Kitokį traukinį pasitiko koncertu

Į Dzūkijos sostinę prieš dešimtmetį išardytais bėgiais atkako kitoks traukinys – garsaus amerikiečių kompozitoriaus Steve’o Reicho kūrinys „Different Trains”, kurį atliko vienas geriausių šiuolaikinės muzikos interpretatorių Lietuvoje – styginių kvartetas „Chordos”.

Šeštadienio vakarą senoji Alytaus geležinkelio stotis vėl atgijo – iš praeities išniro užmiršti istorijos faktai, grįžo priblėsę miestelėnų prisiminimai. Keli šimtai skirtingo amžiaus koncerto dalyvių leidosi į prisiminimų dėlionę.

„Pakvietę garsius muzikantus autentiškoje istorinėje aplinkoje atlikti vieno įdomiausių šiuolaikinių kompozitorių kūrinį, norėjome atkreipti dėmesį į paveldo situaciją mūsų mieste ir platesnei visuomenei priminti naują dviračių trasą Alytus-Varėna”, – teigė projekto „Kitoks traukinys” organizatoriai Leonas Žukauskas ir Deividas Pinkevičius.

Filmas pagal muziką

„Kad klausytojai galėtų ne tik mėgautis gera muzika, bet ir matyti vaizdą bei atgaivinti savo prisiminimus, susijusius su buvusia geležinkelio atšaka mieste, pasinaudojome pasauliniais vaizdo archyvais ir sukūrėme vaizdo koliažą – filmą pagal muziką be siužeto, stengdamiesi emociškai atkartoti, kas yra muzikoje”, – pasakojo D.Pinkevičius.

Alytiškis pasidžiaugė, kad „Chordos” gerai įvertino jų darbą ir išreiškė norą įtraukti jį į savo projektus. „Jiems patiko, kaip jie atrodo pakibę vaizdo koliažo erdvėje”, – teigė D.Pinkevičius.

Anot organizatorių, per miestą dundančių traukinių įgarsinta vaikystės prisiminimų dėlionė, vėliau sumanyta kelionė išnykusiu geležinkelio ruožu Varėna-Alytus, griūvančios istorijos dokumentavimas ir fotografijos parodos – yra kur kas daugiau nei istoriją liudijantys objektai.

Nors senoji geležinkelio stotis tikriausiai niekuomet netaps miesto simboliu, per miestą ėjęs geležinkelis liudija, kad miesto augimas prasidėjo ne tada, kai jam buvo suteiktos Magdeburgo teisės, o XIX amžiuje, kai „bakūžių” fone pradėtas fortifikuoti miestas.

Alytiškiai – pirmieji

Žydų kilmės JAV kompozitorius S.Reichas laikomas vienu iškiliausių šiandienos kompozitorių, savo talentu sugebėjusių ne tik įeiti į muzikos istoriją, bet ir ją pakeisti. S.Reichas „Different Trains” („Skirtingi traukiniai”) sukūrė veikiamas vaikystės prisiminimų iš kelionių traukiniais tarp Niujorko ir Los Andželo 1939-1942 metais.

„Šios kelionės man tada atrodė jaudinančios ir romantiškos, po kurio laiko aš, prisimindamas jas, pamaniau, jog būdamas žydas ir tuo metu gyvendamas Europoje būčiau važinėjęsis visiškai kitokios rūšies traukiniais”, – rašė kompozitorius. Todėl ne atsitiktinai kūrinį sudaro trys skirtingus laikotarpius atskleidžiančios dalys – „Amerika prieš karą”, „Europa per karą” ir „Pasaulis po karo”.

„Different Trains” atskleidžia naują kompozicijos principą, kuris išgarsino kūrinio autorių visame pasaulyje. Jo pagrindą sudaro natūralūs garsai, imituojami muzikos instrumentais.

Prieš du dešimtmečius „Different Trains” sukurtas garsiam amerikiečių kvartetui „Kronos” 1990 metais pelnė „Grammy” apdovanojimą.

Anot D.Pinkevičiaus, atlikti sudėtingą S.Reicho kūrinį ryžtasi nedaugelis muzikantų. Lietuvių „Chordos” metė iššūkį amerikiečiams ir sugrojo žymųjį kūrinį. Alytiškiai buvo pirmieji, turėję galimybę jį išgirsti atliekamą „gyvai” ir atviroje erdvėje.

Bus filmas-kelionė

„Kitokio traukinio” sumanytojai turi ir daugiau idėjų, susijusių su geležinkeliu. Prieš metus buvo sukurta interneto svetainė, kurioje pasakojama apie didžiojo geležinkelio puslankio Gardinas-Augustavas-Suvalkai-Šeštokai-Alytus-Varėna ir 1915 metais susprogdinto geležinkelio tilto per Nemuną ties Alytumi istoriją. Šiemet miestelėnams padovanotas unikalus koncertas.

Netolimoje ateityje L.Žukauskas ir D.Pinkevičius planuoja susukti filmą-kelionę išnykusiu Alytaus-Varėnos geležinkeliu.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , .

1 atsiliepimas į "Kitokį traukinį pasitiko koncertu"

  1. Edgaras

    Kas buvo tas tikrai turėjo nepasigailėti kad atėjo;}

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.