Laidojimo pašalpos pakanka tik karstui

Rokiškio rajone esančiuose Kamajuose kuklioms laidotuvėms ir gedulingiems pietums pakanka 1000 litų. Vilniuje pigiausios laidotuvės ir kuklūs gedulingi pietūs kainuoja tris kartus daugiau.

Laidotuvių kaina Lietuvoje kyla taip pat sparčiai kaip ir visos kitos kainos. Bene didžiausia pastarųjų metų laidojimo naujovių yra tai, kad velionis pašarvotas tebūna vos vieną parą. Iki tol mirusysis paprastai laikomas specialiuose šaldytuvuose. Mat tai dabar kainuoja gerokai pigiau nei šarvojimo salės nuoma.

Kamajų moterėlės gieda už vaišes

Kiek kainuoja laidotuvės, teiravomės šias paslaugas teikiančių įmonių, įsikūrusių Vilniuje, Panevėžyje, Biržuose ir Rokiškio rajone esančiuose Kamajuose. Ne tik išgyventi, bet ir palaidoti artimą žmogų sostinėje kainuoja du tris kartus brangiau nei provincijoje.

„Dar prieš metus mirusįjį pigiausiai laidodavau už 750 litų, dabar jau nebeišsitenku be 870 litų“, – LŽ tvirtino individualią laidojimo paslaugų įmonę Kamajuose turinti Elena Lapinskienė. Pasak jos, už tokią sumą artimuosius laidoja dauguma Rokiškio rajono gyventojų.

Jeigu kas sumano užsakyti ir gedulingus pietus, atsižvelgiant į patiekalų skaičių ir gausą, už kiekvieną pietaujantįjį prašoma 12-20 litų.

„Karstai kainuoja nuo 400 iki 420 litų. Brangesnių neužsakome, nes provincijoje niekas jų nepirktų. Įkapių kostiumai kainuoja 80-140 litų, suknelės – iki 120 litų. Batų kaina – nuo 30 iki 50 litų. Pastebėjau, kad dabar jau retas kuris turi savas įkapes, dažnas jas perka. Velionį parengiu laidotuvėms už simbolinę kainą. Salės nuoma visam laidotuvių laikui kainuoja 30-40 litų. Jei žmonės pageidauja užsisakyti ir poilsio kambarį, papildomai paprašau dar 25 litų“, – vardijo E.Lapinskienė.

Ji pabrėžė, kad į šią kainą neįeina mokestis giedotojams. „Yra moterėlių, kurios pagieda už pavalgymą. O jei kas samdosi profesionalius muzikantus iš Rokiškio, jiems moka apie 200 litų. Paprastai neįvardijamo dydžio auka bažnyčiai už patarnavimą mirusiajam Kamajuose yra apie 100 litų.

Iškasti duobę Kamajų kapinėse laidotuvių organizatoriai vasarą sutinka už 350 litų, žiemą – už 400 litų. Velionis iki kapinių specialiu automobiliu nuvežamas už 20 litų.

Anot E.Lapinskienės, namie velionį sumanę šarvoti artimieji sutaupo tik už salės nuomą ir mirusiojo parengimą laidotuvėms, o tai esą nesudaro nė 100 litų.

Perkamiausi karstai – už 500-700 litų

Biržuose veikiančios laidojimo paslaugų įmonės direktorius Jonas Bartulis teigė pigiausiai galįs velionį palaidoti už 1000 litų. Tačiau už tokią pinigų sumą į šermenis nebus kviečiami giedotojai, taip pat nebus rengiami gedulingi pietūs.

Kiek paprastai kainuoja įprastos laidotuvės Biržuose, J.Bartulis atsakyti negalėjo, tačiau patikino, jog gerokai pigiau nei Panevėžyje ar Vilniuje.

„Esu užsakęs karstų, kurių kaina nuo 350 iki 1500 litų. Atkreipiau dėmesį, kad perkamiausi karstai kainuoja 500-700 litų. Beje, karstų kaina gerokai šoktelėjo Vyriausybei juos apmokestinus pridėtinės vertės mokesčiu“, – teigė J.Bartulis.

