Klubai alkoholį pakeis kefyru

Draudimas rugsėjo 1-ąją prekiauti alkoholiu verslininkus privertė arba pasitelkti fantaziją, arba imtis drastiškų priemonių.

Daugelis mažų parduotuvių blaivybės dieną ketina nedirbti, prekybos centrai nusprendė griežtai paisyti Seimo priimto įstatymo.

Naktiniai klubai pasiryžę demonstruoti išradingumą – kai kuriuose iš jų klientai bus vaišinami kefyru.

Balsavo neskaitę

Vienos dienos draudimą prekiauti alkoholiu absurdu ir kvailyste vadina ne tik verslininkai, bet ir šalies Prezidentas Valdas Adamkus.

Jis vakar prisiėmė kaltę, kad nevetavo Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų.

Jos buvo priimtos pernai lapkritį. Vienoje pataisų numatyta, jog kasmet rugsėjo 1-ąją draudžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais. Juo esą siekiama mažinti paauglių girtavimą per mokslo metų pradžios šventę.

V.Adamkus vakar pripažino, jog įstatymą pasirašė tik todėl, kad nepastebėjo rugsėjo 1-ąją prekiauti alkoholiu draudžiančio straipsnio.

Šalies vadovo nuomone, toks draudimas yra kvailystė, nes studentai rugpjūčio 31-ąją prisipirks tiek alaus, kad jo užteks net kelioms dienoms, o restoranuose, traukinių vagonų minibaruose teks atsisakyti aptarnauti svetimtaučius.

„Panašu, kad vienas Seimo narys sugalvojo tokią įstatymo pataisą, o kiti jos net neskaitę pakėlė rankas“, – parlamentarų darbą kritikavo ir Lietuvos viešbučių bei restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė.

Moters teigimu, absurdą primenantis draudimas buvo patvirtintas taip paslaptingai, kad apie jį nieko nebuvo girdėti. Tai, kad rugsėjo 1-ąją nebus galima prekiauti alkoholiu, E.Šiškauskienė teigė sužinojusi neseniai ir visiškai atsitiktinai.

Jos nuomone, toks draudimas turi būti panaikintas. Tačiau tokie procesai nevyksta taip greitai.

„Kitąmet vyks rinkimai į Seimą. Todėl galėsime stebėti, kam atstovauja parlamentarai. Jei draudimas bus panaikintas, tuomet Seimo nariai tikrai stengiasi ne dėl visuomenės, o dėl prekybininkų interesų“, – aiškino Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas dr. Aurelijus Veryga.

Gers namuose

Pareigūnai ir blaivybės šalininkai tikino, kad įsigaliojus draudimui girtų jaunuolių šį šeštadienį tikrai bus mažiau nei ankstesniais metais.

Anot Klaipėdos VPK Viešosios tvarkos tarnybos viršininko pareigas laikinai einančio Andriaus Leliūgos, tik nedaugelis jaunuolių alkoholio atsargomis pasirūpins iš anksto.

„Kur kas daugiau tokių, kurie eina su kompanija ir sumano užeiti į kavinę gerti alaus ar jo nusipirkti parduotuvėje. Tačiau jei nebus galimybės įsigyti alkoholio, nemanau, kad studentai trauks pas nelegaliai alkoholį pardavinėjančias bobutes. Todėl girtų tikrai bus mažiau“, – vylėsi A.Leliūga.

Tačiau jis pripažino, kad rugsėjo 1-oji yra ne vienintelė diena, kai jaunimas geria. Dar daugiau – ji esą nesiskiria nuo eilinių savaitgalių.

E.Šiškauskienės manymu, šeštadienis gali atnešti tragedijų, nes draudimas net ir kavinėse prekiauti alkoholiu skatins buitinį alkoholizmą, o sykiu ir šeiminius konfliktus.

„Kalbėjau su alkoholio tiekėjais. Jie minėjo, kad gėrimų užsakymai yra nerealūs. Vadinasi, žmonės ruošia atsargas“, – tikino E.Šiškauskienė.

Tačiau bendrovės „Maxima LT“ atstovė ryšiams su visuomene Viktorija Jakubauskaitė teigė, kad „Maxima“ prekybos centruose nejaučiamas alkoholio pirkimo bumas.

Diena – be „degalų“

Kavinių ir restoranų savininkai ieško įvairių būdų, kaip apeiti draudimą prekiauti alkoholiu.

E.Šiškauskienės teigimu, prieš kelis mėnesius užsakyti pobūviai tikrai nebuvo atšaukiami.

Tik verslininkai pinigus už suorganizuotą šventę į kasą „įmuš“ arba penktadienį iki vidurnakčio, arba šeštadienio naktį po 24 valandos.

