Gamtinių dujų tiekėjai pažaboti 5-8 proc. pelno marža

Kadenciją dar balandžio mėnesį baigusi Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (Komisija) bei į naująją Komisiją nenumatytas skirti jos pirmininkas Vidmantas Jankauskas antradienį pasiekė savo – patvirtino laikinąją gamtinių dujų kainų viršutinių ribų skaičiavimo metodiką. Pagal ją, gamtines dujas Lietuvai tiekiančios bendrovės „Lietuvos dujos“ ir „Dujotekana“ dujų negalės pardavinėti brangiau kaip 5-8 proc. nei jas pačios perka prie Lietuvos sienos.

Konkreti pelno marža pagal minėtą intervalą bus nustatyta Komisijai gavus papildomų duomenų iš dujų tiekėjų, tad ji gali būti ir 6 ar 7 proc. Ūkio ministerija siūlė dujų tiekėjams taikyti 10-11 proc. pelno maržą, o „Lietuvos dujos“ siekia išsaugoti privatizavimo metu jos savininkės „Gazprom“ išsiderėtą iki 15 proc. antkainį. „Dujotekana“ pastaruoju metu dujas tiekė su maždaug 17 proc. antkainiu, kuris jai nebuvo ribojamas, o dar ankstesniais metais jis siekė net 30 proc.

„Realiai kainų ribojimas nebus anksčiau kaip spalio mėnesį, be to, reikia įvertinti, kad gyventojams gamtinių dujų kainos yra reguliuojamos, tad jiems kainos šiemet dėl ribojimo niekaip neatsilieps – nei padidės, nei sumažės“, – Eltai sakė V. Jankauskas. Kainas, anot jo, šiek tiek pajus šilumos įmonės, kurios perka dujas su dideliais antkainiais, o kitąmet matysime visai kitas dujų kainas, kurias „Gazprom“ ketina padidinti visoms Baltijos šalims, tačiau tai su patvirtinta metodika nesusiję.

Kainų ir energetikos kontrolės komisija dujų kainų viršutinių ribų skaičiavimo metodiką patvirtino posėdyje dalyvaujant keturiems jos nariams iš penkių ir balsams pasiskirsčius po lygiai, tad galutinį rezultatą nulėmė pirmininko sprendimas. „Sprendimas priimtas paprasta dauguma“, – teigė V. Jankauskas. Jis priminė, kad naujas Gamtinių dujų įstatymas, pagal kurį numatyta reguliuoti dujų maržą, priimtas pavasarį, o nauja metodika buvo parengta irgi balandžio mėnesį. Jos nepavyko Komisijai patvirtinti dėl „Dujotekanos“ skundų teismui ir iki liepos užsitęsusio teismų proceso.

Vis dėlto abejojama, ar metodika įsigalios, nes Komisija nebuvo vieninga, be to, jau baigusi kadenciją, nors ir ėjo pareigas. Pasak V. Jankausko, „Dujotekana“ vėl kreipėsi į teismą praėjusią savaitę, kad sprendimus ketina priimti „neįgali“ komisija.

Vyriausybė jau pradėjo taisyti Gamtinių dujų įstatymą – liepos pradžioje ministrų kabinetas pritarė ir teiks Seimui pataisas, pagal kurias nenumatoma reguliuoti kainų visiems dujų vartotojams, o tik buitiniams, t. y. gyventojams.

Seimas Gamtinių dujų įstatyme dabar įtvirtino nuostatą dujų kainas reguliuoti visiems šalies vartotojams, o Vyriausybė siūlė dar labiau liberalizuoti rinką ir kainas reguliuoti tik buitiniams vartotojams. Pagal senąjį įstatymą dujų kainos buvo reguliuojamos buitiniams ir smulkiesiems dujų vartotojams.

Anot premjero Gedimino Kirkilo, dujų kainų reguliavimas pažeidžia laisvos rinkos principus ir „Lietuvos dujų“ privatizavimo sutartis su „Gazprom“. Pagal „Lietuvos dujų“ privatizavimo sutartį jos savininkė gali taikyti iki 15 proc. antkainį iki 2015 metų. Ji „Lietuvos dujoms“ parduoda 70 proc. visų Lietuvai tiekiamų dujų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.