Lietuviška kaina – didžiausia

Pardavėjai erzina pirkėjus neslėpdami, kad drabužiai ir batai Lietuvoje kainuoja brangiau nei kitose šalyse.

Etiketes slepia

Daugelyje parduotuvių drabužių ir batų kainos nurodomos ne tik litais, bet ir kita valiuta. Kai kuriose etiketėse greta litų rašoma kaina latais ir zlotais, kitose nurodoma kaina ir eurais, Estijos, Danijos, Slovakijos kronomis, Vengrijos forintais, Šveicarijos frankais ir Didžiosios Britanijos svarais sterlingų. Įdomu tai, kad kitų šalių valiuta nurodytas kainas konvertavus į litus, jos nesutampa. Pavyzdžiui, vienoje jaunimo drabužiais prekiaujančioje parduotuvėje moteriškos kelnės litais kainuoja 109 Lt.

Eurais nurodytą kainą pavertus į lietuvišką valiutą, išeina vos 103,4 lito.

Drabužis kainuoja pigiau ir latais, Estijos kronomis, Šveicarijos frankais. Kainų skirtumas panašus – apie 6 litus.

Kai kurios parduotuvės, matyt, siekdamos neerzinti pirkėjų, etiketę, kur skirtinga valiuta nurodytos kainos nesutampa, slepia. Ant jos užklijuojama didelė lietuviška kaina.

Skiriasi dėl grožio

Parduotuvės atstovai aiškino, kad drabužių kainos nustatomos ne Lietuvoje. Rūbai siuvami Vokietijoje, ten prie jų pridedamos ir kainų etiketės.

Pašnekovai aiškino, kad kainos gali nesutapti dėl valiutų kursų svyravimo.

Esą rūbai pavasario sezonui siuvami prieš tris mėnesius. Tuomet nustatomos ir kainos, todėl per kelis mėnesius gali pasikeisti valiutų santykis.

Tačiau euro kursas Lietuvoje nesvyruoja. Jį šalies Vyriausybė patvirtino dar 2002 metais. Nuo tada euro kursas mūsų šalyje yra 3,4528 lito už vieną eurą.

Bendrovės, kuriai priklauso keli batų parduotuvių tinklai, atstovai buvo dar originalesni.

Jų teigimu, litais, latais ir zlotais nurodytos kainos nesutampa todėl, kad kaina būtų gražesnė akiai.

Pavyzdžiui, batai kainuoja 159,95 lito, latais nurodyta kaina yra 32,95, zlotais – 179,95.

Pirkėjai moka už viską

Maisto produktų kainos litais ir eurais nurodomos ir „Iki“ prekybos tinklo parduotuvėse.

Tačiau eurus konvertavus į litus kainos yra vienodos.

Pavyzdžiui, džiovintų ananasų kilogramas kainuoja 9,99 lito, eurais – 2,89. Jei eurus paversime į litus, tai kaina bus 9,98.

Finansų ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vedėjos Giedrės Balčytytės teigimu, niekas negali paneigti, kad drabužių ir batų kainos Lietuvoje yra gerokai didesnės nei kitose šalyse.

Įtikinamiausias paaiškinimas yra toks, kad pirkėjai priversti sumokėti ir valiutų keitimo išlaidas.

„Pardavėjas prekę perka už eurus, o ją parduoda už litus. Todėl jam reikia keisti valiutą. Tai darant, už vieną eurą reikia sumokėti septynis centus. Todėl ir yra tokie kainų skirtumai“, – sakė G.Balčytytė.

Pavyzdžiui, jei drabužis kainuoja 100 litų, tai eurais jis yra 7 litais pigesnis.

Ji neatmetė galimybės, jog skirtinga valiuta nurodytos kainos nesutampa ir dėl kitų priežasčių. Viena iš jų – pardavėjo noras daugiau uždirbti.

„Tačiau reikia tikėtis, kad kai Lietuvoje bus įvestas euras, kasdienio vartojimo prekės tikrai gali atpigti“, – teigė G.Balčytytė.

Mulkinimo neįžvelgė

Nacionalinės vartotojų teisės apsaugos tarybos Klaipėdos apskrities skyriaus vadovas Raimondas Kontrimas tikino, jog taryboje skundų dėl nevienoda valiuta nurodytų skirtingų kainų neteko sulaukti.

Be to, taip elgdamiesi pardavėjai nedaro jokių pažeidimų.

„Pirkėjų mulkinimas būtų tuomet, jei kaina nebūtų nurodyta litais. Paprasčiausiai nereikia kreipti dėmesio, kokia kaina parašyta eurais ar kitais pinigais. Kol kas mūsų nacionalinė valiuta yra litai“, – sakė R.Kontrimas.

Skundų nesulaukta ir Valstybinėje ne maisto produktų inspekcijoje.

Klaipėdos skyriaus vyriausioji specialistė Eugenija Vaičekauskienė teigė, kad jiems svarbiausia, jog kaina būtų nurodyta litais.

Gali priimti ir eurus

Lietuvoje buvo privaloma greta lietuviškosios nurodyti ir kainą eurais, kai šalis rengėsi įsilieti į euro zoną.

Greta litų nurodyti ir kainą eurais įpareigojo Vyriausybės nutarimas. Jis galioja ir dabar. Nutarime teigiama, kad greta lietuviškosios kainos turi būti nurodyti ir eurai likus 120 dienų iki tol, kol Lietuva bus priimta į euro zoną ir 120 dienų po tokio sprendimo.

Tačiau kainų eurais kol kas nurodyti yra neprivaloma, nes galimybės įsivesti tokią valiutą bus vėl pradėta siekti tik 2010 metais.

G.Balčytytė džiaugėsi, jog kainos Lietuvoje yra nurodomos ir eurais. Esą taip yra patogiau turistams.

Anot pašnekovės, pardavėjai taip pat turi teisę už prekę pinigus priimti ne tik litais, bet ir eurais.

Tačiau tokia galimybe mažai kas naudojasi.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

1 komentaras į "Lietuviška kaina – didžiausia"

  1. as

    man parodykit nors viena sali kur buvoivestas euras prekes atpigo.nejuokinkit

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.