Vakarais vėl šviečia ir kviečia

Šį rudenį į Nacionalinę filharmoniją jau plūdo Tarptautinio M.K.Čiurlionio pianistų ir vargonininkų baigiamųjų koncertų klausytojai, bet oficialiai ši muzikos įstaiga naują koncertų sezoną pradeda rytoj.

Išsamiai išdėsčiusi naujo muzikos pusmečio ypatumus Nacionalinės filharmonijos generalinė direktorė Rūta Prusevičienė prisipažino, kad per spaudos konferenciją neprabilo apie tai, kas svarbu, bet lyg ir savaime aišku: kuo gi Filharmonija patraukia ją lankyti? Žinoma, daliai visuomenės tai jau tradicija. Kitai – patrauklios programos, įdomūs atlikėjai. O visiems – tai vieta, kur beveik nebūna atsitiktinai atėjusiųjų ir užtat trukdančių kitiems, kur galima ir tinka šventiškiau nusiteikti, pasipuošti. Greta mokytojo pensininko neatskirti specialiomis ložėmis gali sėdėti ir prezidentai, užsienio valstybių ambasadoriai. Kartą viena muzikologė ištarė, kad mūsų laikais žmonės pamiršo, jog kai eidami į teatrus ar koncertus pasipuošiame, pagerbiame tuos, kurie scenoje. Čia jie išeina mums atiduoti savo kūrybinės energijos ir meno grožio.

Todėl ir naują rudens koncertų sezoną ruošdama Nacionalinė filharmonija ieškojo iškilių programų, atsižvelgė į kviečiamų muzikų profesinį lygį, sužymėjo jubiliejus. Štai Nacionalinis simfoninis orkestras (meno vadovas prof. Juozas Domarkas) parengė 17 programų. Šį šeštadienį skambės Bohuslavo Martinu Ketvirtoji simfonija ir Frederico Chopino Antrasis koncertas fortepijonui ir orkestrui. Solistas – čekų pianistas Paulis Kasparas. O jau antradienį – taip pat simfoninis vakaras – muzikuos Vakarų Vokietijos radijo Kelno simfoninis orkestras su solistu, prancūzų violončelininku Gautier Capuconu ir rusų dirigentu iš JAV Semionu Byčkovu. Ateityje dar viešės solistai, dirigentai iš Austrijos, Didžiosios Britanijos, Airijos, JAV. Klausysimės ir savų, pamiltų Petro Geniušo, Edvardo Armono, Nomedos Kazlauskaitės-Kazlaus ir kt. Sulauksime Baltarusijos valstybinio simfoninio orkestro su dirigentu Andrejumi Galanovu ir smuikininke Julija Stefanovič.

O su kuo palyginti tą nenusakomų virpesių prisodrintą kamerinės muzikos vakarų nuotaiką? Vilniaus ir M.K.Čiurlionio kvartetų programos, ansamblio „Musica Humana”, Lietuvos kamerinio orkestro, gausių jų kviečiamų svečių solistų ir kolegų iš čia pat vakarai – tai muzikos gurmanams. Bus ir džiazo koncertų, kurių pirmasis – su Aleksejaus Černakovo kvartetu iš Rusijos jau šį sekmadienį. Solidžias rečitalių programas rengia pianistai Birutė Vainiūnaitė, Kasparas Uinskas, P.Geniušas, Simanas Trpčeskis (Makedonija), Rafalas Blechačius (Lenkija). Sekmadienių vidudieniais Nacionalinė filharmonija vėl treškės per siūles nuo suplūdusių vaikų ir tėvelių į pamėgtus koncertus „Visai šeimai”. Tai šias programas ruošiančios Birutės Urbonienės nuopelnas.

Vien per šį pusmetį Filharmonijoje nuskambės aštuonios lietuviškos muzikos kūrėjų premjeros. Tarp jų – Felikso Bajoro „Promise” („Pažadas”) – akordeonui ir simfoniniam orkestrui, Osvaldo Balakausko simfoninė poema „Tetra”, Arvydo Malcio oktetas „Vilties aitvaras” ir kt.

Tuo pat metu lietuvių kūriniai prakilniai skambės ir užsienyje, net tokiame sunkiai koncertų gastrolėms „pramušamame” kaip Didžioji Britanija. Čia mūsų stambių muzikos kolektyvų nebūta jau 13 metų, o lapkritį Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras su dirigentu Robertu Šerveniku jau pateks į prisotintą Albiono muzikos rinką. Geras ženklas. Dar bus sukaktys, kurioms irgi parinktos programos: smuikininko, prof. Eugenijaus Paulausko 80-metis, kompozitorių Jeronimo Kačinsko gimimo 100-metis, Osvaldo Balakausko 70-metis.

Kalendoriaus lapeliai nejučiomis nuskraidys šalin ir atidengs Kalėdų savaitę, jos koncertų afišas. Tad vakarais nušvintantys Nacionalinės filharmonijos langai vėl kviečia patirti muzikos įspūdžių.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.