Nekilnojamojo turto skelbimų svetainės namuvalda.lt duomenimis, Lietuvos internetinėje erdvėje dominuoja agentūrų skelbimai, o privačių asmenų arba vadinamųjų skelbimų iš „pirmų rankų” sparčiai mažėja. Šiuo metu nekilnojamojo turto skelbimų svetainėse ir portaluose vidutiniškai tik kas ketvirtas skelbimas yra „iš pirmų rankų”.
Namuvalda.lt ištyrė skelbimų pasiūlą keliose didžiausiose Lietuvos nekilnojamojo turto svetainėse. Paaiškėjo, kad kai kuriose jų tėra vos 5 proc. privačių asmenų skelbimų. Kitose tokių skelbimų yra daugiausiai 45 proc.
„Tai natūralus procesas, nes įvairūs duomenys rodo, kad dauguma nekilnojamojo turto sandorių taip pat jau įvyksta tarpininkaujant nekilnojamojo turto specialistams. Be to, skelbimų svetainės jau labiau primena specializuotus analitinius portalus, nes pateikia vis daugiau rinkos naujienų, apžvelgia tendencijas, publikuoja analitinius straipsnius,” – sako nekilnojamojo turto svetainės namuvalda.lt projekto vadovas Gintaras Miltenis
Prieš metus atidaryta nekilnojamojo turto skelbimų svetainė namuvalda.lt šiuo metu pateikia per 2 tūkst. nekilnojamojo turto pirkimo, pardavimo bei nuomos skelbimų. Daugumą jų čia taip pat publikuoja nekilnojamojo turto agentūros. Projekto vadovo Gintaro Miltenio teigimu, naujam žaidėjui rinkoje kitokio kelio nėra, nes privatūs pardavėjai ir pirkėjai naujos svetainės dar nežino, todėl tenka tartis dėl skelbimų talpinimo su nekilnojamojo turto agentūromis.
Namuvalda.lt atstovas teigia, kad ateityje bus plečiamos bendradarbiavimo su nekilnojamojo turto agentūromis apimtys – joms bus teikiama išsami statistinė ir analitinė informacija apie rinkos dalyvių domėjimąsi prekybos objektais. Tuo pačiu bus siekiama padidinti ir kokybiškų skelbimų „iš pirmų rankų” skaičių.
Nekilnojamojo turto specialistai pastebi, kad būsto pirkėjų paiešką ir visą sandorio įforminimo procesą žmonės vis dažniau patiki profesionalams. Tokiu būdu sutaupoma laiko, nebereikia vargti tvarkant biurokratinius formalumus. Lietuvos nekilnojamojo turto agentūrų asociacijos duomenimis, šiuo metu maždaug du trečdaliai visų sandorių įvyksta tarpininkaujant nekilnojamojo turto agentūroms. Vakarų šalyse per agentūras įforminama 90-95 proc. sandorių. Manoma, kad Lietuvoje šį lygį pasieksime per 3-5 metus.