Ukrainos prezidento Viktoro Juščenkos paleistos 5-ojo šaukimo Aukščiausiosios Rados dalis parlamentarų antradienį, likus keturioms savaitėms iki prezidento inicijuotų neeilinių parlamento rinkimų, balsavo už tai, kad būtų panaikinta deputatų ir prezidento neliečiamybė. Po to Parlamento pirmininkas Oleksandras Morozas paskelbė, kad Rados posėdis baigtas, informuoja tinklalapis „korrespondent.net”.
Už atitinkamo įstatymo projekto priėmimą balsavo 259 deputatai.
Rada priėmė ir kitą įstatymą – „Dėl liaudies deputato statusą reglamentuojančio įstatymo pataisų”.
Šiame įstatyme, pavyzdžiui, numatyta atsisakyti normos suteikti deputatui metines mokamas atostogas išmokant dviejų mėnesių algos dydžio materialinę pašalpą gydymuisi, taip pat aprūpinti gyvenamosiomis patalpomis.
Sesijų salėje užsiregistravo 269 deputatai – premjero Viktoro Janukovyčiaus šalininkai iš 450, kad apribotų valstybės valdininkų lengvatas ir inicijuotų konstitucinį deputato neliečiamybės panaikinimą, o prezidentas V.Juščenka šiuos ketinimus pavadino „propaganda” ir „pajuoka”.
Opozicija, nuo metų pradžios boikotavusi parlamento darbą, sesijų salėje ir šįkart nepasirodė.
Pirmadienį vakare per televiziją kreipdamasis į žmones, valstybės vadovas dar kartą pareiškė, kad šių metų pavasarį paleistą Aukščiausiąją Radą laiko neteisėta ir nepripažįsta jokių jos sprendimų.
„Ketinimas rugsėjo 4 dieną sušaukti parlamento posėdį baigsis niekuo… Po rugsėjo 30 dienos rinkimų mes pradėsime teisėtą, visavertį svarbiausių įstatymų aprobavimą. Tai darysime visus įgaliojimus turinčiame parlamente. Taip bus panaikinta neribota deputatų neliečiamybė, taip bus pritarta 2008 metų valstybės biudžetui”, – pareiškė prezidentas.
V.Juščenka deputatų iniciatyvą apriboti neliečiamybę pavadino „slaptu noru sužlugdyti rinkimus”.
Šiuo metu įstatymų leidėjų deputatinę neliečiamybę panaikinti galima Rados sprendimu, kuris priimamas išnagrinėjus Generalinės prokuratūros argumentus. Per pastaruosius 15 metų tik vienas parlamentaras – buvęs premjeras Pavelas Lazarenka – neteko šios privilegijos.
Politologas Viktoras Neboženka, vadovaujantis sociologinei tarnybai „Ukrainos barometras”, įstatymų leidėjų iniciatyvą pavadino „butaforija”.
„Šiandieninis (Rados) posėdis įrodo, kad parlamentas desperatiškai nenori mirti.Tai taip pat byloja apie dalies politinio elito sutrikimą, nes negalima vienu metu dalyvauti rinkimuose ir užsiimti įstatymų leidyba”, – pareiškė „Reuters” politologas.