Vairuotojų dėmesį stiprina kofeinas

Nuo pat automobilių istorijos atsiradimo pradžios vairuotojai pamėgo kavą. Dažnai ir toli važinėjantys netruko pastebėti, kad puodelis juodos kavos didina miklumą, dėmesingumą, gerina reakciją.

Kofeinas organizme pasklinda gana greitai, todėl jau po penkiolikos minučių jo koncentracija kraujyje pasiekia maksimumą ir išlieka panašiai pusvalandį, žinoma, kad kofeino veikimas gali trukti apie penkias valandas. Būtent jis ir pažadina vairuotojo atidumą.

Klaipėdos pirminės sveikatos priežiūros centro prevencinės medicinos gydytoja Danutė Dirgėlienė patikino, jog kava vairuojančiųjų organizmui nekenkia. ,,Vieną kartą per dieną išgerti geros kavos būtina. Tai duoda stimulą, kelia nuotaiką, aktyvina fiziologinius žmogaus pojūčius. Kava mobilizuoja nervų ir kraujo apytakos sistemas”, – sakė medikė.

Kiek kitaip turėtų elgtis ilgus kelio nuotolius įveikiantys vairuotojai. Jei juos išvargino daug valandų trukusi kelionė, rekomenduojama pasivaikščioti gamtoje, pasimankštinti, pakeisti sėdėjimo pozą ir tik tada atsigerti kavos. Renkantis kavą patariama atkreipti dėmesį į tai, kad tai būtų sveikiausia kavos rūšis, kuri stimuliuotų organizmą nedirgindama stemplės, skrandžio, žarnyno bei kepenų veiklos.

Gydytojos D.Dirgėlienės teigimu, vairuotojai retai kada geria arbatą. ,,Tolimųjų reisų vairuotojai dažniausiai važiuoja grupėmis ar kolonomis. Jeigu važiuoji vienas, gal ir gali išsisukti negėręs, bet tokiose situacijose retas kuris lieka blaivus. Išgeria vairuotojai alaus, vyno”, – atviravo gydytoja.

Daugelis tolimųjų reisų vairuotojų įsitikinę, kad alkoholis juos atpalaiduos po įtemptos darbo dienos. ,,Bet jis organizme lieka ir kitą dieną, o jei dar su vaistais susimaišo, gali slopinti dėmesį. Tada didėja mieguistumas, prastėja dėmesys, gali siaurėti akiplotis”, – sakė D. Dirgėlienė. Medikė minėjo esą pasitaiko atvejų, kai vairuotojai iš nuovargio prisnūsta prie vairo, tada jie važiuoja tik iš įpratimo. Bet tai reti ir pavieniai atvejai. Ilgas ir monotoniškas vairavimas vargina patį ištvermingiausią vairuotoją, todėl poilsis po tokių kelionių būtinas lygiai taip pat kaip ir priverstiniai sustojimai pailsėti.

Važiuojant ilgus nuotolius patariama vengti ir rūkymo. Anot medikų, veiksmas burna – cigaretė ramina, bet kartu labai blaško dėmesį. Vairuotojai nebereaguoja į tai, kas vyksta kelyje. Norint sėkmingai įveikti norimą nuotolį patariama vengti ir pašnekesių telefonu, valgyti, moterims nesidažyti.

Kristina Kanišauskaitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Transportas su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.