Kauniečių skulptorių akmens simpoziumas pavers Laisvės alėją skulptūrų galerija
Rugpjūčio pabaigoje pagrindinėje miesto gatvėje atsiras simpoziumo „Laisvės alėja – skulptūrų galerija” ženklas – kone metro skersmens akmuo su beveik dviejų metrų skersmens rėmu.
Tai bus startas beveik du mėnesius truksiančiai kūrybinei laboratorijai.
O jau spalio vidury, pasibaigus simpoziumui, Laisvės alėja turėtų pasipuošti 14 akmens skulptūrų: vienos liks gyventi toje erdvėje, kitos vėliau „išsivaikščios” po miestą.
Baigiami namų darbai
„Prieš dvejus metus Savivaldybės Tarybos su Dailės akademija pasirašytoji sutartis dėl skulptūros diplominių darbų eksponavimo miesto erdvėse davė postūmį platesniam tęstiniam projektui – kodėl Kauno nepavertus skulptūrų galerija, kasmet rengiant akmens skulptūros simpoziumus?” – primena priešistorę skulptorius S.Žirgulis. Svarbiausias rūpestis buvo ne tik sukaupti meno darbų fondą, gražinantį Kauno erdves, bet ir paskatinti jaunuosius menininkus kurti savajam miestui.
„Svarbiausia, kad jaunikliai neišsivaikščiotų, – atsiprašydamas už tokį jaunųjų menininkų „krikštą”, sako Aloyzas Janušauskas, simpoziumo komisaras. – Kad ir kokiuose tarptautiniuose simpoziumuose būčiau dalyvavęs, visur stipriausi būdavo kauniečių darbai, tad kam gi juos prarasti?”.
Suklusus ties tokiomis įmantriomis simpoziumo darbo grupės nario pareigomis „komisaras”, A.Janušauskas kantriai pateikia visą organizacinę struktūrą: globėjas – Savivaldybė ir vicemeras E.Tamašauskas, simpoziumo „smegenys” – penkių asmenų taryba, komisaras, kuratorius. Komisaras, pasak A.Janušausko, turi suvaldyti visą tą mašiną, kuri pradeda įsibėgėti.
Vakar buvo apžiūrėta simpoziumo bazė – UAB „Akmelita” teritorija. Konstatuota – bazė puiki. Dalį granito akmenų, kurių pritrūks pakaunėje, teks atsivežti – iš Širvintų, net iš Suomijos. Atlikus parengiamuosius darbus, kitą savaitę pradės dirbti devyni simpoziumo dalyviai: jauniausiam – 25-eri, vyriausiam – per 60 metų. „Vienų jauniklių paleisti negalima”, – juokiasi simpoziumo komisaras.
Pažymį rašys ir miestelėnai
Be devynių skulptūrų, kurias sukurs simpoziumo dalyviai, į Laisvės alėjos erdves turėtų atkeliauti dar penki: keli studentų darbai, kurie vakar atrinkti, ir vienas – dovanotas iš JAV.
Simpoziumo organizatoriai optimistiškai skaičiuoja – jei kasmet fondas pasipildytų dešimčia darbų, kaip būtų galima įspūdingai papuošti urbanistines erdves. O jau po kelerių metų pavyktų paversti Kauną skulptūrų galerija, kuri džiugintų ne tik miestiečius, bet viliotų užsieniečius. Šiam ambicingam projektui tikimasi didesnės sėkmės, nei Klaipėdoje – uostamiestyje kadaise irgi viltasi, kad skulptūrų parkas išsiplės iki platesnės galerijos po atviru dangumi.
Simpoziumas „Laisvės alėja – skulptūrų galerija” neapsiribos vien skulptorių kūrybos procesu ir jų darbų pristatymu plačiajai visuomenei. Kelias savaites prieš „skulptūrų galerijos” atidarymą, savaitgaliais, kauniečių ir miesto svečių smalsumą žadins „vaikščiojančios skulptūros”. Simpoziumo vinimi vadinama vieša konferencija, kuriai pasirinktos penkios temos.
„Labai dažnai darbai atsiranda, ir – tyla”, – apgailestauja daugelio simpoziumų organizavimo patirtį turintis A.Janušauskas. Simpoziumo konferencija ir būtų tarsi pažymio už padarytus darbus parašymas. Konferencijoje tikimasi išgirsti ne tik specialistų, bet ir visų bendruomenės narių nuomonę.
Rekonstrukcijai netrukdys
„Anksčiau skulptoriams buvo palankesnės sąlygos kurti. Per dailės kombinatus buvo sukurta puiki sistema. Dingo bazė, dingo ir skulptoriai, – gal ir kiek tirštindamas spalvas, apgailestauja A.Janušauskas. – Tokių simpoziumų labai reikia, kad skulptoriai netylėtų kaip tie akmenys”.
S.Žirgulis optimistiškesnis – jis mano, kad du ar trys absolventai per metus nėra taip jau mažai. Didesnė bėda – sulaikyti jaunus ir talentingus menininkus mieste, sudaryti galimybes ir čia pasidžiaugti savo darbo rezultatais. Kai Laisvės alėjoje – prie Savivaldybės, NORD/LB banko, VDU – atsirado diplomantų darbai, kurie „prigijo” tose erdvėse, ir imta auginti sumanymą iki skulptūrų galerijos po atviru dangumi.
„Svarbiausia, kad savi menininkai paliktų ženklą savo mieste. Taip, per metų metus kaupiant fondą, galima paversti Kauną unikaliu traukos centru”, – neabejoja vicemeras E.Tamašauskas. Savivaldybė šį projektą parėmė 40 tūkst. litų. Ši suma sudaro tik dalį biudžeto. „Bus galima sutaupyti, – juokauja simpoziumo komisaras. – Juk simpoziumo dalyviai – kauniečiai, taigi bent jau apgyvendinimo išlaidų nebus”.
Simpoziumo rengėjai tiki, kad skulptoriams greičiau nei architektams pavyks pagražinti pagrindinę miesto gatvę. „Laisvės alėjos rekonstrukcijai šis projektas netrukdys. O kol toji rekonstrukcija prasidės, mes jau ir galeriją turėsime”, – viliasi idėjos autorius S.Žirgulis.
Dalia Juškienė