Klaipėdietis verslininkas Stanislovas Kusas, klubo „Kurpiai“ ir restorano „Šikšnosparnio lizdas“ savininkas, sakė, jog pastarojoje kavinėje švęsti vestuves buvo užsakyta prieš tris mėnesius, kai dar niekas nebuvo girdėjęs apie draudimą prekiauti alkoholiu.

„Atšaukti pobūvio tikrai negalime. Todėl vestuvininkams nuomosime tik salę, o gėrimus jie galės atsinešti patys“, – aiškino S.Kusas.

Jo teigimu, problemų kils todėl, kad klientai į klubą atsineš savo gėrimų.

„Prie kiekvieno staliuko sargybinio nepastatysi. Todėl nors mes alkoholiu ir neprekiausime, esu įsitikinęs, kad kavinėse bus geriami savi gėrimai“, – tvirtino S.Kusas.

Įdomią išeitį iš nepalankios situacijos rado „Pramogų bankas“, priklausantis įmonių grupei „Nesė Group“. Anot jos atstovės ryšiams su visuomene Laimos Domarkienės, „Pramogų banke“ klientai penktadienį po vidurnakčio ir šeštadienį iki 24 valandos bus vaišinami kefyru.

„Skelbsime dieną be „degalų“. Kitokių gudrybių, kaip išvengti draudimo, tikrai neieškosime“, – sakė L.Domarkienė.

Dar viename uostamiesčio naktiniame klube šeštadienį organizuojamas pieno vakarėlis.

E.Šiškauskienės teigimu, verslininkai tikrai ras būdų, kaip ir draudimo dieną prekiauti alkoholiu. Vieni ketina juo vaišinti ir pakelti patiekalų kainas. Kiti alkoholį įskaičiuos į įėjimo į klubą kainą.

Parduotuvės nedirbs

Bendrovės „Skarletė“, kuriai priklauso kelios uostamiesčio parduotuvėlės, savininkas Vilius Kiaušas sakė, kad rugsėjo 1-ąją jos nedirbs.

„Jei dirbtume, pardavėjoms tai kainuotų daugiau nervų, nei būtų naudos. Įsivaizduokite, jog kone kiekvienam klientui tektų aiškinti, kad alkoholio neparduosime, ir dėl to atlaikyti piktų žodžių ataką“, – tvirtino V.Kiaušas.

Alkoholiniais gėrimais šeštadienį neprekiaus ir prekybos centrai. Juose jau dabar kabinami skelbimai, kuriais informuojama apie draudimą.

Anot V.Jakubauskaitės, kasose bus įdiegta kompiuterinė programa, kuri neleis nuskenuoti alkoholinio gėrimo butelio kodo ir už jį imti pinigus.

„Sunku pasakyti, kaip ši diena praeis. Pernai rugsėjo 1-ąją prekiauti alkoholiu buvo draudžiama tik Šiauliuose. Negaliu pasakyti, kad ta diena buvo išskirtinė“, – sakė V.Jakubauskaitė.

Kontroliuoti, kaip laikomasi draudimo, pasirengę pareigūnai ir Valstybinės tabako ir alkoholio kontrolės tarnybos specialistai.

Tačiau abejojama, ar verslininkai nusižengs įstatymui, nes jie rizikuotų užsitraukti nemažą baudą. Už šio įstatymo nesilaikymą įmonės gali būti baudžiamos nuo 500 iki 2 tūkst. litų. Jos taip pat gali netekti licencijos prekiauti alkoholiu.

„Jei lietuviai negali vienos dienos pabūti be alkoholio, tai apie kokius blaivybės metus kalbame?“ – klausė A.Veryga.

Jo nuomone, ažiotažą dėl šio draudimo kelia ne žmonės, o verslininkai.

Šiuo metu yra parengtos ir Vyriausybei turi būti teikiamos dar kelių įstatymų, kuriais griežtinama prekyba alkoholiu, pataisos. „Matysime, ko Seimas nori – ar kad žmonės gertų, ar kad mažėtų alkoholio vartojimas“, – sakė A.Veryga.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , .

3 atsiliepimai į "Klubai alkoholį pakeis kefyru"

  1. Rikis

    na ir kam reikalinga tokia asociacija, kuri per 10 menesiu neperskaito jai aktualius istatymus? O kad Adamkus prisipazino istatymus pasirasantis neskaites tai cia naujiena. Na galvojau bent laurolapis perskaito ir papasakoja, bet ne. Tai ka jis veikia

  2. ***

    Vienintelis budas uzdrausti zmonems pirkti alkoholi-tai ji negaminti 😀

  3. algis

    Paskelbkit gedulą. Tai labiausiai atspindės prekybininkų nuotaiką. Tikrai dėl to pasaulis nesugrius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.