Europą vysimės su euru

Prekės ir paslaugos Lietuvoje yra vidutiniškai 1,5 karto mažesnės negu ES ir per ilgą laiką jos turėtų maždaug susilyginti, nepaisant to, ar euras bus įvestas, ar ne. Mūsų šalyje turėtų pabrangti ir darbo jėga, nes dabar ji aštuonis kartus pigesnė nei Europos Sąjungos senbuvėse.

Litai išnyks

Nacionaliniai pinigai Lietuvoje 2007-aisiais beveik neabejotinai turėtų būti keičiami dabartiniu santykiu 3,4528 lito už vieną eurą. Kokiu santykiu keisti nacionalinę valiutą į eurus visoms Europos Sąjungos valstybėms, nustato Europos Komisija kartu su Europos centriniu banku.

„Kai bus įvesti eurai, numatoma, kad litais dar bus galima atsiskaityti 15 dienų. Tada litai bus keičiami Lietuvos banke ir komerciniuose bankuose”, – sakė Lietuvos banko valdybos narys Vaidievutis Geralavičius.

Lietuvos bankas, anot valdybos nario, litus keis visada, kol gyvuos, ir be jokio užmokesčio. Lietuvos bankas visą laiką priims ir monetas.

Numatoma, kad komerciniai bankai privalės du mėnesius litus keisti be paslaugos mokesčio. Vėliau jie galės nusistatyti savo įkainius.

V.Geralavičiaus teigimu, komerciniai bankai galės nustatyti savo terminus, iki kada priimti litus.

Visi indėliai ir kitas finansinis turtas litais bus keičiami kaip ir grynieji pinigai. Gyventojai, tebelaukiantys rublinių indėlių kompensacijos, po pinigų reformos atgaus lėšas eurais pagal tą patį lito ir euro santykį

Augo infliacija

Įvedus eurą Europos Sąjungos valstybėse 2002-aisiais infliacija padidėjo nuo 0,1 iki 0,3 procento.

V.Geralavičius mano, kad kainos nežymiai gali padidėti ir Lietuvoje. Tačiau jas greitai stabilizuos konkurencija ES rinkoje.

„Kainos ES senbuvėse dabar didesnės nei Lietuvoje 1,5 karto, o darbo jėga mūsų valstybėje pigesnė nei ten 7-8 kartus. Tai reiškia, kad, ir įvedus eurą, Lietuvoje kainos, bet kartu ir uždarbiai augs, bet tai bus ilgas ir lėtas procesas. Kol mūsų ekonomika pasivys Europos Sąjungos lygį”, – paaiškino valdybos narys.

Pasak jo, darbo užmokestis Lietuvoje praėjusiais metais pakilo dešimt procentų.

V.Geralavičius siūlė litus laikyti bankuose ir be reikalo neskubėti jų išleisti.

Jis ir pats neskubėtų dabar pirkti nekilnojamojo turto. „Be kita ko, ir dėl psichologinių priežasčių, kai bijoma, kad įvedus eurą viskas staiga brangs, yra pakilusios nekilnojamojo turto kainos. Nauji pinigai turėtų stabilizuoti situaciją”,- sakė valdybos narys.

Šventos markės

V.Geralavičius ketverius metus buvo Lietuvos ambasadorius Vokietijoje.

Jis prisiminė, kad vokiečiai 2002-aisiais populiariausiais žodžiais išrinko „brangus euras” (vokiškai – Teuro).

Vokiečiams atrodė, kad visos prekės pabrango. „Nors tai ne faktas. Aišku, buvo dėl psichologinių dalykų pakilusios kai kurios kainos, kurių dauguma per keletą mėnesių vėl nukrito. Bet tai, kas blogai, kliūva labiausiai, ir per visą Vokietiją nuvilnijo, kad su euru prasidėjo brangymetis”,- sakė buvęs ambasadorius.

Kita problema, pasak jo, – patriotinė. „Daugeliui vokiečių markės – šventas dalykas”, – paaiškino V.Geralavičius.

Dalins skaitytuvus

Lietuvos bankas numato didelę informacijos kampaniją apie nacionalinės valiutos keitimą. „Jau dabar skaitomos paskaitos, organizuojamos parodos”, – teigė Lietuvos banko valdybos narys.

Jis sakė, kad kitąmet turėtų būti įdiegta nemokama euro telefono linija. Visi galės skambinti ir išsiaiškinti pinigų reformos reikalus. Bus organizuojami seminarai visuomenės ir verslo atstovams. Anot V.Geralavičiaus, planuojama žmonėms išdalinti nemokamus skaičiuotuvus, kad būtų galima palyginti kainas litais ir eurais.

Vigantas Danilavičius

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.