Saugumo šefas užhipnotizavo Seimo narius

Įtampa tarp Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Seimo slūgsta – abi institucijos pasirengusios bendrauti dalykiškai, be jokių emocijų. Tačiau tai dar nereiškia, kad pasiektas sutarimas visais ginčytinais klausimais.

VSD vadovas Povilas Malakauskas „tinkamu momentu” pats spręs, ar jo pavaduotojai Darius Jurgelevičius, Dainius Dabašinskas ir Alfonsas Balzaris gali toliau eiti šias pareigas. Kartu naujasis saugumo šefas neatmetė galimybės, kad parlamentinio tyrimo išvados, kurios, jo nuomone, yra politinis vertinimas, turės ir teisinių pasekmių.

Tačiau P.Malakauskas neketina Seimui teikti pažymų apie galimus neskaidrius politikų, pareigūnų ir verslo grupių ryšius bei įtaką, kol neįsitikins, kad už tai nebus patrauktas baudžiamojon atsakomybėn.

Posėdžiavo rūsyje

Vakar Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) pirmąkart posėdžiavo specialiai įrengtoje salėje. Antrųjų parlamento rūmų rūsyje esanti patalpa užtikrina pokalbių slaptumą ir lankytojų konfidencialumą. Pirmasis svečias ir buvo P.Malakauskas. Išvakarėse skelbta, kad pasikalbėti su NSGK nariais jis atvyks su pavaduotojais. Tačiau nė vienas iš trijų pareigūnų taip ir nepasirodė. „Nusprendžiau, kad jie neatvyks”, – atrėžė P.Malakauskas.

NSGK nariai iš saugumo šefo norėjo sužinoti, kaip departamentui sekasi vadovautis parlamentinio VSD veiklos tyrimo išvadomis, paskelbtomis pernai gruodį.

„Pokalbis buvo dalykinis. Aptarėme, ką kartu turime spręsti, nes problemų daug. Sutarėme, kad daug komentarų nebus”, – po posėdžio apibendrino NSGK pirmininkas Algimantas Matulevičius.

Pažymų neduos

„Jokių reikalavimų atleisti pavaduotojus neišgirdau. Tai normalu, nes tiek mūsų įstatymai, tiek Konstitucija leidžia spręsti man, kaip vadovui, ir prezidentui”, – teigė P.Malakauskas. Ar pavaduotojai tinkami, saugumo šefas pareiškė nuspręsiąs pats, „neatsižvelgdamas į tai, kokių grėsmių kyla departamentui ir apskritai saugumo sistemai priimant sprendimus.”

Saugumo šefas pranešė kol kas neketinantis Seimui pateikti 11 slaptų pažymų apie galimus neskaidrius politikų, pareigūnų ir verslo grupių ryšius bei įtaką. Pateikti parlamentui šias pažymas VSD įpareigojo specialiai priimtas Seimo nutarimas. „Pažymų neduosiu, kol neįsitikinsiu, kad už tai nebūsiu patrauktas baudžiamojon atsakomybėn”, – pareiškė P.Malakauskas. Pasak jo, „dabartinė teisinė sistema yra tokia, kad vėliau žmogus, priėmęs tokį sprendimą, jei pasekmės bus blogos, turės prisiimti atsakomybę.”

Vadovas turi viziją

NSGK pirmininko pavaduotojas, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Algis Kašėta mano, kad naujasis VSD vadovas turi aiškią darbo viziją ir planą. Liberalas pripažino, kad per komiteto posėdį kalbėta ir personalijų klausimais. Tačiau, anot parlamentaro, jų nereikia pabrėžti, nes sprendimai vis tiek bus priimti vėliau. „VSD kadrų politikoje tikrai reikia pokyčių”, – pabrėžė A.Kašėta.

Socialdemokratų frakcijos atstovė komitete Milda Petrauskienė vakar komiteto posėdyje nedalyvavo, nes tuo metu esą susitiko su savo rinkėjais. Paklausta, ką mananti apie naujojo VSD vadovo senųjų pavaduotojų ateitį, parlamentarė LŽ sakė, kad tai turi spręsti pats P.Malakauskas. „Skirdami į šias pareigas pareiškėme jam pasitikėjimą, todėl dabar jam tenka atsakomybė už priimamus sprendimus, – sakė M.Petrauskienė. – Aš tikrai esu prieš, kad komitetas nurodinėtų: šitas geras, šitas blogas. Kur mes taip nueisime?”

Kitas NSGK narys liberalcentristas Vytautas Bogušis LŽ prisipažino, kad po didelės įtampos tarp komiteto ir VSD vakarykštis posėdis nustebino ir nudžiugino tuo, kad buvo dalykiškas, prasmingas ir be jokių emocijų. „P.Malakauskas savo kompetentingu pranešimu komiteto narius tiesiog užhipnotizavo”, – tikino parlamentaras. Jis teigė supratęs, kad nuo šiol NSGK ir departamento bendradarbiavimas bus efektyvesnis.

V.Bogušis įsitikinęs, kad sprendžiant kadrų klausimus VSD vadovas turi vadovautis Konstitucija, jokie politikai negali daryti įtakos vadovo sprendimams.

Požiūriai skiriasi

Valstiečių liaudininkų ir pilietinės demokratijos frakcijos atstovo Skirmanto Pabedinsko teigimu, VSD vadovas į komiteto posėdį atėjo labai gerai pasirengęs – „lyg kokį mokslinį darbą gintis”. „Matyti, kad tie du mėnesiai, praėję nuo jo skyrimo, praleisti ne veltui. Jis kalbėjo apie viską iš esmės”, – LŽ sakė parlamentaras. Pasak S.Pabedinsko, kalbėta ir apie tai, kad VSD dirba daug labai profesionalų, kuriuos išsaugoti labai svarbu. „P.Malakauskas iš karto pasakė – kadrų klausimus palikite spręsti man. Aš esu vadovas ir suformuosiu tokia komandą, kuri dirbs gerai”, – pasakojo komiteto narys.

Anot jo, posėdyje užsiminta ir apie pareigūnus, atleistus iš VSD. Šiuo metu tyrimą dėl jų atlieka prokuratūra, todėl saugumo šefas, nors ir turi visą medžiagą, ją komentuoti atsisakė.

„Naujasis vadovas situaciją mato teisingai, yra ją nuodugniai išstudijavęs. Tačiau esama skirtingų požiūrių, dar reikės ne kartą kalbėtis”, – LŽ teigė konservatorė Rasa Juknevičienė. Pasak jos, labiausiai nuomonės skiriasi dėl minėtų slaptųjų pažymų, kurias pateikti Seimui atsisakė ir naujasis VSD vadovas.

„Pavaduotojai tikrai nebuvo pagrindinis pokalbio objektas. Mūsų komiteto nuomonė yra aiški. Išvadose pasakyta, kad jie atsakingi už padėtį VSD. Norėjome išgirsti departamento vadovo vertinimą. Darbai parodys, ko bus verti jo sprendimai”, – sakė R.Juknevičienė.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.