Bulviakasį skubina šlapios dirvos

Šiemet bulvių derliaus laukiama beveik tokio pat kaip ir pernai, tačiau augintojai prognozuoja, kad pavasarį savų bulvių Lietuva gali pritrūkti.

Pastarosiomis dienomis Marijampolės turgavietėse bulvių pasiūla aiškiai lenkia paklausą – nemažai daliai smulkių ūkininkų iš turgaus namo tenka sukti su pilnu maišu. Panaši padėtis daugelyje šalies miestų, mat naudodamiesi palankiais orais ūkininkai pradėjo masiškai kasti ankstyvąsias bulves – baiminasi, kad delsiant ilgiau nuo drėgmės bulvės supus dar dirvoje.

Perteklius veikia kainas

Šios vasaros pradžia Lietuvos bulvių augintojams žadėjo itin palankius metus: vos bulves pasodinus palijo, vėliau plūstelėjo šiltų orų banga. Daugelio augintojų bulvės augo tikrai kaip ant mielių. Deja, liepa bulvių augintojams nebuvo palanki. Daugelis jų susiėmė už galvos, kai mėnesio pradžioje prapliupo liūtys.

„Šiandien kaip tik kasame ankstyvąsias bulves lengvesnėse dirvose. Bet technika vis vien sunkiai išvažiuoja, – vakar LŽ pasakojo Šakių rajone bulvių auginimu užsiimančios UAB „Šaka“ direktorius Juozas Pukelis. – Į lomeles net nebandom važiuoti, nes kombainai ten gali įklimpti. Ir taip jau ne viena diena. Smarkus lietus taip įmerkė žemę, kad bulvės pradėjo dar dirvoje pūti. Prie to prisidėjo ir bulvių maras, nes retas iš mūsų ūkininkų turi reikiamų chemikalų bei moka juos tinkamai naudoti kovodamas su šia liga.“

Ši beveik pusantro šimto hektarų bulvių auginanti bendrovė – viena didžiausių bulvių augintojų šalyje, kasmet šalies rinkai tiekianti tūkstančius tonų ankstyvųjų bei vėlyvųjų maistinių bulvių. Kasti bulves, kai tik kiek pragiedrėja bei pradžiūsta dirvos, skuba ne tik šios bendrovės darbuotojai, bet ir kiti ūkininkai. Todėl pastaruoju metu Lietuvoje – ankstyvųjų bulvių perteklius. Tiesa, jis kol kas nedaug turi įtakos turguje parduodamų bulvių kainai – ši vis dar svyruoja apie 1 litą, o dar visai neseniai pardavėjai už kilogramą bulvių prašė ir 1,5-1,8 lito. „Šiemet pigiau bulvių galite ir neieškoti“, – paklausti, ar nepigs bulvės, atsakė turgaus prekiautojai.

Netoli Marijampolės ūkininkaujantis Jonas K., šiemet ankstyvųjų bulvių auginęs tik 5 hektarus, sakė, kad nukasti ir parduoti bulves jis pasistengė apie liepos vidurį. „Tuomet kaip tik rinkoje buvo jaučiamas bulvių stygius, tai perpardavėjai patys atvažiavo į ūkį ir bulves paėmė po litą už kilogramą nesiderėdami. Dabar tiek jau negaučiau. Be to, nežinia, kas būtų iš tų bulvių likę, nes greta auginu vėlyvesnių veislių bulvių savo šeimos poreikiams, tai dalis jų – jau papuvusios“, – sakė vyriškis abejodamas, ar ir jam pačiam pavasarį maistinių bulvių neteks pirkti.

„Visi augintojai dabar, kai jau keletą dienų nusistovėjo palankesni orai, skuba kaip galima greičiau realizuoti išaugintą produkciją. Kas suspėjo anksčiau, uždirbo neblogai, o dabar perpardavėjai moka tik po 50 centų“, – sakė J.Pukelis.

Bulvių gali neužtekti

14 metų bulves auginančio J.Pukelio nuomone, šiemet bulvių derlius Lietuvoje nebus labai prastas. Jų bendrovė iš hektaro tikisi prikasti panašiai kaip ir pernai – po 30-32 tonas. Kiti LŽ kalbinti ūkininkai sakė, kad jų bulvių laukų derlingumas turėtų būti kiek mažesnis – apie 25-28 tonos.

„Viskas priklausys nuo gamtos sąlygų. Jei dabar apstotų lyti ir dirvos galėtų pradžiūti, galima būtų tikėtis ir kur kas didesnio bulvių derlingumo. Tačiau jei iškris dar gausiau kritulių, derlingumas gali būti ir mažesnis, nes dalis derliaus žus – supus dirvoje. Kitos dalies gal net negalėsim nukast, nes neįvažiuosim į laukus“, – LŽ sakė ūkininkai.

J.Pukelio nuomone, šiais metais bus svarbu ne tik nukasti bulves, bet ir jas tinkamai sandėliuoti, nes šiemet bulvės kur kas labiau linkusios sirgti įvairiomis ligomis, ne tokios atsparios puviniui. „Jei vasara taip ir pasibaigs nuolatiniais lietumis, pavasarėjant Lietuvoje išaugintų bulvių gali ir nelikti“, – pranašavo „Šakos“ direktorius.

Kiti kalbinti bulvių augintojai nebuvo taip pesimistiškai nusiteikę. Pasak jų, kai rinkoje bulvių kaina didelė, pirkėjai jų mažiau suvartos.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.