Klaipėda iš lėto grimzta

Aplink Danės vagą išsidėstęs Klaipėdos senamiestis kasmet nugrimzta žemyn po 1-2 milimetrus.

Be to, nuolat kyla Baltijos jūros vandens lygis. Specialistai tai vertina ne vienareikšmiškai.

Vieni teigia, kad kada nors dalis Klaipėdos gali virsti Venecija, kiti pataria nesibaiminti. Esą mūsų miestas palyginti saugus ir atsidurti po vandeniu jam negresia.

Kad Klaipėda grimzta pastebėjo Danės krantinėje, buvusio Saldainių fabriko vietoje kasinėjimus atlikę archeologai.

Toje vietoje, kur stūkso Saldainių fabriko liekanos, atkasti Klaipėdos seniausios Šventų Jonų bažnyčios pamatai. Kadaise šios XVI amžiuje statytos bažnyčios grindys nebuvo vandenyje, tačiau dabar jos atsidūrė po vandeniu.

Bendrovės „Geotechnikos grupė“ direktorius Liudas Furmonavičius aiškino, kad taip yra todėl, kad prie Danės slėnio susiformavę gruntai yra silpni ir jie konsoliduojasi – vis nusenka žemyn. Todėl toje dalyje, kur gruntas kasmet po 1 arba 2 milimetrus nusėda, dabar statomi namai ant polių. Pasidomėjus, ar dėl sėdančio grunto Klaipėda kada nors atsidurs po vandeniu, L.Furmonavičius neneigė, jog tokia galimybė yra, bet nuramino, kad nei mes, nei mūsų vaikaičiai tokių laikų nesulauks.

Esą dabar Danės slėnyje krantai virš vandens lygio iškilę apie 2 metrus. Taigi gruntas nusėstų tiek žemai, kad pasiektų vandens lygį tik per kokius 2 tūkst. metų.

Be to, Klaipėdoje nuolat vyksta statybos, tiesiami keliai. Tai pristabdo grunto sėdimo procesą.

Miestui kyla grėsmė atsidurti po vandeniu ne tik dėl sėdančio grunto ties Danės vaga, bet ir dėl vis kylančio jūros vandens lygio.

Jūrinių tyrimų centro direktorius Algirdas Stankevičius sakė, kad per 50 metų jūros vandens lygis pakilo apie 15 centimetrų. Su tuo susijęs ir krantų ardymo procesas. Pagrindinė jūros vandens lygio kilimo priežastis esąs klimato atšilimas. Jei ir toliau jūra kils, A.Stankevičius neatmetė galimybės, kad pajūrio miestai atsidurs po vandeniu.

„Kažkada Palangoje, J.Basanavičiaus gatvėje, kur dabar stovi fontanas, buvo jūra. Grafas Tiškevičius pasirūpino, kad čia būtų krantas, o dabar jūra nori susigrąžinti tą krantą sau“, – sakė direktorius.

Lietuvos geologijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Jonas Satkūnas abejojo, ar Klaipėdai gresia atsidurti po vandeniu. Amsterdamas, pasak pašnekovo, pastatytas ant dar silpnesnių gruntų, tebestovi.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.