Kostiumas velioniui Biržuose kainuoja apie 150, suknelė – 60-200 litų, velionio paruošimas laidotuvėms – 60 litų, duobės iškasimo kaina – apie 400 litų, katafalko nuoma – apie 100 litų. Giedotojų paslaugos svyruoja nuo 100 iki 300 litų. Už gedulingus pietus nuo kiekvieno žmogaus prašoma po 12-18 litų.

„Labai pakyla laidotuvių kaina, jei žmogus būna miręs smurtine mirtimi ir mes jo kūną turime vežti pas teismo medicinos ekspertus į Panevėžį. Ši paslauga papildomai kainuoja 300 litų“, – tvirtino J.Bartulis.

Paklaustas, ar dar daug biržiečių velionius šarvoja namie, laidojimo paslaugas teikiančios įmonės vadovas atsakė teigiamai. „Biržuose formuojasi nuostata, kad nenorima būti paguldytam ant tos pačios lentos, kur gulėjo ir visokiausi narkomanai, ir prostitutės. Tad žmonės geriau renkasi būti pašarvoti namie. Tiesa, pašarvojus mirusįjį jo namuose, pinigų nedaug tesutaupoma. Mat salės nuoma tekainuoja 3 litus už valandą. Ilgiau kaip parai šarvojimo salės niekas neužsako“, – tvirtino J.Bartulis.

Kuklūs pietūs – už 300 litų

Panevėžyje laidotuvės su visomis išlaidomis, anot vienos laidojimo įmonės savininkės Irenos Skorupskienės, kainuoja 3500 litų. Iš šios sumos apie 300 litų kainuoja kuklūs gedulingi pietūs.

Karstų, įkapių kainos Panevėžyje bemaž tokios pat kaip ir Biržuose. Iškasti duobę čia kainuoja 300 litų, už karsto nunešimą nuo kapinių vartų iki duobės imama 150 litų, už velionio paruošimą laidotuvėms – 200 litų.

„Esame sudarę sutartis su bažnyčiomis ir joms priklausančiose patalpose šarvojame mirusiuosius. Parai šarvojimo salės nuoma kainuoja nuo 50 iki 100 litų“, – teigė I.Skorupskienė.

Duobė – už pusę tūkstančio

Vilniuje pačios pigiausios laidotuvės, anot prisistatyti nepanorusios vienos sostinės laidojimo paslaugų įmonės administratorės, kainuoja 2500 litų.

„Būtent 2500 litų teks mokėti už velionio parengimą, salės nuomą, duobės iškasimą, katafalko paslaugas. Norintieji, kad per laidotuves skambėtų muzika, būtų sakomos palydimosios kalbos, karstas būtų papuoštas gėlėmis, mokėti turės gerokai daugiau. Papildomai teks mokėti ir rengiantiesiems gedulingus pietus“, – teigė administratorė.

Laidojimo paslaugų įmonės darbuotoja pasakojo, kad įmonėje, kurioje ji dirba, pigiausias karstas kainuoja 440 litų, laidotuvių suknelės – 85-170 litų, kostiumai – 130-350 litų. Vyriškų batų kaina – iki 70 litų, moteriškų – iki 43 litų. Kapinėse iškasti duobę kainuoja 495 litus. Šarvojimo salių nuoma parai sostinėje – nuo 280 iki 500 litų. Kūno paruošimas laidotuvėms – 185 litai. Už nekrologo parašymą imama 15 litų, už gedulingą muziką – 40 litų, kapinėse pastatytas laikinas kryžius kainuoja nuo 50 iki 129 litų.

Moteris neslėpė, kad vidutinių pajamų klientai, parinkę velioniui geresnį, apie 1000 litų kainuojantį karstą ir visas paslaugas bei prekes išsirinkę atsižvelgdami į kokybę, o ne į mažiausią kainą, už artimųjų laidotuves sumoka gerokai daugiau nei 3500 litų, neskaitant vidutinio lygio gedulingų pietų, kuriems sostinėje tenka išleisti dar mažiausiai 1000 litų.

Kaip žinoma, valstybės nustatyta laidojimo pašalpa, skiriama palaidoti kiekvienam mirusiajam, nuo 2007-ųjų sausio 1-osios yra 780 litų, tačiau ši suma kylančių laidojimo paslaugų kainų nepaveja – jos teužtenka karstui. Jei žmogus gaudavo pensiją, jam mirus, artimiesiems išmokama dviejų mėnesių pensijos dydžio suma.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.