Spausdintuvai kenkia taip pat, kaip cigaretės

Neveikiantis biuro spausdintuvas erzina. Tačiau kai veikia, Australijos mokslininkų duomenimis, darbuotojų sveikatai gali būti toks pats pavojingas, kaip ir rūkymas.

Ištyrę 62 lazerinius spausdintuvus, specialistai priėjo prie išvados, kad 17 iš jų – beveik 30 proc. – į orą išmeta daugybę smulkiausių elektrostatinių miltelių dalelių.

Tyrimui vadovavusi profesorė Lidija Moravska iš Kvinslendo technologijos universiteto aiškino: „Labiausiai nuogąstauti verčia itin mažos dalelės, nes jos gali įsiskverbti giliai į plaučius ir taip kelti didelę grėsmę sveikatai”.

„Šios dalelės tokios pat mažos, kaip ir cigarečių dūmų. Patekusios giliai į plaučius jos ne mažiau kenkia organizmui.”

„Įkvėpus smulkių dalelių, pasekmės sveikatai priklauso nuo jų sudėties. Tai gali būti nuo kvėpavimo takų sudirginimo iki kur kas rimtesnių problemų, tokių, kaip širdies ir kraujagyslių bei onkologinės ligos”, – sakė profesorė.

Tyrimas, atliktas dideliame, atviro planavimo biure Brisbeno centre parodė, kad darbo valandomis kenksmingų dalelių kiekis ore padidėja penkis kartus.

Maksimalų lygį išmetalai pasiekia naudojant naujas kasetes, taip pat spausdinant grafikus ir atvaizdus, kuriems reikia daugiau dažiklio.

Tyrime, kuris bus išspausdintas Amerikos chemikų draugijos žurnale „Environmental Science and Technology”, nurodyti spausdintuvų, kurie išmeta daugiausiai pavojingų dalelių, markės ir modeliai. Mokslininkai ragina užrašais ant jų įspėti apie žalą sveikatai.

Be to, tyrinėtojai darbdaviams rekomenduoja spausdintuvus statyti ten, kur yra gera ventiliacija. Mokslininkai ketina tęsti darbą ir nustatyti tikslią mikrodalelių cheminę sudėtį.

„Vyriausybė riboja automobilių, elektrinių ir fabrikų išmetalų kiekį. Tai kodėl neapriboti ir spausdintuvų?”, – klausė profesorė L.Moravska.

Biuruose, kur bloga ventiliacija, didelė dalelių koncentracija gali išsilaikyti visą dieną, paaiškino ji. Todėl pavojus darbuotojų, kurie biuruose sėdi dienomis ir mėnesiais, sveikatai pakankamai didelis.

Pasak profesorės, jos grupė šį atradimą padarė tirdama, kaip ventiliacijos sistemos sugeba apsaugoti darbuotojus nuo automobilių išmetalų, jeigu greta biuro eina judri magistralė.

„Nesitikėjome, kad tokį taršos šaltinį aptiksime patalpoje. Tačiau netrukus nustatėme, jog vidi-niai šaltiniai kur kas rimtesni už išorinius”, – pridūrė ji.

„Daily Telegraph”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.