Vakar daugelyje pasaulio kapitalo rinkų optimizmas lipo per kraštus.
JAV centriniam bankui paskelbus, kad bazinės palūkanos JAV doleriais bus sumažintos nuo 5,25 proc. iki 4,75 proc. į biržas grįžo optimizmas, kuris dažnai neapsiribojo net 2 proc. indeksų šuoliu į viršų.
Panašios nuotaikos buvo fiksuotos ir Vilniaus biržoje, tačiau augimas nebuvo toks didelis. Indeksas OMX Vilnius kilo 1,23 proc. iki 559,06 punkto. Investuotojai rinkoje sudarė 1319 sandorių 32 bendrovių akcijomis, iš kurių 20 – brango ir vos 6 – pigo, o bendra apyvarta sudarė 8,8 mln. litų.
Vidutinis sandoris siekė vos 6,6 tūkst. litų – tai rodo, kad rinkoje veikė išskirtinai smulkūs vietiniai investuotojai. Tikėtina, kad užsienio kapitalas paskelbus optimizmą keliančias naujienas pasirinko korekcijos metu labiau nukentėjusias rinkas. Vilniaus birža, nors ir pasižymi patraukliais rodikliais, yra priversta laukti stambesnio kapitalo dėmesio. Džiugu, tai kad per kiekvieną akcijų kainų korekciją apyvartos Vilniaus biržoje pastebimai auga, o tai rodo didėjantį vietinių investuotojų potencialą ir rinkos likvidumo augimą.
Trečiadienį aktyviai buvo prekiauta trijų bendrovių akcijomis. Tradiciškai aktyviausiai prekiauta „Ūkio banko” (UKB1L) ir TEO LT, AB (TEO1L) akcijomis, kurių kainos atitinkamai kilo 1,92 proc. iki 4,77 lito bei krito 0,41 proc. iki 2,44 lito, o apyvartos sudarė 2,1 mln. litų ir 1,7 mln. litų.
„Ūkio bankas” rugsėjo 10 dieną skelbė pirmų šių metų 8 mėnesių veiklos rezultatą. Nepaisant puikaus pelningumo ir pagerintos prognozės, šių vertybinių popierių kaina yra sumenkusi 1,2 proc. skaičiuojant nuo rezultatų paskelbimo.
„Ūkio bankas” per aštuonis šių metų mėnesių uždirbo 61,3 mln. litų grynojo neaudituoto pelno – 2,5 karto daugiau nei per tą patį 2006 metų laikotarpį (24,8 mln. litų). Šiais metais ketinama uždirbti 82 mln. litų grynojo pelno.
Banko akcijų kaina po truputį atgauna prarastas pozicijas koreliuodama su tendencijomis Vakarų Europos bankiniame sektoriuje, kur trečiadienį buvo fiksuoti pakankamai dideli šuoliai. Bankinis sektorius buvo akcijų kainos korekcijos ir nekilnojamo turto krizės smaigalyje, todėl su problemomis nesusiję bankai, pagerėjus investuotuojų nuotaikoms, vėl mėgaujasi dėmesiu.
Vis dėlto „Ūkio banko” akcijos patyrė jaučiama pasiūlos spaudimą. Dalis investuotojų, kurie jau buvo priėmę sprendimą trauktis iš pozicijos išnaudojo teigiamas naujienas didesnių akcijų kiekių pardavimui. Panaši situacija klostėsi ir TEO pozicijoje, kur prekybos sesija buvo pradėta augimu, o prekybos pabaigoje buvo sulaukta negatyvios uždarymo kainos.
Trečia pozicija, kuris sugebėjo viršyti milijonine apyvartą, buvo „Invaldos” (IVL1L) akcijos, kurių kaina pasistiebė net 6,78 proc. iki 19,54 lito, o apyvarta siekė 1,126 mln. litų. Sesijos metu akcijų kaina svyravo 19,1 – 19,75 lito intervale. Vidutinis sandoris šioje pozicijoje siekė 5,99 tūkst. litų..
Rugsėjo 18 dieną Vilniaus vertybinių popierių birža organizavo tradicinį investuotojų susitikimą su kotiruojamų bendrovių vadovais, kur „Invalda” pristatė savo planus. Bendrovės vadovas taip pat pateikė vadovybės įsivaizduojamą „Invaldos” valdomų verslų vertę.
Pagal simuliacinį bendrovės modelį po reorganizavimo prijungiant „Nenuoramą”, vadovybės manymu, bendrovės verslų esama vertė galėtų siekti apie 0,7 – 1,2 mlrd. litų, kas sudaro 17 – 28 lito akcijai. Plačiame 11 litų akcijai intervale svyruojanti vadovybės įsivaizduojama verslų vertė paliko teigiamą įspūdį smulkiems rinkos žaidėjams ir tai kartu su teigiamomis aplinkinėmis nuotaikomis leido pakelti akcijų rinkos kainą.