Buvę pareigūnai neskuba atsisveikinti su tam tikras privilegijas garantuojančiu dokumentu
Buvę pareigūnai nevengia piktnaudžiauti turimais diplomatiniais pasais. Bet valstybė jų net nebando bausti už tai.
Buvusio ūkio ministro Viktoro Uspaskicho pasinaudojimas diplomatiniu pasu tėra viena iš daugelio panašių istorijų. Nors apie tokią problemą žinoma jau daug metų, padėtis nesikeičia.
Pasieniečiai nekonfiskavo
Šiomis dienomis paaiškėjo, kad V.Uspaskichas, kirsdamas valstybinę Lietuvos sieną, naudojosi negaliojančiu diplomatiniu pasu. Buvęs Vyriausybės narys diplomatinį pasą su Rusijos viza pasieniečiams pateikė vykdamas į Maskvą verslo klausimais jau po to, kai atsistatydino iš ūkio ministro bei Seimo nario pareigų, taigi prarado teisę turėti diplomatinį pasą.
Užsienio reikalų ministerijos Konsulinio departamento direktoriaus Petro Anuso teigimu, V.Uspaskichui išduotas diplomatinio paso galiojimas buvo panaikintas vos Darbo partijos vadovas atsisakė einamų pareigų. Apie tai buvo informuota Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).
Pasak P.Anuso, įstatymas numato, jog tokiu atveju diplomatinę neliečiamybę įrodantis dokumentas turi būti grąžinamas jį išdavusiai institucijai, tačiau iki šiol nėra numatyta procedūra, kokiu būdu, asmeniui paso negrąžinus, jį būtų galima išsireikalauti. „Vienintelis būdas, kaip užkirsti kelią galimam piktnaudžiavimui – pasą paskelbti negaliojančiu ir apie tai pranešti pasieniečiams”, – sakė P.Anusas.
Pasieniečiai, užfiksavę neteisėto pasinaudojimo diplomatiniu pasu faktą, turėtų konfiskuoti dokumentą ir pareikalauti kito. Tačiau V.Uspaskicho atveju tai nebuvo padaryta.
VSAT nekomentuoja incidento su V.Uspaskicho pateiktu pasu, teigdama, kad jis niekaip nebuvo užfiksuotas.
Nevengia pasinaudoti
Negaliojantį dokumentą turintis asmuo juo apgaulingai gali pasinaudoti bet kurioje užsienio valstybėje, nes pačiame pase nėra įrašo apie tai, jog jis negalioja. Dažnoje šalyje, ypač pokomunistinėse, diplomatinių pasų savininkams yra taikomos tam tikros privilegijos. Pavyzdžiui, Rusijoje pakanka parodyti pasą mėlynais viršeliais milicininkams, ir šie nepriekaištaus dėl viršyto greičio ar ne vietoje pastatyto automobilio, nepareikalaus mokėti baudos.
Jeigu koks nors lietuvišką diplomatinį pasą, tegul ir negaliojantį, turintis žmogus užsienio šalyje padarytų bent kiek didesnį nusižengimą, Lietuvos diplomatinė žinyba nedelsdama susilauktų notos.
„Kauno diena” dar prieš penkerius metus išsamiai rašė apie tai, kad pasitaiko nemažai piktnaudžiavimo diplomatiniais pasais atvejų. Tada buvo atkreiptas dėmesys, jog įstatymas nėra griežtai reglamentavęs išskirtinio paso grąžinimo klausimų. Tokia padėtimi ir dabar gali pasinaudoti nelabai sąžiningi buvę diplomatai ar valstybės pareigūnai, kartais sugebantys pasilikti sau teisę dar pasišildyti tokio dokumento suteikiamos valdžios spinduliuose.
Saugomi telemetriniai duomenys
Diplomatinės tarnybos įstatyme yra visas skyrius, skirtas diplomatinio paso paskirčiai, jo išdavimo, naudojimo ir grąžinimo taisyklėms.
