugrąžinimas, pareikalautas Europos Sąjungos (ES) valstybėje priimtu vykdytinu teismo sprendimu, yra pripažįstamas ir vykdomas kitoje ES valstybėje narėje be galimybės ginčyti jo pripažinimą, jei tas teismo sprendimas buvo patvirtintas pažymėjimu kilmės valstybėje narėje.

Apeliacinio teismo vertinimu, iš pareiškėjos teismui pateiktų dokumentų matyti, kad Vokietijos Oranienburgo teismas išdavė pažymą apie sprendimą dėl vaiko grąžinimo. Šioje pažymoje nurodyta, kad buvo įvykdytos visos būtinos sąlygos, numatytos įstatymais.

Taip pat bylos duomenys patvirtina, kad Lietuvos apeliacinis teismas, vadovaudamasis 1980 metų Hagos konvencija dėl tarptautinio vaikų grobimo civilinėse bylose, kovo 15 dienos nutartimi įpareigojo pareiškėją I.Rinau grąžinti dukrą į Vokietiją.

Remdamasi nurodytomis aplinkybėmis ir argumentais, teisėjų kolegija konstatavo, kad I.Rinau prašymas nepripažinti Oranienburgo teismo sprendimo, kuriuo vaiko tėvui Michaeiliui Rinau priskirta vaiko globa bei vaiko motina įpareigota vaiką parvežti ir palikti vaiko tėvui, atsisakytinas priimti, kaip nenagrinėtinas teisme.

Kovo mėnesį Lietuvos apeliacinis teismas patenkino Vokietijos piliečio M.Rinau prašymą ir nusprendė grąžinti į Vokietiją jo ir lietuvės, klaipėdietės I.Rinau dukrą, kurią motina parsivežė nuolatiniam gyvenimui į Lietuvą.

2006 metų liepą mergaitės motina, gavusi mergaitės tėvo leidimą, su dukra išvažiavo į Lietuvą. Būdama Lietuvoje ji pranešė, kad į Vokietiją sugrįžti nežada.

Lietuvos apeliacinis teismas, kuriame mergaitei atstovavo vaiko teisių gynėjai, priėjo išvadą, jog mergaitės laikymas Lietuvoje be tėvo sutikimo ilgiau nei dvi savaites yra neteisėtas.

Mergaitės motina neįrodė, jog vaiką grąžinus į jo kilmės šalį, jam būtų padaryta didelė psichinė arba fizinė žala arba kad vaikas paklius į kitą netoleruotiną situaciją.

Klaipėdietė neįvykdė antstolio reikalavimo ir neatvedė dukters į Klaipėdos vaiko teisių apsaugos tarnybą, iš kurios ji turėjo būti pervežta į Vokietiją. Spaudos teigimu, moteris mergaitę yra paslėpusi nuo pareigūnų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.