Su darbo vizitu viešintis Jungtinėse Amerikos Valstijose, Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus dalyvavo Jungtinių Tautų Generalinės asamblėjos 62 – ojoje sesijoje ir pasakė kalbą „Ateitis mūsų rankose: klimato kaitos valdymo iššūkiai”.
Lietuvos vadovo nuomone, šiandien pasaulinis atšilimas veikia visus žmones ir valstybes, pradedant gamtos buveinių bei migracijos įpročių pokyčiais ir baigiant socialine bei ekonomine plėtra.
„Kasdien gamta mums siunčia naujų ir be galo svarbių ženklų: du trečdaliai gyvybę Žemėje palaikančių gamtos procesų išsigimė arba yra per daug išnaudojami; tirpstantys ledynai verčia milijonus vandenynų pakrantėse gyvenančių žmonių visame pasaulyje baimintis dėl savo ateities; dėl dykumų plitimo Azijoje ir Afrikoje prarandami javams skirti plotai ir kyla grėsmė žmonių gyvybėms”, – sakė Lietuvos Prezidentas, pabrėždamas, kad visus šiuos rimtų padarinių sukeliančius procesus lėmė žmogaus veikla.
Prezidentas pažymėjo, kad dėl pasaulinio atšilimo didėja skurdas, atsiranda priverstinė migracija ir milijardai dolerių išleidžiami abejingumo aplinkai sukeltiems padariniams švelninti. Lietuvos Prezidento įsitikinimu, už pasyvumą reikės sumokėti 20 kartų daugiau nei šiuo metu investuoti į kovą su pasauliniu atšilimu. Tačiau šalies vadovas teigia, kad pastangos kurti darnią aplinką ir kartu užtikrinti tvarų ekonominį augimą, kuris ypač svarbus skurdui mažinti, turi būti gerai subalansuotos.
„Per praėjusius kelerius metus pagaliau supratome, kokios pavojingos mūsų abejingumo aplinkai pasekmės, kai net didžiausi pasaulinio klimato atšilimo priešininkai pradėjo pripažinti pragaištingus nevaržomos žmogaus veiklos padarinius. Visa pasaulio bendruomenė turi nedelsdama imtis ambicingų, suderintų ir kryptingų veiksmų kovai su šia realybe. Tačiau visa ko pradžia turi būti visų valstybių, tarptautinių organizacijų ir politinių lyderių didžiulis politinis ryžtas imtis realių ir konkrečių veiksmų”, – pabrėžė V.Adamkus.
Prezidento įsitikinimu, pasauliui reikia aiškesnės ir visa apimančios tarptautinės aplinkos valdymo sistemos. Valstybės vadovo nuomone, šią sistemą reikia sustiprinti, JTAP pagrindu įsteigiant JT aplinkos organizaciją, turinčią atnaujintą ir tvirtesnį mandatą.
„Žemė priklauso mums visiems ir visi esame atsakingi už tai, kad paliktume švarią aplinką ateities kartoms. Šią pareigą turime paversti realiais veiksmais”, – sakė V.Adamkus.
Primindamas Balio konferenciją, Lietuvos Prezidentas paragino visas valstybes šiais metais susėsti prie derybų stalo ir rasti kompromisą, bei iki 2009 metų sudaryti pasaulinį ir išsamų susitarimą dėl veiksmų po 2012 metų.
Kol toks susitarimas bus pasiektas, Europos Sąjunga jau įsipareigojo iki 2020 metų sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį bent 20 procentų palyginti su 1990 metų lygiu. Prezidentas pabrėžė, kad Lietuva labai palaiko tokį įsipareigojimą ir deda visas pastangas, kad jį įvykdytų.
Šalies vadovo teigimu, Nacionalinėje tvarios plėtros strategijoje ir Nacionalinėje energetikos strategijoje išreikšti ambicingi tikslai, susiję su klimato pokyčių mažinimu, įskaitant tikslą iki 2025 metų padidinti transporto sektoriuje naudojamo biokuro kiekį iki 20 procentų.
Prezidentas pažymėjo, kad dalis problemos ir dalis sprendimo slypi žmonių elgsenoje. „Per švietimo programas privalome pakeisti savo vartojimo įpročius. Per rinkos iniciatyvas iš verslo bendruomenės turime reikalauti kurti ir naudoti aplinkai nekenksmingas technologijas ir produktus. Privalome kuo daugiau investuoti į „žaliąsias” technologijas bei ambicingas miškų želdinimo ir atsodinimo programas”, – sakė V.Adamkus, pažymėdamas, kad vien tik praėjusiais metais Lietuvoje buvo pasodintas 21 tūkstantis hektarų naujų miško plotų, o per praėjusį dešimtmetį šalis daug dėmesio skyrė vietinių ir atsinaujinančių energijos šaltinių platesniam naudojimui.
Prezidentas pabrėžė tikįs, kad visiems aplinkos susitarimams ir politikos kryptims reikia daugiašalių institucijų, vyriausybių, privataus sektoriaus, nevyriausybinių organizacijų ir finansinių institucijų naujo tipo partnerystės.
„Su pasauliniu atšilimu turime kovoti dabar, jei nenorime, kad būsimosios kartos mus laikytų vadovais, išdavusiais savo pažadus ir neįvykdžiusiais savo įsipareigojimų”, – baigamas kalbą sakė Lietuvos Prezidentas.