Pagal įstatymą, diplomatinius pasus gauna Prezidentas, Seimo ir Vyriausybės nariai, Konstitucinio ir Aukščiausiojo teismų vadovai, generalinis prokuroras, Kovo 11-osios akto signatarai. Toks dokumentas taip pat išduodamas valstybės pripažįstamų tradicinių bažnyčių ir religinių organizacijų aukščiausiems hierarchams, diplomatams, asmenims, siunčiamiems į užsienį su specialiąja misija, etatiniams diplomatiniams kurjeriams, specialiesiems atašė ir jų pavaduotojams. Įstatymas taip pat numato, kad diplomatinius pasus turi teisę gauti tokius dokumentus jau turinčių asmenų sutuoktiniai ar šeimų nariai.
Skirtingai nei Lietuvos piliečio pasas ar asmens identifikavimo kortelė, diplomatinis pasas išduodamas nemokamai.
Lietuvos diplomatinis pasas nuo šių metų gegužės yra itin aukštos kokybės, atitinkantis tarptautinius standartus. Specialioje laikmenoje yra netgi pasą turinčio asmens telemetriniai duomenys.
Turi grąžinti, bet to nedaro
Nors įstatyme įrašyta, kad diplomatinius pasus per septynias dienas turi grąžinti visi išėję iš valstybės ar diplomatinės tarnybos, kuri garantavo teisę turėti tokį dokumentą. Jeigu per nustatytą terminą diplomatiniai pasai negrąžinami, jie užsienio reikalų ministro įsakymu skelbiami negaliojančiais.
Nurodyta, kad nauji diplomatiniai pasai tokiems asmenims neišduodami vienerius metus pasibaigus šio dokumento grąžinimo terminui, jeigu jokių kitų sankcijų diplomatinio paso negrąžinusiems buvusiems diplomatams ar pareigūnams nėra numatyta.
Mūsų šalies Užsienio reikalų ministerija yra išdavusi apie porą tūkstančių diplomatinių pasų, kurie laikomi tarnybinio paso atmaina. Tačiau maždaug trečdalis tų, kurie praranda teisę į tokį dokumentą, negrąžina jo laiku ministerijai.
Tokiais atvejais ministras pasirašo įsakymą laikyti atitinkamus pasus negaliojančiais. Apie tokius įsakymus informuojamas Migracijos departamentas ir pasieniečiai, taip pat užsienio šalių konsulinės tarnybos.
Valstybės sienos apsaugos tarnyba neskelbia duomenų, kiek per metus konfiskuoja negaliojančių diplomatinių pasų, tačiau tvirtina tikrinanti juos taip pat, kaip ir paprastus pasus ar asmens identifikavimo korteles.
Įregistravo santuoką
„Užsienio reikalų ministras prašo visas kompetentingas įstaigas leisti šio diplomatinio paso savininkui laisvai ir saugiai keliauti, o reikalui esant jį globoti ir suteikti jam visą būtiną pagalbą”, – rašoma diplomatiniame pase lietuvių, anglų ir prancūzų kalbomis.
Užsienio valstybių kompetentingos įstaigos tą ir daro, pernelyg nesigilindamos, ar diplomatinis pasas yra tikrai galiojantis, kaip jame įrašyta. Paprastai nurodoma, kad diplomatinis pasas galioja penkerius metus nuo jo išdavimo.
Pasakojamos ir visai kurioziškos istorijos apie lietuviškus diplomatinius pasus. Štai viena lietuvaitė prieš kelerius metus sugalvojo savo santuokos įregistravimo antspaudą įsidėti į diplomatinį pasą. Kai šis faktas išaiškėjo, antspaudas ir pasas buvo anuliuoti, o Civilinės metrikacijos biuro darbuotojai nubausti. Bet pati diplomatinio paso savininkė niekaip nebuvo nubausta.
Stasys Gudavičius