Rugsėjį visose ES šalyse numatoma registruoti naująją „Cervarix” vakciną nuo gimdos kaklelio vėžio. Mūsų šalyje tai būtų antroji vakcina, skirta šios ligos prevencijai.
Pirmosios registruotos vakcinos – „Silgard” – šių metų sausio-liepos mėnesiais Lietuvoje suleistos 162 dozės.
Pagal sergamumą gimdos kaklelio vėžiu ir mirtingumą nuo jo Lietuva pirmauja ES. Po krūties vėžio ši liga yra antra pagal dažnumą mirties priežastis tarp jaunų 15-44 metų Lietuvos ir Europos moterų. Gimdos kaklelio vėžys kasmet diagnozuojamas 33,5 tūkst. europiečių, 15 tūkst. nuo jo miršta.
Vakcinos skirtos ligos profilaktikai, bet ne gydymui. Gimdos kaklelio vėžį gali sukelti 15 onkogeninių žmogaus papilomos viruso (ŽPV) tipų. Daugumą visų ligų Europoje sukelia 16 ir 18 ŽPV tipai, o kartu su 45 ir 31 tipais nulemia net apie 80 proc. visų ligų.
Klinikiniai tyrimai su „GlaxoSmithKline” (GSK) sukurta „Cervarix” vakcina parodė, kad ji gali apsaugoti nuo visų pagrindinių – 16, 18, 45, 31 gimdos kaklelio vėžio sukėlėjų tipų, atsakingų už 80 proc. šio vėžio atvejų. Pasak GSK atstovės Jurgitos Raudonienės, gaminant „Cervarix” panaudotas modernus adjuvantas AS04, leidžiantis užtikrinti ilgą ir stiprų imunitetą. Vakcina jau registruota Australijoje, o ES bus registruojama rudenį.
Iki šiol Lietuvoje buvo galima skiepytis „Merck Sharp&Dohme” sukurta „Silgard” vakcina, Lietuvą pasiekusia pernai lapkritį. Ši vakcina sudaro sąlygas įgyti imunitetą nuo 6, 11, 16 ir 18 tipų ŽPV, kurie, kaip teigiama, sukelia 70 proc. gimdos kaklelio vėžio bei 90 proc. lytinių organų karpų atvejų. Šie skiepai rekomenduotini 9-26 metų mergaitėms ir moterims. Viena vakcinos dozė kainuoja 380-450 litų, tenka skiepytis tris kartus, tad ši naujovė nėra visiems prieinama. Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro direktoriaus pavaduotojos Nerijos Kuprevičienės duomenimis, nuo šių metų sausio iki liepos buvo suleistos 162 šios vakcinos dozės. Tačiau iš šių duomenų negalima spręsti, kiek mergaičių ir moterų pasiskiepijo iš viso – į minėtą skaičių įeina gavusios ir vieną, ir tris vakcinos dozes.
Skiepyti šiomis vakcinomis Lietuvoje gali specialistai, turintys specialią licenciją – šeimos gydytojai, pediatrai, imunologai. Iš viso mūsų šalyje registruota daugiau nei 250 skiepijimų kabinetų. Pasiskiepyti nuo gimdos kaklelio vėžio paprastai siūloma privačiose didžiųjų miestų klinikose, taip pat Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centre.