Lietuviai linkę išlaidauti, o ne taupyti

Žmonės pasaulyje labiau linkę taupyti, nei išlaidauti – mėgstančių gyventi šia diena yra 29 procentai. Tuo tarpu Lietuvoje šis rodiklis yra gerokai didesnis – labiau leisti pinigus, nei taupyti mėgsta beveik 40 proc. Lietuvos gyventojų, panašiai kaip ir Rusijos, Indijos ir Kinijos gyventojai.

Lietuvoje šia diena linkę gyventi 43 proc. moterų ir 35 proc. vyrų, rodo draudimo grupės „Aviva” 24-iose pasaulio šalyse atlikto tyrimo rezultatai.

Taupiausi – azijiečiai

Tyrimo rezultatai byloja, kad labiausiai taupoma Rytų Azijos šalyse ir Airijoje, mažiausiai – Rumunijoje, Lenkijoje, Lietuvoje, Turkijoje bei Rusijoje. Visose tyrime dalyvavusiose valstybėse visai netaupo vidutiniškai 16 proc. gyventojų, tuo tarpu Lietuvoje tokių yra dukart daugiau – 37 procentai.

Tyrime dalyvavę žmonės daugiausia taupo nenumatytiems atvejams (48 proc.), išskyrus Lietuvos ir Italijos gyventojus, kurie daugiausia taupo bendrosioms išlaidoms (23 proc.).

30 proc. iš visų 24-iose šalyse apklaustų žmonių teigė taip pat kaupiantys pinigus šeimos saugumui užtikrinti, 29 proc. – bendrosioms išlaidoms, 26 proc. – pensijai, 24 proc. – būsto atnaujinimui, automobiliui ar atostogoms bei 17 proc. – sveikatai.

Rūpi pirkiniai

Tuo tarpu Lietuvos respondentams taupyti šeimos saugumui neatrodo taip svarbu – tam pinigų atsideda tik šiek tiek daugiau nei dešimtadalis žmonių. Būsto atnaujinimui, automobiliui ar

atostogoms taupo 19 proc. Lietuvos gyventojų, sveikatai – 13 proc., šeimos saugumui ir pensijai – po 11 proc., vaikų ar anūkų išsilavinimui – 9 proc., šeimos sukūrimui ar vaikų gimimui – 8 proc. ir būsto pirkimui – 7 procentai.

Daugiausiai (22 proc.) apklaustųjų iš Lietuvos teigė, jei netikėtai aplankytų finansinė sėkmė ir jie gautų tris kartus daugiau pinigų už dabartines metines pajamas, imtųsi remontuoti būstą, taupytų ilgam laikui arba pensijai (12 proc.), pasidalintų su draugais ar šeima (9 proc.), pradėtų savo verslą (8 proc.), grąžintų paskolą ar kitą skolą (7 proc.), išleistų namų ūkio reikmėms ir investuotų į savo šeimos ar savo paties išsilavinimą (po 6 proc.), pirktų naują automobilį, laivą, motociklą ar kitą transporto priemonę (4 proc.), pasiimtų atostogų (2 proc.).

Taupytų pensijai

Tuo tarpu apibendrinus visų 24 šalių tyrimo rezultatus, daugiausia respondentų, gavę nemažą sumą neplanuotų pajamų, taupytų ilgesniam laikui arba pensijai (19 proc.), mažiausiai žmonių -ryžtųsi išeiti iš darbo. Palyginimui – Vengrijos (22 proc.) ir Rumunijos (20 proc.) gyventojai pinigais pasidalintų su šeima arba draugais, penktadalis Turkijos gyventojų – pirktų savo pirmąjį nuosavą namą ar butą, ketvirtadalis žmonių iš Didžiosios Britanijos – pradėtų savo verslą, 26 proc. Indijos gyventojų investuotų į išsilavinimą, respondentai iš Airijos – grąžintų skolas ar paskolas.

Tyrimo rezultatai taip pat atskleidžia, kad Lietuvoje moterys, jei netikėta finansinė sėkmė atneštų tris kartus daugiau pinigų už dabartines metines pajamas, dažniau už vyrus būtų linkusios imtis savo verslo, pirkti naują automobilį, nuosavą būstą ar atostogauti – taip elgtųsi atitinkamai 16 proc., 15 proc., 11 proc. ir 10 proc. Lietuvos moterų, kai tuo tarpu tokių vyrų būtų 9 proc., 11 proc., 9 proc. bei 9 procentai.

Vyrai Lietuvoje labiau nei moterys pinigus būtų labiau linkę aukoti labdarai, pasidalinti su artimaisiais, pagerinti būstą ar įsigyti naujos buitinės technikos, taupyti ilgesniam laikui ar skirti išsilavinimui.

Tyrimą atliko kompanija „Henley Centre Headlight Vision”, Lietuvoje – bendrovė „TNS Gallup”, šiemet apklaususi 1021 Lietuvos gyventoją, kurių amžius 15-74 metai.

Tyrime iš viso dalyvavo 80 tūkst. žmonių iš Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Vokietijos, Austrijos, Italijos, Ispanijos, Airijos, Nyderlandų, Lenkijos, Turkijos, Vengrijos, Čekijos, Rumunijos, Lietuvos, Belgijos, Kinijos, Indijos, Singapūro, Honkongo, Taivanio, Šri Lankos, JAV, Kanados ir Rusijos.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.