Bailusis Seimas ir monstrų gimdymas

Šiandien po atostogų renkasi Seimas. Gera proga apibendrinti jo atliktus gerus ir blogus darbus (blogieji ilgiau įsitvirtina žmonių sąmonėje). Aš nepritariu minčiai, kad visa, ką daro Seimas, prezidentas, Vyriausybė, Konstitucinis Teismas, teismai, daro blogai. Bet nematyti klaidų, džiaugtis ir giedoti ditirambus kokiai nors institucijai – vadinasi, žengti į pražūtį. Sukūrėme demokratinę valstybę, bet mums toli iki teisinės valstybės.

Bailiai nesukuria valstybės, jie ardo ją. Kaip šia proga neprisiminsi Ž.Ž.Ruso išminties, jog kiekviena nekontroliuojama valdžia gadina žmogų. Jis teigė: jei iš doriausio žmogaus norite padaryti niekšą, suteikite jam neribotą valdžią. Pasak mąstytojo, jeigu žmonės būtų dievai, jų interesai sutaptų, o kadangi jie yra tik žmonės, kiekvienas jų turi savų interesų. Dėl to kiekvienas vyriausybės narys sieks ištrūkti iš vyriausybės kontrolės, o vyriausybė iš liaudies kontrolės, jeigu jai neuždėtas apynasris.

Jaunystėje Napoleonas žavėjosi Ž.Ž.Ruso kūryba, o tapęs imperatoriumi uždraudė savo pavaldiniams skaityti Ž.Ž.Ruso raštus. Tad nesistebėkime, kai mūsų išrinktiesiems pirmiausia rūpi jų pačių interesai, jei nepajėgiame jiems uždėti apynasrio. Būtent ši detalė ir išryškėjo visu gražumu, kai buvo svarstomas rentos įstatymas.

Aš ne prieš rentą apskritai – ji galima, tik ne tokiu pavidalu. O svarbiausia, vertas analizės ir pats dabartinis Seimas. Svarstant rentos įstatymą išryškėjo, kad dauguma parlamentarų nesitiki Seime užsibūti, vadinasi, jie į jį ėjo vedami ne politinių ambicijų, o troškimo pagerinti savo buitį. Nesunku pastebėti, kad po kiekvienos naujos kadencijos į parlamentą patenka vis daugiau menkai kvalifikuotų veikėjų. Kad taip atsitiktų, didžia dalimi prisidėjo ir mūsų Konstitucinis Teismas.

Visos konstitucijos lakoniškos. Galimos jų straipsnių interpretacijos (neperžengiant sveiko ar nesveiko proto ribų). Visose šalyse vienaip ar kitaip apribojamos parlamentarų teisės gauti atlyginimą už kitą darbą bei jį dirbti. Šie ribojimai numatomi ir mūsų Konstitucijoje. Tik mūsų Konstitucinis Teismas perlenkė lazdą, tai yra pasiekė, kad medikai, žurnalistai, perspektyvūs mokslo ir kultūros veikėjai nebūtų suinteresuoti dalyvauti politikoje. Tai ypač palietė savivaldybes. Rajonų merais, vicemerais tapo neturintys aiškios profesijos, iš bedarbių pašalpų gyvenę asmenys. Be abejo, jie, patekę į valdžios struktūras ir jausdami, kad ilgai neišsilaikys, suinteresuoti išsirūpinti valstybės išlaikymą iki gyvos galvos.

Politikui privalu matyti savo veiksmų pasekmes (slapta priiminėjami tik nešvarūs dalykai, taip savo kvailumu seimūnai išniekino pačią idėją). Akivaizdu, kad dabartinis mūsų Seimas bijo visų (Konstitucinio Teismo, prezidento, Vyriausybės, tautos, teisėtvarkos), o svarbiausia – vieni kitų. Kai žmogus bijo (ir pagrįstai), jis pasiruošęs paremti bet kokią neaiškią reformą, kurios pasekmių net nesuvokia. O norinčiųjų prakišti ir žalingas valstybei idėjas visada buvo ir bus (ko galime laukti iš žmonių, kuriems vadovaujama iš užsienio). Lietuvoje labai įsigalėjęs autoritarinis mąstymas.

Prisimenu vieną dabartinį Konstitucinio Teismo teisių išplėtimo teoretiką, kai jis rengiant Lietuvos Respublikos Konstitucijos projektą propagavo stipraus prezidento koncepciją. Pasak šio teoretiko, prezidentas atsakingas tik prieš Dievą ir savo sąžinę. Paklaustas, kas atsitiks, jei prezidentu taps asmuo, netikintis Dievo ir neturintis sąžinės, atkirto: „Lietuvių tauta tokio niekuomet neišsiriks…“

Po kiek laiko sutiktas ir paklaustas, ar ir dabar laikosi tokios nuomonės, spruko į šalį.

Nepasisekus šio principo pritaikyti prezidentui, dabar apeinant piliečius siekiama virš Seimo iškelti Konstitucinį Teismą, teismus apskritai. Konstitucija gali būti keičiama (Seimo sprendimu ar piliečių referendumu), o Konstitucinio Teismo sprendimų niekas negali atšaukti, kad ir kokie jie būtų absurdiški.

Sprendžiant iš Konstitucinio Teismo veiksmų atrodytų, jog teisėjai jaučiasi lyg dievai iš Olimpo (iš jų mokosi ir žemesniųjų rangų teisėjai). Elementari logika sako, kad pati sistema negali savęs kontroliuoti. Seimas ir toliau prievartaujamas plėsti Konstitucinio Teismo įgaliojimus, teismus paversti dieviškos valios reiškėjais.

Kodėl subliūkšta ekonominių nusikaltimų ir korupcijos bylos (jei kuri ir patenka į teismą, atsiperkama juokingai mažomis bausmėmis), kodėl teismai pirma laiko atleidžia nusikaltėlius nuo tolesnės bausmės?

Išanalizavęs prezidento teikiamą teismų reformos įstatymą supratau: jei jis bus priimtas, teisėjų neatsakingumas dar išaugs. Kai tokiomis mintimis pasidalijau su keliais žinomais Lietuvos teisininkais, išgirdau dar griežtesnį prezidento siūlymų vertinimą.

Jei įstatymo projektas kelia abejonių, reikia jį detaliai išanalizuoti. O prezidentas, išgirdęs šios reformos kritiką, skubiai kviečiasi Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetą pasiaiškinti (Lietuvos Respublikos Konstitucija nesuteikia prezidentui tokios teisės).

Prezidentas – taip pat žmogus, žmogui būdinga ir klysti. Jeigu klaida akivaizdi, padorumas reikalauja atsiprašyti. Neteko girdėti, kad būtų atsiprašyta Aukščiausiojo Teismo pirmininko Vytauto Greičiaus ar Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narių už viešus įžeidinėjimus.

Nemanau, kad grįžęs iš atostogų Seimas suintelektualės. Tikėkimės, kad tie seimūnai, kurie turi viltį būti perrinkti, neforsuos prieš kadencijos pabaigą Konstitucijos pakeitimų bei kitų neapgalvotų reformų (kai neturima aiškios nuostatos, būti ekspertais kviečiamos visuomenėje pagarsėjusios skandalingos asmenybės).

Turime sutikti: kad ir kaip kritiškai vertintume Seimą, jis patikimesnis nei atleisti nuo atsakomybės teisėjai (juk ne visi paklus sąžinės balsui). Turėkime vilties, kad Seimas monstrų neprigimdys.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Nuomonė su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.