Rudens sesija prasidėjo iškilmėmis

Naujojoje posėdžių salėje parlamentarams linkėta susitelkti ties naudingais darbais. Ją pašventinęs kunigas prašė Aukščiausiąjį pašalinti „piktojo įtaką“.

Vakar į rudens sesiją susirinkę parlamentarai atrodė lyg moksleiviai, rugsėjo pirmąją sugužėję į mokyklą. Po dviejų mėnesių neformalių atostogų jie spaudė vieni kitiems rankas, glėbesčiavosi, bučiavosi, tapšnojo per petį, juokavo. Tautos išrinktieji fotografavosi po vieną, būreliais ir frakcijomis tiek senojoje posėdžių salėje, tiek naujojoje.

Atsisveikinimo su istorine Kovo 11-osios plenarinių posėdžių sale kalbą visų buvusių parlamentų narys dabartinis Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas Česlovas Juršėnas baigė simbolišku palinkėjimu: „Fiat lux, bičiuliai!“ (tebūnie šviesa – aut.). Už naująją salę ir sesijos pradžią parlamentarai vyno taures kėlė po pietų.

Išsiskyrė neskausmingai

„Atsisveikiname su šia kuklia, gal ir nelabai patogia sale. Bet ji man ir, esu įsitikinęs, jums visiems liks ta vieta, į kurią norisi grįžti kaip į gimtuosius namus – visada šildančius, saugančius prisiminimus, gaivinančius sielą ir jausmus“, – Č.Juršėnas jausmingais žodžiais mėgino kolegų širdyse užgauti jautrią stygą. Tačiau šie nebuvo linkę pasiduoti sentimentalioms nuotaikoms. Parlamentarai visu būriu patraukė į naująją plenarinių posėdžių Seimo salę. Pakeliui dar stabtelėjo prie Sausio 13-osios aukų memorialo, kurį nuo šiol dengia stiklinis gaubtas. Gėlių puokštę prie paminklo padėjo vienintelis Seimo narys – Kovo 11-osios Akto signataras Egidijus Klumbys.

Perkirpo juostelę

Architektų Algimanto ir Vytauto Nasvyčių suprojektuota skandinaviško stiliaus plenarinių posėdžių salė įrengta naujame parlamento rūmų priestate. Trijų aukštų stiklo sienų gaubiama salė pastatyta daugiau kaip per metus. Statybos kainavo per 50 mln. litų.

Vakar parlamentarai greitai surado savo vietas, nes jos išdėstytos panašiai kaip ir senojoje salėje. „Čia ne darbo salė, o šokių“, – replikavo frakcijoms nepriklausantis Julius Veselka.

Naująją plenarinių posėdžių salę vakar pašventinęs Vilniaus arkivyskupijos kancleris kunigas Ričardas Doveika prašė Aukščiausiąjį pašalinti jai „piktojo įtaką“ ir linkėjo parlamentarams nesavanaudiškos tarnybos visuomenės labui.

Simbolinį raktą iš statytojų gavęs Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas nepamiršo padėkoti mokesčių mokėtojams, už kurių pinigus ir iškilo naujoji salė. Aidint parlamentarų, Seimo darbuotojų ir daugybės svečių plojimams jis kartu su premjeru Gediminu Kirkilu perkirpo simbolinę žalios spalvos juostelę.

Kokia salė, toks ir mąstymas

Į vakarykštį plenarinį posėdį atvyko 129 Seimo nariai iš 140. Rudeninių gėlių puokštėmis apdovanoję kolegas jubiliatus (į sveikinimo ceremoniją kaip paprastai nespėjo išsiblaškymu ir nepunktualumu garsėjantis konservatorius Emanuelis Zingeris – aut.), parlamentarai ėmėsi darbotvarkės.

G.Kirkilas ir Č.Juršėnas supažindino su neatidėliotinais rudens sesijos darbais. Vyriausybė siūlo Seimui svarstyti per 200 įstatymų projektų. Premjeras ragino kolegas dirbti daug ir racionaliai, mąstyti moderniai, kaip ir dera naujoje europietiško lygio salėje.

Prezidentui ir buvusiam socialdemokratų lyderiui Algirdui Brazauskui, apžiūrėjusiam salę ir teigiamai įvertinusiam jos naujoves, vis dėlto kilo abejonių, ar parlamentarai tokioje vietoje gebės susikaupti ir dirbti. Buvęs politikas nemano, kad ši Seimo sesija labai skirsis nuo ankstesnės. Mat kai nėra aiškios daugumos, gali būti priimta ir nenaudingų sprendimų. „Tai matėme pavasario sesijoje, duok Dieve, kad per šią tokių nebūtų“, – LŽ sakė A.Brazauskas.

Veiklos modelis nekis

Vakar LŽ kalbino Seimo frakcijų seniūnus ir klausė prognozių apie rudens sesiją. „Laukia įtempta sesija. Bus daug emocijų, bet, tikiuosi, ir gerų sprendimų. Mano nuomone, ir šiame Seime galima išspręsti rimtus klausimus“, – sakė Socialdemokratų frakcijos vadovė Irena Šiaulienė.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno Petro Auštrevičiaus teigimu, šis Seimas jau turi savo veiklos modelį – nelabai darbingas, nervingas, trūkčiojantis, nelinkęs spręsti svarbių klausimų. „Tad ši sesija labai nesiskirs nuo kitų. Manau, ir naujoji salė nepakeis šių tendencijų“, – prognozavo parlamentaras.

„Mūsų frakcija toliau dirbs savo darbus, vykdys savo programą. Darbas, darbas ir dar kartą darbas“, – pabrėžė Liberalcentristų frakcijos vadovas Vytautas Bogušis.

Valstiečių liaudininkų ir pilietinės demokratijos frakcijos seniūnė Aldona Staponkienė prognozuoja, kad sesija bus sunki, nes tik metai liko iki parlamento rinkimų. „Be to, teks dirbti esant tikroje mažumoje, mūsų nerems kitos opozicinės frakcijos“, – sakė politikė.

Nuo rimtų darbų iki vegetavimo

Tėvynės sąjungos frakcijos seniūnė Irena Degutienė patikino, kad konservatoriai nusiteikę dirbti rimtai. Jos nuomone, visos Seimo frakcijos turėtų susitelkti ir per šiuos metus padaryti kiek įmanoma daugiau naudingų dalykų. „Mūsų frakcijos žmonės yra pateikę per 30 projektų“, – pridūrė seniūnė.

Liberaldemokratų frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis mano, kad sesija bus dvejopa. „Kadangi artėja rinkimai, partiniu lygmeniu laukia nemažai audrų. Pirmas rinkimų kovos pavyzdys – konservatorių akcija esą atsisakant remti socialdemokratus. O valstybiniu lygiu prognozuočiau vegetuojančią ir impotentinę Lietuvos valdymo fazę“, – kalbėjo V.Mazuronis.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.