Važiuoti ar eksploatuoti?

Kelių eismo taisyklių (KET) XXXI skyriuje „Reikalavimai transporto priemonėms” nurodomi atvejai, kai draudžiama eksploatuoti transporto priemones, taip pat minimi draudimai važiuoti. Kuo skiriasi važiavimas nuo eksploatavimo?

Klausimas aktualus jau senokai, tačiau KET šios sąvokos iki šiol neišaiškintos. Lieka tik vadovautis protingumo principu, kalbiniais dalykais, galbūt šiek tiek remtis ir anksčiau nusistovėjusia praktika. Pirmiausia atkreipkime dėmesį į sąvoką „važiuoti”. Ji vartojama KET 282 punkte, kuriame kalbama apie draudimus, kai yra techninių gedimų: „282. Transporto priemone važiuoti draudžiama, jeigu: 282.1. neveikia pagrindinis stabdys (vairuotojas juo negali sustabdyti transporto priemonės); 282.2. neveikia vairo mechanizmas (vairuotojas negali juo valdyti transporto priemonės); 282.3. netvarkingas transporto priemonės ir priekabos sukabinimo įtaisas; 282.4. lyjant, sningant arba esant rūkui vairuotojo pusėje neveikia stiklo valytuvas; 282.5. tamsiu paros metu arba esant blogam matomumui nedega joks (artimųjų, rūko, tolimųjų šviesų) priekinis kairysis žibintas, o sugedus bent vienai galinei gabaritinei šviesai neveikia avarinė šviesos signalizacija arba transporto priemonės gale nėra pritvirtinto avarinio sustojimo ženklo.” Matydami, kokie pavojingi čia išvardyti 5 atvejai, galime daryti išvadą, kad kalbama apie draudimą bet kaip važiuoti ar judėti. Jeigu važiuoti draudžiama, vadinasi, transporto priemonė privalo stovėti. Nebegalėdama važiuoti pati ji turi būti gabenama kita transporto priemone.

Pagal paskirtį

Sąvoka „eksploatuoti” reiškia ką kitą. Viena labiausiai tinkančių žodžio „eksploatuoti” reikšmių yra naudoti daiktą pagal paskirtį. Kitaip tariant, transporto priemonės eksploatavimas – tai jos naudojimas pagal paskirtį. Kas yra transporto priemonė, visi puikiai žinome. Tai įrenginys, skirtas žmonėms ir (arba) kroviniams gabenti. Taigi transporto priemonės paskirtis – vežti žmones ir (arba) krovinius. Todėl galime teigti, jog transporto priemonė eksploatuojama tik tada, kai ji naudojama pagal paskirtį, tai yra, kai ja vežami kroviniai ir (arba) žmonės.

Griežtesnis draudimas

Gali pasitaikyti atvejų, kai eksploatuoti negalima, o važiuoti leidžiama. Tai patvirtina ir KET 283 punkto nuostatos: „Jeigu važiuojant atsiranda kitoks, negu nurodyta šių taisyklių 282 punkte, gedimas, dėl kurio transporto priemonė nebeatitinka Susisiekimo ministerijos nustatytų techninių reikalavimų, ir šio gedimo pašalinti neįmanoma, vairuotojui leidžiama važiuoti iki stovėjimo ar remonto vietos, laikantis reikiamo atsargumo.” Vadinasi, atsiradus gedimui, dėl kurio transporto priemonė nebeatitinka nustatytų techninių reikalavimų, eksploatuoti tokią techniškai nesutvarkytą transporto priemonę draudžiama (KET 60 punktas). Kai kuriais atvejais ji iš viso

„negali dalyvauti eisme” (KET 282 punktas). Tačiau nesant ypač pavojingų gedimų tokia transporto priemone važiuoti leidžiama. Taigi eksploatuoti draudžiama, o važiuoti leidžiama, bet tik iki remonto ar stovėjimo vietos ir tik laikantis reikiamo atsargumo. Matome, kad draudimas „važiuoti” yra griežtesnis už draudimą „eksploatuoti”.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Transportas su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.