„Dviejų gaidelių” freska tapo remonto auka

Meno kūriniai, į kuriuos žiūrėdama užaugo ne viena klaipėdiečių karta, dingo. Po remonto atnaujintoje vaikų kavinėje „Du gaideliai”, dabar pavadintoje šeimos restoranu „Kytė”, sunaikintos freskos. Jų autoriai teigia nepulsią bylinėtis su verslininkais, o pastarieji aiškina esą sieninės tapybos kūrinių išsaugoti nebuvo įmanoma.

„Daug miestiečių užaugo, „Dviejuose gaideliuose” matydamos nuostabią sieninę tapybą. Atvedusi savo vaikus į kavinukę nustėrau – kažkas išdrįso freskas uždažyti ir ant sienų prikabinėti kičinių fotografijų”, – „Vakarų ekspresui” pasiskundė viena moteris.

„Kytės” šeimininkė Gražina Kozlovskienė-Genė neslėpė, jog freskos iš tiesų buvo uždažytos.

„Mes išsinuomojome avarinės būklės patalpas. Čia niekada nebuvo darytas remontas. Per kiaurą stogą daug metų nuolat bėgo lietaus vanduo. Sienos buvo drėgnos, supelijusios, o freskos atrodė siaubingai. Jų restauruoti nebuvo įmanoma, nes vos prisilietus byrėjo tinkas. Teko viską gramdyti ir uždažyti šviesiais dažais. Manau, kad dabar vaizdas kur kas geresnis. Ir lankytojai džiaugiasi”, – tikino naujojo šeimos restorano vadovė.

Netiko prie stiliaus?

Vaikišką dainelę „Du gaideliai” iliustruojančią freską 1973 metais to paties pavadinimo kavinėje, sovietmečiu buvusioje itin populiaria – čia stovėdavo ilgos į vidų norinčių pakliūti vaikų ir tėvų eilės – sukūrė klaipėdiečiai menininkai Juozas Vosylius ir Vidas Pinkevičius. Apie kūrinio sunaikinimą jie nebuvo informuoti.

Iš „Vakarų ekspreso” nemalonią žinią išgirdęs J. Vosylius atsiduso: „Kokia baisi realybė… Tai buvo pirmoji mano freska Klaipėdoje”.

Dailininkas sakė, jog freskoms restauracijos nereikia, nes joms sukurti naudojamos medžiagos laikui bėgant tik tvirtėja. O blogų sąlygų sugadintą sieninės tapybos kūrinį galima restauruoti net po kelių šimtų metų.

„Greičiausiai naujiems kavinės šeimininkams toji freska netiko prie bendro stiliaus, todėl ir uždažė”, – samprotavo menininkas.

Niekas nesaugo

Daugiau kaip 20 freskų Klaipėdos krašte ir Žemaitijoje nutapęs J. Vosylius sakė net nežinąs jų visų likimo. Dėl vieno kūrinio pataisymo į jį prieš metus kreipėsi tik Palangos poilsio namų „Miškas” savininkai.

„Šventojoje, poilsio namuose „Guboja”, buvau nutapęs didžiulę freską. Man pačiam ji buvo brangi kaip siurrealistinio stiliaus tapybos eksperimentas. Tačiau poilsio namai buvo apleisti, per sienas, langus lijo lietus ir sugadino kūrinį. Paskui tas pastatas buvo paverstas sandėliu, dabar gal ir iš viso jo neliko. O čia uždažyti „Du gaideliai”. Labai gaila”, – neslėpė nuoskaudos J. Vosylius.

Dailininkas nemato prasmės reikalauti atlygio už jo kūrinių sunaikinimą.

„Niekur aš nesikreipsiu. Beprasmiška. E. Malinausko sukurtas pano „Kuršių žvejai” ant tuometinio „Aitvaro” sienos buvo tapęs miesto simboliu ir vis tiek niekas nesukliudė jo nukabinti. Kas čia suks galvą dėl „Dviejų gaidelių”? Juolab, kad kūrėme tą freską pagal sutartį. Gavome už darbą pinigus ir kūrinys atiteko kavinės savininkams”, – sakė menininkas.

Jis prisipažino nežinąs, ar kavinės savininkai turėjo teisę elgtis su kūriniu kaip tinkami. „Žinau, kad valstybė rūpinasi tik į saugotino kultūros paveldo registrą įtrauktais kūriniais. Kol kas tokią apsaugą turi tik vienintelis mano darbas – didžiulė freska, puošianti Žemės ūkio instituto sienas Vėžaičiuose”, – kalbėjo J. Vosylius.

Teismą laimėtų, bet…

Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūros (LATGA-A) Juridinio skyriaus vedėja Gerda Leonavičienė sako mananti, jog kavinės nuomininkai pažeidė Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymą į kūrinio neliečiamybę.

„Šio įstatymo 18 straipsnio 2 dalyje rašoma, kad negalima sunaikinti kūrinio prieš tai nepasiūlius jo grąžinti autoriui, o jei to padaryti neįmanoma, autoriui turi būti pasiūlyta padaryti kūrinio kopiją”, – aiškino juristė.

Tiesa, baudos už šio įstatymo pažeidimą nėra numatytos. Pasak LATGA-A darbuotojos, dailininkas šiuo atveju gali kreiptis į teismą dėl žalos atlyginimo arba kompensacijos. Kompensacijos dydį įstatymas numato nuo 10 iki 1 000 MGL.

G. Leonavičienė pridūrė, jog dailininkas šiuo atveju tikrai laimėtų bylą. „Deja, Lietuvoje man neteko girdėti apie tokio pobūdžio bylas. Esu girdėjusi, jog dėl panašaus atvejo Prancūzijoje buvo didžiulis skandalas”.

Jurga Petronytė

„Vakarų ekspresas”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.