Žadėta parama premjerui išgaravo

Prezidentas iš pradžių palaikė premjero idėją sudaryti komisiją saugumo karininko Vytauto Pociūno žūties aplinkybėms tirti ir net palaimino savo patarėjo dalyvavimą jos veikloje. Tačiau po kelių dienų prezidentūra jį atšaukė ir viešai sukritikavo Vyriausybės vadovą.

Prieš sudarydamas darbo grupę V.Pociūno žūties aplinkybėms tirti, premjeras Gediminas Kirkilas tarėsi ir su prezidentu Valdu Adamkumi. Šalies vadovas iš pradžių palaikė tokią Vyriausybės vadovo idėją, tačiau sulaukęs teisininkų neigiamų vertinimų pakeitė savo nuomonę. V.Adamkaus patarėjas Lauras Bielinis dėl susidariusios padėties įžvelgia ir G.Kirkilo, ir paties prezidento kaltę.

Neabejojo dėl paramos

Į darbo grupę įtrauktas europarlamentaras Vytautas Landsbergis tvirtino, kad viena paskatų dalyvauti G.Kirkilo sudarytos komisijos veikloje buvo premjero telefonu išsakytas patikinimas, kad ją laimina ir V.Adamkus.

Tačiau praėjusią savaitę prezidento patarėjas L.Bielinis pareiškė, kad V.Adamkus kritiškai vertina darbo grupės sudarymą ir jos galimą veiklą. Šalies vadovo nuomone, toks G.Kirkilo sprendimas yra abejotinas, kelia grėsmę Konstitucijai ir kitiems įstatymams, nustatantiems prokurorų veiklos nepriklausomumą. Buvo pažymėta, kad prokuratūros atliktą V.Pociūno žūties aplinkybių tyrimą gali įvertinti tik teismas.

Nors V.Landsbergį nustebino pasikeitusi prezidento pozicija, politikas nesiėmė to vertinti. Europarlamentaras stebisi ir teisininkų kritika premjerui dėl galimo konstitucinių teisių viršijimo ir kišimosi į teisėsaugos darbą. „Mano manymu, tai kažkoks nesusipratimas, nes darbo grupę gali sukviesti bet kas, nagrinėsime tai, kas jau yra žinoma, kaip tai atrodo ir kokią nuomonę formuoja”, – LŽ sakė V.Landsbergis.

Delegavo atstovą

LŽ kalbintas L.Bielinis pasakojo, kad G.Kirkilas apie darbo grupės sudarymą prezidentui užsiminė per susitikimą, vykusį prieš porą savaičių. Pasak susitikime dalyvavusio V.Adamkaus patarėjo, premjeras šalies vadovui apie naują komisiją kalbėjo labai abstrakčiai. „G.Kirkilas užsiminė apie galimą tokią darbo grupę, bet jis kalbėjo bendrais žodžiais. Iš jų nebuvo aiškūs konkretūs veiklos barai”, – aukščiausių šalies vadovų pokalbį komentavo L.Bielinis.

Prezidento patarėjas neprisiminė, ką konkrečiai premjeras kalbėjo apie naują darbo grupę. Jam įsiminė tik G.Kirkilo žodžiai, kad būtų ne pro šalį ištirti V.Pociūno žūties aplinkybes.

Tačiau po tokio neaiškaus pokalbio V.Adamkus palaikė G.Kirkilo idėją sudaryti specialią darbo grupę. „Jei tik duos naudos, reikia sudaryti, tegul bando kažko paieškoti”, – prezidento žodžius prisiminė jo patarėjas. Valstybės vadovas pritarė ir tam, kad į komisijos sudėtį būtų įtrauktas prezidentūros atstovas – V.Adamkaus patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Mindaugas Ladiga.

Kalti abu

Pasak L.Bielinio, paramą G.Kirkilo sumanymui išreiškęs prezidentas apie konkrečią darbo grupės veiklą, sužinojo tik po kelių dienų. „Tada pradėjome į tą reikalą žiūrėti rimčiau”, – tvirtino patarėjas.

Darbo grupės veiklos principai V.Adamkų gerokai nustebino ir papiktino. Prezidentūra atšaukė M.Ladigą iš komisijos.

Iš pradžių G.Kirkilo sumanymą parėmusi, o vėliau jį smarkiai sukritikavusi prezidentūra nesijaučia apgavusi premjerą. Dėl tokios padėties L.Bielinis įžvelgė ir G.Kirkilo, ir V.Adamkaus kaltę. Pasak patarėjo, premjeras turėjo detaliau papasakoti apie steigiamą darbo grupę, o prezidentas – daugiau apie ją išsiklausinėti. Tačiau V.Adamkaus patarėjas tikino, kad išsiskyrusios nuomonės – jokiu būdu ne aukščiausių šalies vyrų konfliktas, o tiesiog nesusikalbėjimas.

Paklaustas, kaip jaučiasi dėl pasikeitusios prezidentūros pozicijos, G.Kirkilas buvo lakoniškas: „niekaip nesijaučiu”.

Premjeras tikino, kad V.Adamkui papasakojo apie darbo grupę ir pristatė jos sudėtį. Tačiau G.Kirkilas neprieštaravo L.Bieliniui, kuris tvirtina, kad Vyriausybės vadovas nepakankamai gerai išaiškino prezidentui darbo grupės veiklą. „Išaiškinau taip, kaip išaiškinau. Gal ir nepakankamai, sunku pasakyti”, – teigė premjeras.

Daugiau nei prieš savaitę sudarytos komisijos veikla kol kas stringa. Praėjusį penktadienį ji atšaukė savo posėdį, nes paaiškėjo, kad jame nedalyvaus dauguma narių. Vakar teigta, kad darbo grupė susirinks ateinantį penktadienį.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , .

5 atsiliepimai į "Žadėta parama premjerui išgaravo"

 1. griaude

  Adamkus neturi savo nuomomes.Vakare kam nors pritares,ryte stebisi ir teigia ,kad girdi pirma karta.Viena diena teigia ,kad POCIU nepazista tik girdejes kad dirba VSD,o kita diena kad tai labai geras darbuotojas ir negali eiti sluoti gatviu ,o turi butinai idarbintas valstybes tarnyboje ,kaip labai gabus ,talentingas ,issilavines,daug gero padares LIETUVAI.

 2. Baisu

  del Pociuno,juk kiekvienam aisku,kad tai susidorojimas.Nepatiko zmogus,jo mintys,darbai ar veiksmai- lengviausias kelias zmogu sunaikinti.Ar tai ir yra demokratija?

 3. na

  manau Adamkus jau ir pamirsta dau kur ir is viso ji komanduoja kiti.Sunkoka tokiam amziuje.

 4. Lukas

  na ka atrodo adamkus ir toliau soka pagal pociaus dudele. neistirs nieks nieko, nors cia ir uzsakyta politine zmogzudyste 🙁

 5. X

  O kur išgaravo? Tai čia ką tipo vandens pavidalu ji buvo ta parama? 😯 Ar spiritu?? 🙄

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.