Europos centrinio banko (ECB) prezidentas praėjusią savaitę išsiuntė laišką Europos Sąjungos (ES) narėms, siekdamas užtikrinti, kad naujoje ES sutartyje būtų užtikrintas banko nepriklausomumas. Sutarties projekte prašoma padaryti nedidelių, bet potencialiai svarbių pakeitimų, susijusių su ECB, praneša „EUobserver”.
Laiške šiuo metu ES pirmininkaujančiai Portugalijai ECB vadovas Žanas Klodas Trišė (Jean-Klaude Trichet) paprašė specifinių pakeitimų, kurie garantuotų bankui specialų statusą, atskirą nuo ES institucijų, tokių kaip Europos Parlamentas ir Europos Komisija.
„Dėl savo specifikos ECB turi būti atskirtas nuo kitų ES institucijų”, – teigiama Ž. K. Trišė laiške.
Specialus banko statusas buvo užtikrintas originaliame ES Konstitucijos projekte, kurį prieš dvejus metus atmetė Prancūzijos ir Nyderlandų gyventojai.
Tačiau svarbūs straipsniai neįtraukti į naują ES sutartį, kuriai bendrijos lyderiai pritarė vasaros pradžioje ir kuri turi būti užbaigta derinti iki šių metų pabaigos.
Ž. K. Trišė nerimauja, jog nepakeitus dabartinio projekto, kuriame ECB įtrauktas į institucijų sąrašą kartu su Europos Komisija ir Europos Parlamentu, bankas turės paklusti toms pačioms bendroms taisyklėms kaip ir minėtosios institucijos, kurios privalo laikytis tam tikrų bendrų tikslų ir Europos vertybių.
Dabartinė sutartis gali palikti teisinių spragų ir leisti ES lyderiams spausti ECB laikytis tam tikrų politinių tikslų.
Banko nepriklausomumas tapo vieša kova po Prancūzijos prezidento Nikolia Sarkozi (Nicolas Sarkozy) atėjimo į valdžią šią vasarą.
N. Sarkozi keletą kartų viešai pareiškė norą sumažinti banko nepriklausomumą ir padidinti politinę įtaką formuojant monetarinę politiką.
Prancūzijos prezidentas keletą kartų kritikavo euro stiprumą ir per didelį banko dėmesį infliacijos kontrolei.