Analitikai: Ukraina tūpčioja vietoje, tuo tarpu Rusijos ekonomika klesti

Praėjus aštuoniems mėnesiams po „oranžinės revoliucijos”, atvedusios į Ukrainą naująją reformoms nusiteikusią vyriausybę, šalies ekonomika, kai kurių investuotojų manymu, beveik merdi, tuo tarpu kaimyninė Rusija klesti.

Prezidento Viktoro Juščenkos vyriausybė, pažėrusi pažadų modernizuoti Ukrainą ir atvesti ją į Europos Sąjungą, uždegė užsienio investuotojų, sunerimusių dėl Kremliaus inicijuoto Rusijos privačios naftos bendrovės „Jukos” griovimo, vaizduotę.

Tačiau aistros greit aprimo. Reformas vykdyti delsiama, visos šalies politinės jėgos sutelktos į kitų metų kovą vyksiančius parlamento rinkimus.

„Prieš šešis mėnesius visi buvo įsitikinę, kad „oranžinė revoliucija” bus nelaimė Rusijai”, – kalbėjo investicinio banko „Bear Stearns” atstovas Timas Ešas (Tim Ash).

„Rusija pajudėjo į priekį, o ukrainiečiai vis tūpčioja vietoje”, – pridūrė jis.

„Pelenė nepavirto princese, – kalbėjo analitikė iš Maskvos investicinio banko „Renaissance Capital” Katia Malofejeva. – Pernelyg daug buvo lūkesčių, tai – būtent toks atvejis”.

„Naujoji vyriausybė yra susiskaldžiusi ir neturi nuoseklaus plano”, – komentavo vyriausiasis ekonomistas iš „Taiwa Institute of Research” Londone Vladas Sobelis (Vlad Sobell).

Tuo tarpu Rusijoje, kur prisiminimai apie „Jukos” situaciją ima blankti, akcijų rinkos atgimsta.

Tačiau išorė kartais esti apgaulinga.

Ukraina dar tik mokosi prisitaikyti demokratijos politikos pasaulyje. „Politinė situacija Ukrainoje – labai konkurencinė. Nėra vieno valdžios centro, kuris dominuotų visame politiniame gyvenime, ir taip yra daug naudingiau”, – teigia K. Malofejeva.

Šiuo požiūriu pastebimas ryškus kontrastas su Rusija, kur vadovaujant prezidentui Vladimirui Putinui valdžia centralizuojama Kremliaus rankose, didinama valstybės kontrolė žiniasklaidos priemonėms, o tai, kai kurių ekspertų manymu, kelia nerimą.

„Ukrainos situacija yra labiau kintanti ir sunkiau prognozuojama nei Rusijos”, – sakė K. Malofejeva.

„Vyriausybė, kuri bus paskirta kitą kovą, nulems Ukrainos ateitį, – sakė vieno fondo, įsikūrusio Kijeve, direktorius, paprašęs neatskleisti jo pavardės. – Visa administracija turi būti reformuojama, o realios reformos prasidės ne anksčiau kaip balandį”.

„Ši vyriausybė nėra kvaila. Ji žino, kad šiuo metu vykdyti esmines reformas jiems gali brangiai kainuoti – tai gali pasibaigti rinkimų pralaimėjimu”, – pridūrė jis.

O Ukrainos bendrojo vidaus produkto augimo sulėtėjimas (nuo 13,5 proc. iki 3,7 proc.) per sausį-liepą yra labiau susijęs su smunkančiomis plieno – pagrindinės Ukrainos eksportuojamos pramonės prekės – kainomis nei su netinkamu vyriausybės valdymu, mano ekonomistai.

2005-08-17 08:06

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.