Bus pripažįstamas draudimo stažas, įgytas buvusios SSRS teritorijoje

Šiandien socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė ir Estijos Respublikos socialinių reikalų ministrė Maret Maripuu Taline pasirašys susitarimą dėl draudimo stažo, įgyto buvusios SSRS teritorijoje, įskaitymo.

Pagrindinis šio susitarimo tikslas – išvengti dvigubo stažo, įgyto buvusioje SSRS teritorijoje, įskaitymo, kuomet stažas gali būti įskaitomas ir Lietuvoje, ir Estijoje ar iš viso neįskaitomo nė vienoje valstybėje.

2004 m. gegužės 1 d. Lietuvai ir Estijai tapus Europos Sąjungos narėmis, buvo pradėti tiesiogiai taikyti Europos Tarybos reglamentai dėl socialinės apsaugos sistemų koordinavimo, kurie pakeitė 1996 m. gegužės 28 d. pasirašytą Lietuvos Respublikos ir Estijos Respublikos sutartį dėl socialinio aprūpinimo.

Vadovaujantis šiais reglamentais, kiekvienoje valstybėje narėje, kurioje asmuo buvo apdraustas, draudimo stažas yra išsaugomas. Kai asmuo pasiekia pensinį amžių, kiekviena valstybė narė skiria pensiją už šioje valstybėje įgytą socialinio draudimo stažą. Draudžiama skirti pensiją už tą patį draudimo laikotarpį, tačiau nenumatoma, kaip turi būti įskaitomas darbo stažas, įgytas buvusioje SSRS teritorijoje, jei už tokį stažą pensija gali būti paskirta keliose valstybėse narėse.

„Šiuo susitarimu siekiama užtikrinti darbuotojų migrantų socialines garantijas. Pagal jį, sovietinį draudimo stažą įskaito tik ta valstybė, kurios teritorijoje įgytas draudimo stažas yra ilgesnis. Jei draudimo stažo, įgyto Lietuvos ir Estijos teritorijoje, trukmė vienoda, sovietinį stažą įskaito valstybė, kurios įstatymai asmeniui buvo taikomi vėliausiai“, – sako ministrė Vilija Blinkevičiūtė.

Perskaičiuojant paskirtą pensiją, skiriant pensiją iš naujo arba skiriant naujos rūšies pensiją, arba asmeniui persikėlus gyventi iš vienos valstybės į kitą, kompetentinga valstybė, kuri įskaito sovietinį stažą, nesikeis.

„Sodros“ duomenimis, 2007 m. liepos mėnesį pagal dvišales sutartis ir Europos Tarybos reglamentus į Estiją mokamos pensijos 57 gavėjams (į Latviją – 269 gavėjams). Iš Estijos yra 159 gavėjai (iš Latvijos – 1169 gavėjai).

Analogiškas susitarimas baigiamas derinti ir artimiausiu metu bus pasirašomas su Latvijos Respublika.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.