Paskutinę rugpjūčio savaitę bei rugsėjo pradžioje suaugusiųjų mokyklose pats darbų įkarštis. Būtent tokiu metu pageidaujantieji įgyti vidurinį išsilavinimą suskanta nešti prašymus.
Šiemet Salio Šemerio suaugusiųjų mokykla tikisi sulaukti per 200 naujų mokinių. Praėjusiais metais čia mokėsi 410 suaugusiųjų, tačiau šiemet, anot įstaigos vadovės Daivos Kryžinauskaitės, tokio skaičiaus surinkti greičiausiai nepavyks.
„Tendencija tokia – mokinių kasmet mažėja. Mūsų mokykloje per pastaruosius trejus metus mokinių sumažėjo visu šimtu. Priežastys pačios įvairiausios – demografinė situacija, emigracija”, – sakė pokalbininkė.
Anot jos, „pakilimą” įstaiga išgyveno prieš 4-5 metus. Tada įsidarbinti be vidurinio išsilavinimo buvę sudėtinga, todėl savo laiku mokyklos nebaigę žmonės užplūdo suaugusiųjų mokyklas.
Uostamiesčio Naujakiemio suaugusiųjų mokykla šiemet planuoja priimti per 300 mokinių. Kol kas įstaiga sulaukė tik pusę tiek pageidaujančiųjų mokytis. Anot mokyklos direktoriaus Prano Surblio, suaugusieji paprastai linkę laukti iki paskutinės minutės ir nešini prašymais atskuba tiesiai į Rugsėjo 1-osios šventę.
Pastaraisiais metais čia mokosi apie 500 suaugusiųjų. Mokinių gretos, kaip ir kitose uostamiesčio ugdymo įstaigose, kasmet „tirpsta”. Meškos paslaugą suaugusiųjų mokykloms, anot P. Surblio, padarė nauja tvarka, pagal kurią įvairių laikotarpių aštuonmečių, devynmečių ir kitų mokyklų baigimo pažymėjimai prilyginti pagrindinio išsilavinimo pažymėjimui.
„Suaugusiųjų mokyklose praktiškai beliko tik vienuoliktos ir dvyliktos klasės, tuo metu anksčiau buvo komplektuojamos ir dešimtos klasės. Tačiau bėda ne tik tame. Devynias klases baigę asmenys vos per du metus turi išeiti ne tik vidurinio ugdymo programą, bet ir prisiminti pamirštus pagrindinio ugdymo dalykus”, – sakė vadovas.
Anot jo, dažnas toks tiesiai į 11 klasę perkeltas mokinys susidūręs su milžinišku krūviu išsigąsta ir vėl meta mokslus.
Nepaisant retėjančių mokinių gretų bei mažėjančio pačių mokyklų skaičiaus, – prieš tris dešimtmečius uostamiestyje gyvavo net 6 suaugusiųjų mokyklos, – pokalbininko nuomone, tokio tipo ugdymo įstaigoms išnykti negresia.
„Suaugusiųjų mokyklos labai svarbi švietimo sistemos grandis. Visada atsiras tokių, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių iškrenta iš sistemos ir vėliau nori į ją grįžti. Be to, šių mokyklų prireiks mūsų pačių mokiniams, kurie ištisomis klasėmis emigravo į airijas ar amerikas, o dabar grįžta”, – tvirtino P. Surblys.